Судове рішення #9930025

Справа № 2-391/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

 24.06.2010 року                                                                                        смт. Тростянець

 Тростянецький районний суд   Вінницької області у складі:

          головуючого судді Волошина І.А.

         при секретарі Чудак Г.І.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в смт. Тростянець Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі законного представника ОСОБА_2 до Оляницької сільської ради про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно ,-

ВСТАНОВИВ:

14.06.2010 року позивач звернулась до суду з даним позовом,   вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Оляниця Тростянецького району помер ОСОБА_4, з яким ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, проживала однією сім`єю без шлюбу по час його смерті, після його смерті  відкрилась спадщина у виді права на земельну частку (пай), розміром 2,39 в умовних кадастрових гектарах, в землях колективної власності КСП «Прогрес», вартістю 8962,98 грн., відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН №0478142 від 19.02.2001 р.; ОСОБА_5, на час відкриття спадщини прийняла спадщину, як непрацездатна особа, що перебувала на утриманні померлого до часу його смерті, але за життя не оформила своє право власності на неї; що перешкоджає позивачу, як спадкоємцю по заповіту майна ОСОБА_5 оформити спадщину, а іншим шляхом зробити це неможливо.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги уточнила і просила встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_5, яка померла  ІНФОРМАЦІЯ_1, після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, встановити факт прийняття спадщини  ОСОБА_5, яка померла  ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді  земельної часки (паю), тому що вона проживала з ОСОБА_4 однією сім’єю, була непрацездатною  та перебувала на його утриманні; після його смерті фактично вступила у володіння та управління належного йому земельної частки (паю), мала правовстановлюючі документи, та визнати за ОСОБА_1 право власності на вказане спадкове майно в порядку спадкування за заповітом.

Представник відповідача Оляницької сільської ради Тростянецького району в судове засідання не з’явився, письмово вимоги позову визнав повністю, просив розглянути справу в його відсутність (а.с.8).

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає за можливе, позов задовольнити повністю з таких підстав.

Відповідно до ч.4 ст.130 та ч.4 ст.174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав і якщо таке визнання не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, може ухвалити рішення про задоволення позову в попередньому судовому засіданні.

Ч.1 ст.61 ЦК України встановлено, що обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

В судовому засіданні беззаперечно доведено, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 проживала однією сім`єю з ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2., була непрацездатною та перебувала на утриманні померлого (а.с.10); за час життя померла ОСОБА_5 здійснила поховання ОСОБА_4, зберігала та використовувала після його смерті речі повсякденного вжитку та документи померлого, в тому числі і сертифікат на право на земельну частку (пай), що свідчить по фактичне прийняття нею спадщини померлого ОСОБА_4 як спадкоємиці за законом четвертої черги.

Дані правовідносини регулюються:

-  ч.1 ст. 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, яка передбачає право на ефективне мирне володіння майном;

-  ч.1 ст. 328 ЦК України, за змістом якої фізична або юридична особа може набути право власності на підставах, що не заборонені законом;

-  ч. 2 ст. 256 ЦПК України, за якою факт набуття права власності може бути встановлений судом у разі не визначення законом іншого порядку його встановлення та для забезпечення виникнення особистих майнових прав фізичних осіб;

-   п.п. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, якими передбачається, що він застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, а правила спадкового права тільки до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята до набрання ним чинності;

-   ст.ст. 531, 549 Цивільного кодексу Української РСР (в редакції 1963 р.), за якою до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті; дією, що свідчить про прийняття спадщини є фактичний вступ у володіння та управління спадковим майном;  

Оскільки в судовому засіданні беззаперечно доведено, що ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1  фактично прийняла спадщину як спадкоємниця другої черги після смерті ОСОБА_4, як така, що була непрацездатною особою, що перебувала на утриманні померлого до часу  відкриття спадщини, то цей факт необхідно встановити на підставі рішення суду; спадкоємець ОСОБА_1 успадкував після смерті  ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 земельну частку (пай) розміром 2,39 в умовних кадастрових гектарах, в землях колективної власності КСП «Прогрес», вартістю 8962,98 грн., відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН №0478142 від 19.02.2001 р., право власності на яку покійна спадкодавеця за життя не оформила, то задля забезпечення спадкових прав позивача необхідно  визнати за ним право власності на дане спадкове майно в порядку спадкування за заповітом.

Висновки суду підтверджуються  такими доказами:

-   свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 10.07.1996 р., з якого видно, що ІНФОРМАЦІЯ_2. в с. Оляниця Тростянецького району помер ОСОБА_4 (а.с.11);  

-    свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 від 21.07.1997 р., за яким  20.07.1997 р. в  с. Оляниця Тростянецького району померла ОСОБА_5 (а.с.12);  

-   копією заповіту, посвідченого секретарем виконкому сільської Ради народних депутатів ОСОБА_6 14.03.1997 року, згідно якого ОСОБА_5 надала заповідальне розпорядження на все своє майно ОСОБА_1 (а.с.20);

- довідкою виконкому Оляницької сільської ради від 17.05.2010 року, яка видана про те,  що ОСОБА_5 до дня смерті була прописана та проживала на протязі 29 років за адресою: АДРЕСА_1 разом із своїм чоловіком ОСОБА_4.(а.с.10)

 -  сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ВН№0478142 від 19.02.2001 року виданого на ім’я ОСОБА_4 (а.с.13)

 Керуючись ст.ст. 10,11,213,214,215 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_2 - в день смерті ОСОБА_4 у виді земельної частки (паю) - сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВН№0478142 від 19.02.2001 року виданого на ім`я ОСОБА_4.

Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на земельну частку (пай), розміром 2,39 в умовних кадастрових гектарах, в землях колективної власності КСП «Прогрес», вартістю 8962,98 грн., відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН №0478142 від 19.02.2001 р. в порядку спадкування за заповітом після померлої ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів до апеляційного суду Вінницької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення набирає чинності через десять днів після його проголошення, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але неподання у двадцятиденний строк апеляційної скарги, рішення суду набирає чинності після закінчення цього строку.

 Суддя

  • Номер: 6/552/138/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-391/2010
  • Суд: Київський районний суд м. Полтави
  • Суддя: Волошин Ігор Андрійович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.07.2021
  • Дата етапу: 28.07.2021
  • Номер: 6/552/23/25
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-391/2010
  • Суд: Київський районний суд м. Полтави
  • Суддя: Волошин Ігор Андрійович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.02.2025
  • Дата етапу: 11.02.2025
  • Номер: 6/552/23/25
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-391/2010
  • Суд: Київський районний суд м. Полтави
  • Суддя: Волошин Ігор Андрійович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.02.2025
  • Дата етапу: 14.02.2025
  • Номер: 6/552/23/25
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-391/2010
  • Суд: Київський районний суд м. Полтави
  • Суддя: Волошин Ігор Андрійович
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.02.2025
  • Дата етапу: 12.03.2025
  • Номер: 6/552/23/25
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-391/2010
  • Суд: Київський районний суд м. Полтави
  • Суддя: Волошин Ігор Андрійович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.02.2025
  • Дата етапу: 12.03.2025
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація