Справа №2-2962/10р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
9 червня 2010 року Київський районний суд м.Полтави в складі :
Головуючого судді – Турченко Т.В.
При секретарі - Сова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
15 березня 2010 року позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування. Свій позов обґрунтовувала тим, що згідно договору на право забудови ОСОБА_3 є власником домоволодіння по АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 помер. Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1. Спадкоємцями першої черги за законом після померлого ОСОБА_3 є його діти: ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_2. Діти ОСОБА_3 після його смерті повинні були успадкувати кожен по 1/3 частині домоволодіння по АДРЕСА_1. У встановлений законом термін ОСОБА_4 подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, але спадщину не оформив і свідоцтво про право на спадщину на 1/3 частину даного домоволодіння не отримав. Інші спадкоємці також спадщини не оформили. ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року. Після його смерті відкрилась спадщина на 1/3 частину домоволодіння АДРЕСА_1. Спадкоємцем першої черги за законом після померлого ОСОБА_4 є його донька ОСОБА_1. В позові зазначала, що від спадщини не відмовлялась, але оскільки її батько не оформив спадщину, а тільки мав намір її прийняти, вона не може звернутись до нотаріальної контори для оформлення спадщини, а саме: права власності на 1/3 частину домоволодіння АДРЕСА_1. Просила суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на 1/3 частину домоволодіння, що знаходиться по АДРЕСА_1.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з»явилась, але надала суду заяву, в якій просила слухати справу у її відсутності. Свої позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Просила суд позов задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з»явилась, але надала суду заяву, в якій просила слухати справу у її відсутності. Позовні вимоги визнає в повному обсязі. Не заперечує проти задоволення позову.
Представник Другої Полтавської державної нотаріальної контори в судове засідання не з”явилась, але надала лист, в якому просить слухати справу у її відсутності.
Представник ПП ПБТІ «Інвентаризатор» в судове засідання не з»явилась, але надала суду лист, в якому просила слухати справу у її відсутності.
Суд вважає можливим слухати справу у відсутності позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, представника ПП ПБТІ «Інвентаризатор» та представника Другої Полтавської державної нотаріальної контори.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що згідно договору №1229 від 07.12.1939 року на право забудови (а.с.8-9) ОСОБА_3 отримав право на забудову домоволодіння АДРЕСА_1. Ним був збудований будинок АДРЕСА_1. Технічний паспорт на даний будинок оформлено на ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с.11-13). В домовій книзі на будинок вказано (а.с.14-15), що ОСОБА_4 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 помер (а.с.16). Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1. Спадкоємцями першої черги за законом після померлого ОСОБА_3 є його діти: ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_2.
Частиною 1 статті 1267 ЦК України встановлено, що частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Отже, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_2 після смерті свого батька ОСОБА_3, повинні були успадкувати кожен по 1/3 частині домоволодіння по АДРЕСА_1.
У встановлений законом строк ОСОБА_4 подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, але свідоцтва про право на спадщину за законом не отримав. ОСОБА_5 та ОСОБА_2 спадщину не оформляли.
ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_4 помер (а.с.17). Після його смерті відкрилась спадщина на 1/3 частину домоволодіння АДРЕСА_1. Спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 є його донька ОСОБА_1.
Частиною 1 статті 1276 ЦК України передбачено, що якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов»язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Відповідно до статті 1261 ЦК України спадкоємцем першої черги за законом після померлого ОСОБА_4 є його донька ОСОБА_1.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка проживала з ОСОБА_4 до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 року, доглядала за ним, підтримувала будинок у належному стані, здійснила поховання та залишилася надалі проживати в домоволодінні та доглядати за ним.
Згідно частини 2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до частини 3 статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Частиною 2 статті 372 ЦК України передбачено, що у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.
Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред”явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Таким чином, у суду є всі підстави задовольнити позов позивача ОСОБА_1.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч.2 ст.328, ч.2 ст.372, ст. 392, ст.1218, 1222, 1258, 1261, 1267, 1268, 1276 ЦК України, ст.4-14, 213-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати право власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно після померлого ОСОБА_4, а саме на 1/3 частини домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Т.В.Турченко