АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області в складі:
головуючого: судді Медяного В.М.,
суддів: Сопруна В.В., Денишенко Т.О.
при секретарі: Сніжко О.А.,
за участю сторін у справі: позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2- адвоката ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договорів позики неукладеними, визнання договорів позики недійсними і застосування наслідків їх недійсності,
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Липовецького районного суду Вінницької області від 7 травня 2010 року, -
в с т а н о в и л а :
24.04.2009 року ОСОБА_1 звернулася до Іллінецького районного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_2 про визнання договорів позики не укладеними.
Також, 26.05.2009 року ОСОБА_1 звернулася до Іллінецького районного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_2 про визнання договорів позики недійсними і застосування наслідків їх недійсності.
Ухвалами Іллінецького районного суду від 16.06.2009 року дані позови об’єднанні в одне провадження.
7.05.2010 року позивач ОСОБА_1 подала до суду заяву про відмову від позову про визнання договорів позики неукладеними (а.с. 13).
Ухвалою Липовецького районного суду Вінницької області від 7 травня 2010 року прийнята відмова позивача від позову. Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договорів позики неукладеними, визнання договорів позики недійсними і застосування наслідків їх недійсності – закрито.
Не погоджуючись із зазначеною ухвалою суду від 7.05.2010 року, позивач ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу суду першої інстанції скасувати і передати вирішення її заяви про відмову від позову на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм процесуального права.
Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду скасуванню з передачею даного питання на новий розгляд до суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.. 312 ЦПК України розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд скасовує ухвалу і передає питання на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо останній порушив порядок, встановлений для його вирішення.
Постановляючи ухвалу про прийняття відмови позивача від позову та закриття провадження у даній справі, суд першої інстанції виходив з того, що в судовому засіданні позивачка заявила про свою відмову від позовів до ОСОБА_2, про що надала суду заяву. Судом встановлено, що відмова позивача від позову не суперечить закону, не порушує будь-чиїх прав та охоронюваних законом інтересів, враховуючи що сторони прийшли до примирення та висловили намір зберегти сім»ю.
Проте, колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду першої інстанції, оскільки встановлено, що при вирішенні питання про закриття провадження у даній справі у зв’язку з прийняттям відмови позивача від позову, судом порушені норми процесуального права та відповідно порядок, встановлений для вирішення даного питання.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до суду з двома позовами, а саме з позовом до ОСОБА_2 про визнання договорів позики не укладеними та позовом до ОСОБА_2 про визнання договорів позики недійсними і застосування наслідків їх недійсності, які в подальшому були об’єднанні в одне провадження.
В судовому засіданні 07.05.2009 року подала до суду заяву про відмову лише від одного позову, зокрема про визнання договорів позики неукладеними. Однак, судом була прийнята відмова від двох позовів ОСОБА_1 та закрито провадження по них обох.
Таким чином, в порушення норм процесуального права суд безпідставно закрив провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договорів позики недійсними і застосування наслідків їх недійсності, чим порушив право позивачки на захист своїх інтересів та відповідно порушено порядок встановлений для вирішення даного питання, а тому ухвала суду залишатись в силі не може і підлягає скасуванню з передачею даного питання на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 312, 313, 314, 315, 317, 319, 324 ЦПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити .
Ухвалу Липовецького районного суду Вінницької області від 7 травня 2010 року скасувати та передати дане питання на новий розгляд до того ж суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили до Верховного Суду України.
Головуючий: В.М.Медяний
Судді: Т.О.Денишенко
В.В.Сопрун