Справа № 2-3723/10
0531
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2010 року Куйбишевський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого судді: Ларіної О.В.,
при секретарі: Петрової Ю.Ю.,
за участю позивача: ОСОБА_1
розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Куйбишевської районної у м. Донецьку Ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку на прийняття спадщини. В обґрунтування своїх вимог вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її чоловік ОСОБА_2, після його смерті позивач у нотаріальну контору Куйбишевського району м. Донецька не зверталась, у зв’язку з тим, що позивачу не було відомо, що після смерті чоловіка залишилась спадкова сума соціальних виплат, право на одержання яких виникло у спадкодавця за життя, але не було ним реалізоване.
В січні 2010 року позивач отримала лист від АБ «Експрес-Банк», на ім’я ОСОБА_2 про те що на його рахунку є залишок грошових коштів в розмірі 1420,24 грн.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги, просила встановити додатковий строк – 1 місяць, достатній для прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, а також пояснила, що вона в установлений законом 6-ти місячний термін не звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, у зв’язку з тим, що їй до 01.01.2010 р. не було відомо про наявність на рахунку чоловіка в АБ «Експрес-Банк» грошових коштів – заробітної плати в сумі 1420,24 грн.
Представник відповідача за довіреністю Тичина О.М. в судове засідання не з’явився надав заву про визнання позову та про можливість розгляду справи без його участі.
Суд, заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно копії свідоцтва про шлюб ОСОБА_2 1937 року народження та ОСОБА_4 1940 року народження уклали шлюб 28.11.1960 року, який був зареєстрований Авдіївським міськбюро РАГЗ Сталінської області, актовий запис № 197, Після реєстрації одруження присвоєно прізвище дружині - ОСОБА_2 (а.с. 6).
Відповідно з копією про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3, про що в книзі реєстрації смертей ІНФОРМАЦІЯ_3 зроблено актовий запис № 252 (а.с. 4).
Згідно копії листа Ясиноватського відділення Донецької філії АБ «Експрес-Банк» вбачається, що станом на 01.01.2010 р. на рахунку НОМЕР_1, який належить ОСОБА_2 знаходяться гроші в сумі 1420,24 грн.(а.с. 8).
Відповідно з ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
На підставі ст. 1221 ч. 1 ЦК України, позивач повинна була звернутися до П’ятої Донецької державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка до 19.12.2006 року включно.
Згідно зі ст. 1272 ч. 3 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно з ст. 1227 ЦК України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.
Позивач є дружиною спадкодавця ОСОБА_2, у відповідності до ст. 1261 ЦК України є спадкоємцем за законом 1 черги.
Дослідивши поважність пропуску строку для прийняття спадщини позивачем, суд виходить з того, що поважними є причини пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Вказані обставини на які посилається позивач свідчать, що останній взагалі не було відомо про наявність заробітної плати спадкодавця, право на одержання якої виникло у останнього за життя, але не було ним реалізоване, даний факт позивачу став відомий лише 01.01.2010 р.
Таким чином, вирішуючи питання про визначення додаткового строку, суд вважає, що строк на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 позивачем пропущено з поважних причин.
На підставі ст. ст. 1227, 1221, 1269, 1270, 1272 ЦК України, та керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008р. «Про судову практику у справах про спадкування», ст. ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Куйбишевської районної у м. Донецьку Ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити в повному обсязі.
Визначити ОСОБА_1 додатковий термін для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, на період один місяць, після набрання даним рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя Куйбишевського районного суду
м. Донецька О.В. Ларіна