ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2010 р. № 19/194/09
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:
суддів:Коваленка В.М.,
Міщенка П.К.,
Продаєвич Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рітал", м. Запоріжжя
на постановуЗапорізького апеляційного господарського суду від 12.03.2010
у справі№ 19/194/09 господарського суду Запорізької області
за заявою
про
керуючий санацією
розпорядник майна
голова комітету кредиторівТовариства з обмеженою відповідальністю "Голден ЕПЛ", м. Запоріжжя
банкрутство
Бурлаков В.Є.
арбітражний керуючий Баранова О.Р.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Рітал", м. Запоріжжя
за участю представників сторін:
від ТОВ "Рітал": Овсієнко А.В. за дов. від 10.06.2010
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 17.09.2009 у порядку статті 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Голден ЕПЛ" (надалі –ТОВ "Голден ЕПЛ") порушено провадження у справі про банкрутство, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, відкрито процедуру санації товариства, керуючим санацією призначено керівника боржника Бурлакова В.Е., введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Баранову О.Р., зобов’язано керуючого
санацією подати до офіційного друкованого органу оголошення про порушення справи про банкрутство та відкриття процедури санації, Доповідач: Продаєвич Л.В.
зобов’язано керуючого санацією разом з розпорядником майна до 16.11.2009 розглянути вимоги кредиторів і скласти реєстр вимог кредиторів, попереднє засідання суду призначено на 14.12.2009 року.
26.09.2009 у газеті "Голос Україна" №181 була здійснена публікація оголошення про порушення справи про банкрутство тощо.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 14.12.2009 затверджено реєстр вимог кредиторів та визнано конкурсними кредиторами: ТОВ "ГЛОБАЛ СІМ", ТОВ "Будівельна компанія ХХІ век", ТОВ "Рітал", ТОВ "Комбінат будівельних матеріалів "Ручаївський", ТОВ "Капіталбуд", ТОВ "Промо-Майстер", Концерн "Міські теплові мережі" в особі філії Концерну "МТМ" Ленінського району м. Запоріжжя, ОСОБА_8, ОСОБА_9; окремо внесено до реєстру вимог кредиторів вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника, ПАТ "БРОКБІЗНЕСБАНК" в особі Запорізької філії, ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт"; визнано, що вимоги конкурсних кредиторів, які заявлені після закінчення строку, встановленому для їх погашення, або не заявлені взагалі, - не розглядаються та вважаються погашеними; зобов'язано розпорядника майна скликати перші збори кредиторів, протокол зборів надати суду.
14.12.2009 проведені збори кредиторів ТОВ "Голден ЕПЛ", на яких, зокрема, затверджений склад комітету кредиторів: ТОВ "Будівельна компанія ХХІ век", ТОВ "Рітал", ТОВ "Капіталбуд" та прийнято рішення про обрання голови комітету кредиторів –ТОВ "Рітал".
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 28.12.2009 призначено до розгляду план санації, який затверджений на засіданні комітету кредиторів ТОВ "Голден ЕПЛ" протоколом від 28.12.2009 №2.
30.12.2009 до місцевого господарського суду від ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" надійшла скарга на дії розпорядника майна боржника, згідно з якою банк просив визнати дії розпорядника майна ТОВ "Голден ЕПЛ" Баранової О.Р. під час проведення зборів кредиторів боржника щодо позбавлення права голосування ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" такими, що не відповідають вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зобов'язати розпорядника майна товариства скликати нові збори кредиторів відповідно до статті 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалами господарського суду Запорізької області від 12.01.2010 (суддя: Даценко Л.І.) затверджений план санації ТОВ "Голден ЕПЛ"; задоволено клопотання голови комітету кредиторів та скасовано заборону на нерухоме майно –об'єкт нерухомості літ. А(1)-2, номер за РПВН: 6764773, який знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, буд. 63-А; скасовано іпотеку та арешти на зазначений об'єкт нерухомості; скасовано арешт на все нерухоме майно ТОВ "Голден ЕПЛ", накладений постановою Ленінського ВДВС Запорізького МУЮ; скасовано заборону відчуження рухомого майна боржника: обладнання, товарів в обороті; зобов'язано приватного нотаріуса виключити з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та з Державного реєстру іпотек відповідні записи; залишено без задоволення скаргу ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" на дії розпорядника майна боржника.
Указані ухвали переглянуті в апеляційному порядку та постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 12.03.2010 (судді: Шевченко Т.М. –головуючий, Мойсеєнко Т.В., Хуторной В.М.) скасовані; визнані дії арбітражного керуючого розпорядника майна ТОВ "Голден ЕПЛ" Баранової О.Р. під час проведення зборів кредиторів ТОВ "Голден ЕПЛ" щодо позбавлення права голосування ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" такими, що не відповідають вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зобов’язано розпорядника майна ТОВ "Голден ЕПЛ" скликати нові збори кредиторів відповідно до статті 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також залишено без задоволення клопотання голови комітету кредиторів ТОВ "Голден ЕПЛ".
Не погоджуючись із прийнятою у справі постановою суду апеляційної інстанції, ТОВ "Рітал" (кредитор у справі) звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою про її скасування, посилаючись на неправильне застосування апеляційним господарським судом норм матеріального права, просить залишити в силі ухвали господарського суду Запорізької області від 12.01.2010 року.
Скаржник вважає, що згідно з вимогами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" брати участь у зборах кредиторів мають право лише конкурсні кредитори, вимоги ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" не відносяться до конкурсних, оскільки є такими, що забезпечені заставою; рішення суду апеляційної інстанції про скасування ухвали місцевого господарського суду про затвердження плану санації прийнято без будь-якого обґрунтування; зазначає, що арбітражний керуючий приймає участь у зборах кредиторів з правом дорадчого голосу, у зв'язку з чим посилання Запорізького апеляційного господарського суду на те, що розпорядник майна боржника позбавив кредитора права вирішального голосу, суперечить вимогам закону; також посилається на приписи статей 17, 20 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" стосовно зняття заборони щодо розпорядження майном боржника.
Відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу належним чином повідомлені про час і місце засідання суду.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши правильність застосування апеляційним господарським судом норм матеріального та процесуального права, вислухавши пояснення присутнього у судовому засіданні представника скаржника, обговоривши доводи касаційної скарги, дійшла до висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Скасовуючи вищезазначені ухвали суду першої інстанції від 12.01.2010 та визнаючи дії розпорядника майна щодо позбавлення ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" права вирішального голосу на зборах кредиторів і, відповідно, зобов'язуючи його скликати нові збори кредиторів, Запорізький апеляційний господарський суд виходив із того, що
грошові вимоги ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" включені до реєстру вимог кредиторів ТОВ "Голден ЕПЛ" як вимоги, які забезпечені заставою майна боржника,
розмір цих вимог свідчить, що ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" має майже 50 відсотків від визнаних боржником та затверджених судом кредиторських вимог, а тому участь банку в голосуванні матиме вагоме значення при прийнятті рішень зборами кредиторів,
у день прийняття господарським судом ухвали від 14.12.2009, якою зобов'язано розпорядника майна скликати перші збори кредиторів, були проведені збори кредиторів товариства-боржника, оформлені протоколом №1, якій свідчить про те, що учасник зборів ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" був позбавлений права вирішального голосу при прийнятті зборами кредиторів рішень щодо створення комітету кредиторів, визначення його кількісного складу, вибори членів комітету кредиторів,
ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" має ті ж самі права, що й інші кредитори у справі, вимоги яких включені до реєстру вимог кредиторів.
Також Запорізький апеляційний господарський суд дійшов до висновку про передчасність затвердження плану санації за відсутності легітимного рішення комітету кредиторів боржника, який був створений з порушенням установленого законом порядку, без урахування голосів ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" на зборах кредиторів 14.12.2009, та, відповідно, про необґрунтованість зняття місцевим господарським судом заборони щодо розпорядження майном боржника.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками суду апеляційної інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитор, вимоги якого забезпечені заставою, є самостійним учасником провадження у справі про банкрутство і стороною у справі з конкретними правами та обов'язками.
Збори кредиторів боржника –це один з етапів провадження у справі про банкрутство, в яких приймає участь обмежене коло учасників.
Частинами 1, 4, 5, 6, 9 статті 16 вказаного Закону встановлено, що учасниками зборів кредиторів з правом вирішального голосу є кредитори, вимоги яких включені до реєстру вимог кредиторів. У зборах можуть брати участь представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариства з обмеженою чи додатковою відповідальністю, арбітражний керуючий з правом дорадчого голосу. Кредитори, у тому числі і органи державної податкової служби, інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), мають на зборах кредиторів кількість голосів, пропорційну сумі вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів, кратній тисячі гривень. До компетенції зборів кредиторів належить прийняття рішення, зокрема, про вибори членів комітету кредиторів, визначення кількісного складу комітету кредиторів, визначення його повноважень. Вибори комітету кредиторів проводяться за списком відкритим голосуванням більшістю голосів присутніх на зборах кредиторів, визначених відповідно до частини 4 цієї статті. Рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим більшістю голосів кредиторів, якщо за нього проголосували присутні на зборах (комітеті) кредитори, кількість голосів яких визначається відповідно до частини 4 цієї статті.
Отже, законодавець не відокремлює правового статусу кредиторів з вимогами, забезпеченими заставою, від загальних прав кредиторів, яких включено до реєстру вимог кредиторів боржника.
Апеляційним господарським судом встановлено, що на зборах кредиторів, які відбулися 14.12.2009 і на яких було визначено, зокрема, склад комітету кредиторів, ВАТ "Акціонерний банк "Бізнес Стандарт" був позбавлений права голосування, не зваживши на наявність у нього більшості голосів на зборах кредиторів.
Створений комітет кредиторів 28.12.2009 прийняв рішення про затвердження плану санації ТОВ "Голден ЕПЛ", обмеживши право заставного кредитора щодо прийняття рішень у процедурі банкрутства.
А відтак, колегія суддів касаційної інстанції підтримує висновок суду апеляційної інстанції про передчасність та необґрунтованість затвердження плану санації та задоволення клопотання голови комітету кредиторів стосовно зняття заборони щодо розпорядження майном боржника за відсутності належного дотримання процедури формування комітету кредиторів боржника та прийняття ним, як стороною у справі про банкрутство, рішення про подальший хід процедури банкрутства.
За таких обставин, апеляційний господарський суд, перевіривши матеріали справи, надав належну правову оцінку доводам учасників провадження у справі про банкрутство і дійшов до правильного висновку про скасування ухвал господарського суду Запорізької області від 12.01.2010 року.
Твердження ТОВ "Рітал" про неможливість заставного кредитора брати участь у зборах кредиторів з правом вирішального голосу спростовується вищенаведеними положеннями статті 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", є необґрунтованим, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для скасування оскаржуваного судового акта.
Відповідно до вимог статті 1119 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
При прийнятті даної постанови колегією суддів Вищого господарського суду України враховані положення статей 125, 129 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від 11.03.2010 № 8-рп/2010, згідно з якими постанова (ухвала) Вищого господарського суду України касаційному оскарженню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рітал" –залишити без задоволення.
Постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 12.03.2010 у справі № 19/194/09 – залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає перегляду в касаційному порядку.
Головуючий: В.Коваленко
Судді: П. Міщенко
Л. Продаєвич