Справа 2-а- 2537/ 2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2010 року м. Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Очиргораєва О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Роменському районі Сумської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» , -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Роменському районі Сумської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни». Свої вимоги мотивувала тим, що їй в період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року виплачується допомога, згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» лише у розмірі 10 % від мінімальної пенсії за віком, всупереч 30 % встановлених вищезазначеним Законом України. Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Таким чином, невиплати їй соціальної допомоги є протиправною і такою, що суперечить Конституції та Законам України.
Сума недоотриманої соціальної допомоги за 2009 рік становить 1305 грн 60 коп. В зв’язку з цим прохає суд зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Роменському районі нарахувати та виплатити на її користь недоплачену їй як «Дитині війни» щомісячну державну соціальну допомогу за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року в сумі 1305 грн.60 коп., а також в подальшому виплачувати їй державну соціальну допомогу відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Позивач та представник відповідача Управління Пенсійного Фонду в Роменському районі в судове засідання не з”явились, до суду надійшли заяви з проханням розглядати справу у їх відсутність у письмовому провадженні.
До суду надійшли заперечення Управління Пенсійного фонду України в Роменському районі , в яких відповідач прохає суд в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх доводів зазначає, що з 22.05.2009 року питання про встановлення розміру підвищення дітям війни врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, якою встановлено, що надбавка до пенсії особам, які мають статус "Дитина війни" з 01.10.2008 року складає 49 грн 80 коп. Таким чином, виплати у 2009 році проводилась відповідно до вимог чинного законодавства.
Крім того, відповідач вважає свої дії щодо невиплати позивачу доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» правомірними через невизначеність на законодавчому рівні органу на який покладено обов’язок здійснення таких виплат особам, які мають статус дитини війни, за рахунок яких коштів повинні здійснюватися ці виплати та який розмір мінімальної пенсії за віком необхідно застосовувати при обчисленні таких доплат.
Суд вирішив можливим розглянути справу у відсутність сторін на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач має статус «Дитини війни», що також підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 , з відповідною відміткою штампу «Дитина війни» (а.с. 5).
Враховуючи зазначений статус ОСОБА_1, відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
З довідки УПФУ в Роменському районі вбачається, що з січня 2009 року по грудень 2009 року включно позивачці виплачується доплата до пенсії як дитині війни в розмірі 49 грн. 80 коп. за кожен місяць.
Із заперечень УПФУ в Роменському районі , встановлено, що відповідач не здійснює позивачу зазначених виплат, посилаючись на відсутність у нього коштів та на невизначеність розрахункової величини (мінімальної пенсії за віком) для розрахунку підвищень до пенсії категорії громадян, які мають статус дітей війни.
Виходячи із встановлених обставин справи та досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо застосування положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст.46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Суд враховує, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не зупинено.
Відповідно до ч.2 ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни є Закон України «Про соціальний захист дітей війни».
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходить з того, що вимоги про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Роменському районі Сумської області у визначений позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.
Таким чином, слід зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 01.01.2010 року по день прийняття рішення, тобто по 17 травня 2010 року, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Крім того, суд зазначає, що позовні вимоги позивача частково були направлені на майбутнє. Такі вимоги задоволенню не підлягають з огляду на відсутність спору з правовідносин між сторонами при здійсненні виплат у майбутньому, адже обґрунтування позову в цій частині полягає лише в припущенні позивача про можливе порушення її прав. Суд не може обмежити волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин , оскільки не може встановлювати наперед механізм визначення розміру мінімальної пенсії за віком.
Виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає необхідним, на підставі ч.2 ст.11 КАС України, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність УПФУ в Роменському районі по невиконанню приписів статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування на отримання доплати до пенсії.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя –
ПОСТАНОВИЛА:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Роменському районі Сумської області про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни» - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Роменському районі Сумської області щодо не нарахування та не виплати щомісячної державної соціальної допомоги ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Роменському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно, з врахуванням проведених виплат у 2009 році, з 01.01.2010 року по 17 травня 2010 року, з врахуванням проведених виплат у 2010 році.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження, та поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з надісланням її копії до апеляційного суду, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя підпис…
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ О.М. ОЧИРГОРАЄВА