АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Вінницької області в складі:
Головуючого : Нагорняка В.А.,
Суддів : Пащенко Л.В., Мартьянової Л.І.,
при секретарі: Пшеничній Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці, Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької міської ради про стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на дитину за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Староміського районного суду м. Вінниці від 12 травня 2008 року,
в с т а н о в и л а :
У січні 2008 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до управління праці та соціального захисту населення ва Староміському районі м. Вінниці про стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на дитину, посилаючись на те, що є матір’ю малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та відповідно до чинного законодавства має право на грошову допомогу в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Однак в порушення вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомога сім’ям з дітьми» щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку у 2007 році відповідачем виплачувалась не в повному обсязі, тому просила позов задоволити та стягнути з управління праці та соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці на її користь суму недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, встановити розмір щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку відповідно до чинного законодавства.
Постановою Староміського суду м. Вінниці від 12 травня 2008 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати постанову та ухвалити нову постанову якою задоволити її позовні вимоги.
Колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивачка згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 3 серпня 2006 року є матір’ю малолітнього сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, і відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» їй надається допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, ст. 71 цього ж Закону зупинено дію статті 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007 визнані неконституційними положення п. 7 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», отже, з цього часу відновлено дію ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони та інші нормативно – правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до абз.1ч. 1 ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» затверджений прожитковий мінімум на 2007 рік на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня – 492 грн., з 1 квітня – 525 грн., з 1 жовтня – 532 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституційного Суду України та ч. 2 ст. 19 Конституції України вказана допомога управлінням праці та соціального захисту населення виплачувалась позивачці не в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, суд може визнати дії відповідача законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій – зобов’язати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
За таких обставин, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України, постанова суду першої інстанції підлягає до скасування з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову ОСОБА_1
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 303, 307, п. 4 ч. 1 ст. 309 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів ,-
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити частково.
Постанову Староміського районного суду м. Вінниці від 12 травня 2008 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 задоволити частково.
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці перерахувати, а Головне управління праці та соціального захисту населення Вінницької міської ради виплатити ОСОБА_1 недоотримані суму допомоги по догляду за дитиною за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року до досягнення нею трирічного віку, передбачені ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», виходячи з розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленому абзацом 1 частини 1 ст. 62 закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», з урахуванням раніше здійснених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та протягом двох місяців може бути оскаржено у касаційному порядку до Верховного Суду України.
Головуючий :
Судді :
З оригіналом вірно: