Судове рішення #9930704

Справа № 2-3737/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

 И М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

17 червня  2010 року Центрально-Міський  районний суд міста Горлівки Донецької області в складі:

                   головуючого судді Зайченко С.В.

                            при секретарі           Бабець О.В.

                            за участю позивача ОСОБА_1.

    представника відповідача  Ангеліна І.І..    

                                           

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Горлівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівської паперової фабрики» про стягнення заробітної плати, компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати та стягнення середнього заробітку за час затримки повного розрахунку,

В С Т А Н О В И В:

    ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, посилаючись на те , що з вересня 2005 року працювала у відповідача в якості оператора котельної. Звільнена з підприємства 22 грудня 2008 року за власним бажанням. В день звільнення відповідач не провів повний розрахунок , належних їй сум. Просила   стягнути заборгованість по заробітній платі, компенсацію заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати, середній заробіток за час  затримки розрахунку.

 В ході судового слідства позивачка уточнила позовні вимоги та просила стягнути заборгованість по заробітній платі в розмірі 2917,35 грн., компенсацію у зв’язку з порушенням строків її виплати в розмірі 610,68грн., середній заробіток за час затримки розрахунку з 23.08.2008 року по 07.06.2010 р. в розмірі 13263,68 грн.. Позивачка підтримала позовні вимоги, підтвердила вищевказані обставини.

Представник відповідача позов визнав в частині вимог заборгованості по заробітній платі. В іншій частині вимог просив відмовити, оскільки позивачка пропустила строк звернення до суду за ст.. 233 КЗпП України без поважних причин.

Вислухавши доводи сторін, дослідивши письмові докази та надавши їм оцінку в їх сукупності , суд прийшов до наступного.

ОСОБА_1. працювала у відповідача з вересня 2005 року в якості оператора котельної. Відповідно до наказу №64-к була звільнена за власним бажанням з 22 грудня 2008 року. При звільненні відповідач не сплатив позивачці заборгованість по заробітній платі в розмірі 2917,35 грн. за період серпень – грудень 2008р., що підтверджується довідкою відповідача та не оспорюється позивачем. Зазначена заборгованість  не сплачена на час прийняття рішення.

Відповідно до ст.. 115,116 КЗпП України Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.  При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

    Заборгованість по заробітній платі в сумі 2917,35грн. підлягає стягненню з відповідача . Відповідно до ст.34 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року (із змінами та доповненнями ст.34 введена в дію з 01.01.1997 року) компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку із порушенням строків її виплати проводиться відповідно до індеску зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку , встановленому чинним законодавством.

    Відповідно до Закону України «Про копенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року підприємства, установи й організації всіх форм власності та господарвання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановленних строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Сума компенсації обчислюється шляхом множення сум нарахованих, але не виплачених громадянину доходу за відповідний місяць (після утрмання податків і обов’язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (ст.3 із змінами від 16.01.2003р.).

    Розрахунок  компенсації заснований на законі. Сума 610,68 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

    Відповідно до ст. 117 КЗпП УкраїниВ разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

    В даному випадку мається вина відповідача в несвоєчасній виплаті, належних позивачу сум.     Правила ст.ст. 115,116 КЗпП не містять виключень.

    Відповідач повинен нести відповідальність за затримку розрахунку при звільненні. Середньоденний заробіток позивача складає 36,64 грн та розрахований відповідно до ПКМУ від 08 лютого 1995 року №100 «Порядок обчислення середньої заробітної плати».

    За період з 23.08.2008 року по 17.06.2010 р. кількість робочи днів складає – 373. Середній заробіток за час затримки розрахунку на день прйняття рішення складає 13666,72 грн. (36,64х373робочих днів) та підлягає стягненню з відповідача .

 Доводи відповідача про пропуск позивачем строків звернення до суду не засновані на законі, оскільки у цьому разі перебіг тримісячного строку звернння до суду  поичнається з наступного дня після проведення зазначених виплат незалежно від тривалості затримки розрахунку. (постанова Пленуму Верховного Суду від 24 грудня 1999 року №13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці»).

      Керуючись ст. ст. 10-11, 57-60, 212 – 217,223  ЦПК України, суд-        

                            В И Р І Ш И В:

    Позов ОСОБА_1 -  задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська паперова фабрика» на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену заробітну плату за період з серпня 2008р. по грудень 2008року включно в сумі  2917 (дві тисячі дев’ятсот сімнадцять) гривень 35  копійок,  компенсацію втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням строків її виплати в сумі 610 (шістсот десять) гривень 68 копійок та середній заробіток за період затримки повного розрахунку за період з 23.12.2008року по 17.06.2010р. в розмірі 13666 (тринадцять тисяч шістсот шістдесят шість) гривень 72 копійки.

      Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська паперова фабрика»

            - судовий збір у  розмірі 171 (сто  сімдесят одна) гривні 95 копійок в дохід держави  

-    витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи у розмірі 120 (сто двадцять) гривень на користь територіального управління державної судової адміністрації в Донецькій області.

Рішення підлягає негайному виконанню.

На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області.

        Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області.

        Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження , але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя:                                                     С.В. Зайченко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація