АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22 - 4501/ 2010 р. Головуючий у 1-й інстанції: Картофлицький Г.В.
Суддя-доповідач: Краснокутська О.М.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
„09” липня 2010 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Пільщик Л.В.,
Суддів: Сапун О.А.,
Краснокутській О.М.
При секретарі: Белименко С.В.,
розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області
на постанову Приморського районного суду Запорізької області від 27 квітня 2010 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморської районі Запорізької області про визнання дій УПФУ в Приморському районі Запорізької області неправомірними, перерахунок пенсії у відповідності з діючим законодавством України та стягнення недоплаченої суми пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А :
В березня 2009 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області в якому просить визнати дії управління пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області про відмову у проведенні перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю -неправомірними. Зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно вимог ч. 4 ст. 54 та ч. 1 ст. 50, ст. 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, та зобов'язати відповідача сплатити заборгованість по не нарахованим державній пенсії та додатковій пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за весь час затримки, починаючи з 01.03.2008 року по день винесення рішення, згідно вимог ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є інвалідом 3-ї групи в зв'язку з тим. що приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Звернувшись з заявою про перерахунок пенсії до управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії. Вважає дії відповідача неправомірними тому змушений звернутись до суду.
Постановою Приморського районного суду Запорізької області від 27 квітня 2010 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Приморському районі. Запорізької області про відмову у перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії неправомірними.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Приморрському районі м. Запоріжжя зробити перерахунок та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю позивачу, згідно вимог ч. 4 ст. 54 та ч. 1 ст. 50, ст. 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, починаючи з 09.11.2008 року по квітень 2010 року.
Зобов"язано управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області сплатити заборгованість по не нарахованим державній пенсії та додатковій пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з 01.11.2008 року по квітень 2010 року з урахування раніше виплачених сум за вказаний період.
В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою суду, УПФУ в Приморському районі Запорізької області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить суд скасувати постанову суду та постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволені адміністративного позову.
Заслухавши доповідь судді, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.49 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії, особам, віднесеним до категорії 1,2,3 та 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” віднесеним до категорії1, зокрема інвалідам 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до ст.53 цього Закону здійснюється повністю, незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
При таких обставинах суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (е неконституційними), положення статті 67 розділу 1, пункті 2-4,6-8,10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22,24-34, підпунктів 106,8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” та пункту 3 розділу ІІІ „Прикінцеві положення” Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
В ст. 95 Конституції України визначено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які витрати держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ст. 3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається з 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Зважаючи на те, що станом на 27.04.2010 року (дата винесення постанови) Державний бюджет України на 2010 рік ще не був затверджений, достатніх підстав для висновку про порушення відповідачем вимог Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи ” у 2010 році суд першої інстанції не мав.
За таких обставин висновок суду першої інстанції щодо порушення відповідачем прав позивача у січні – квітні 2010 року є завчасним, а тому оскаржувана постанова відповідно до ст. 309 ЦПК України підлягає зміні в частині кінцевого періоду перерахунку та виплати щорічної разової допомоги, тобто до 31 грудня 2009 року.
Керуючись ст. ст. 307, 309, 314, 317 ЦПК України, колегія суддів,
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду Запорізької області від 27 квітня 2010 року по цій справі змінити в частині кінцевого періоду здійснення перерахунку ОСОБА_2 в встановленому розмірі щорічної разової допомоги на оздоровлення як інваліду Чорнобиля 3- ї групи, тобто до 31 грудня 2009 року.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена протягом двох місяців шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду України.
Головуючий:
Судді: