ц
Справа № 2-а-8543/09/0470
П О С Т А Н О В А
Іменем України
27 травня 2010 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чабаненко С.В.
при секретарі Дашковій А.М.
за участю представника позивача Резніченко Т.О.
представника відповідача Залогіної Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Першотравенський ремонтно-механічний заводдо Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Першотравенську про визнання незаконними дій, визнання недійсним та скасування повідомлення про взяття на облік № 1662, –
В С Т А Н О В И В:
ТОВ Першотравенський ремонтно-механічний заводзвернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами щодо визнання незаконними дій Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Першотравенську стосовно зміни класу професійного ризику виробництва ТОВ Першотравенський ремонтно-механічний завод, а також визнання недійсним та скасування повідомлення про взяття на облік № 1662 Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Першотравенську.
В обґрунтування позовних вимог позивачем вказано, що повідомлення про взяття на облік № 1662 відповідачем видане з порушенням вимог Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2000 № 1423, а також Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 № 36.
Порушення вищенаведених норм на думку відповідача полягали в тому, що при видачі оскаржуваного повідомлення про взяття на облік відповідач вийшов за межі повноважень, оскільки при зміні класу професійного ризику виробництва не отримав довідку органу статистики про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України щодо переліку видів економічної діяльності підприємства, не провів відповідну перевірку з метою визначення галузі економіки, у якій підприємство має найбільшу питому вагу, отже повідомлення про взяття на облік № 1662 видане безпідставно.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував та пояснив, що Відділенням Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Першотравенську, як контролюючим органом щодо своєчасного, достовірного та повного нарахування страхових внесків платниками обов’язкових платежів у Фонд, при отриманні від позивача річної звітності за 2008 рік та відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності за 2008 рік, було встановлено, що найбільш питома вага в загальному обсязі реалізованої продукції (робіт, послуг) 59,2% відповідає виду економічної діяльності за кодом УВЕД 28.11.0 Виробництво будівельних металевих конструкцій. Крім цього, відповідно до розділу 2 Звіту про основні показники діяльності підприємства за 2008 рік, за формою № 1 –підприємництво (річна) встановлено, що найбільшу питому вагу в загальному обсязі реалізованої продукції має вид економічної діяльності за кодом КВЕД 28.11.0.
Відповідно до п. 4.3 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12.07.2007 № 36, якщо страхувальник здійснює декілька видів економічної діяльності, він підлягає віднесенню до того з них, який має найбільш питому вагу в обсязі реалізованої продукції. Отже, за результатами роботи за 2008 рік підприємство позивача було віднесено до 66 класу професійного ризику виробництва, згідно з постановою КМУ від 13.09.2000 № 1423 Про затвердження порядку визначення страхових внесків для підприємств, установ та організацій на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворюваннята встановлено страховий тариф, відповідно до Закону України Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, про що було видане повідомлення про взяття на облік № 1662 від 26.01.2009. Отже, представником відповідача зазначено про безпідставність позовних вимог, у зв’язку з чим у задоволенні позову позивачеві має бути відмовлено.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази у справі суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ТОВ Першотравенський ремонтно-механічний заводвиходячи з наступного.
Так, судом встановлено, що згідно страхового свідоцтва № 0431000237 ТОВ Першотравенський ремонтно-механічний заводвзятий на облік як платник страхових внесків у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Першотравенську 21.11.2006.
Згідно повідомлення № 1264 від 21.11.2006 підприємство позивача відповідачем було віднесено до 54 класу професійного ризику виробництва за КВЕД 29.52.3 ремонт і технічне обслуговування машин та устаткування для добувної промисловості й будівництва та, відповідно, встановлений розмір страхового тарифу на державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання з 21.11.2006 –2,47% до фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, які підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.
Визначений страховий тариф відповідачем був встановлений у відповідності до видів діяльності підприємства позивача за КВЕД, що вказані у довідці № 254 Головного управління статистики у Дніпропетровській області з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 15.11.2006.
Відповідно до відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності за 2008 рік від 21.01.2009, найбільш питома вага обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за відповідним видом економічної діяльності в загальному обсязі реалізованої продукції (робіт, послуг) –59,2% підприємством вказана за видом економічної діяльності виробництво будівельних металевих конструкційта кодом виду економічної діяльності за КВЕД 28.11.0.
Відповідно до довідки АБ № 016055 Головного управління статистики у Дніпропетровській області з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України види діяльності по підприємству позивача вказані за КВЕД 29.52.3, 29.52.1, 60.24.0, 45.21.1, 60.23.0, 27.10.0, дата внесення даних щодо суб’єкта до ЄДРПОУ –21.09.2009.
Повідомлення про взяття на облік № 1662 відповідачем видане 26.01.2009. При цьому підприємство позивача віднесено до 66 класу професійного ризику виробництва за основним видом економічної діяльності –виробництво будівельних металевих конструкцій КВЕД 28.11.0.
Перевіркою правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, проведеної відносно підприємства позивача, згідно акту № 39 від 11.06.2009, встановлено, що страхувальником сплачувались страхові внески не за основним видом діяльності. Підприємством до відділення Фонду були надані відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності (Додаток 13 до п. 7.9. Інструкції) за 2006 та 2007 роки, де основним видом діяльності з найбільшою питомою вагою в загальному обсязі реалізованої продукції був вид економічної діяльності за кодом КВЕД 29.52.3 Ремонт і технічне обслуговування машин та устаткування для добувної промисловості й будівництва, що відповідає 54 класу професійного ризику виробництва та страховому тарифу в розмірі 2,47%, але при перевірці даних бухгалтерської звітності та даних розділу 2 державних статистичних спостережень за формою № 1-Підприємництво (річна) за відповідні роки було виявлено, що найбільшу питому вагу в загальному обсязі реалізованої продукції (робіт, послуг) має вид економічної діяльності за кодом КВЕД 28.11.0 Виробництво будівельних металевих конструкцій, який відповідає 66 класу професійного ризику виробництва та страховому тарифу в розмірі 6,62%. Вказане підтверджено додатками до акту перевірки. Так, відповідно до Додатку 1 визначення основного виду діяльності страхувальника для встановлення страхового тарифу за даними документів, наданих підприємством для реєстрації (перереєстрації) проведено за кодом КВЕД 28.11.0 станом на 01.01.2009, за даними річного звіту ф. № 1 –підприємництво –також за кодом КВЕД 28.11.0 з визначенням класу ризику 66. Відповідно до Додатку 4 до акта перевірки № 39 від 11.06.2009 найбільш питома вага обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за відповідним видом економічної діяльності в загальному обсязі реалізованої продукції (згідно перевірки річної форми № 1-підприємництво) у 2008 році підприємством позивача визначена за КВЕД 28.11.0. Крім цього, за цим же кодом виду економічної діяльності 28.11.0 найбільш питома вага обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за відповідним видом економічної діяльності в загальному обсязі реалізованої продукції вказана у 2006 та 2007 роках.
Позивач зазначає, та вказана обставина підтверджена відповідними доказами, що згідно даних з ЄДРПОУ у 2006 році види діяльності по підприємству за КВЕД 28.11.0 не визначалися, також відповідні зміни до видів діяльності за КВЕД 28.11.0 не вносилися до ЄДРПОУ у 2009 році (довідка Головного управління статистики у Дніпропетровській області серії АБ № 016055 від 21.09.2009).
З визначеного питання суд звертає увагу на наступне.
Частиною 11 ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємцівпередбачено, що ю ридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно ст. 17 цього ж Закону відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи: види діяльності; фінансова звітність про господарську діяльність юридичної особи (крім бюджетних установ) у складі балансу і звіту про річні фінансові результати; дані, що отримані в порядку взаємообміну інформацією з відомчих реєстрів органів статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування: дати та номери записів про взяття на облік в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, дати та номери записів про зняття з обліку в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, дані про види діяльності, в тому числі про основний вид діяльності.
Крім цього, що стосується відомостей Єдиного державного реєстру, у ст. 18 вказаного Закону визначено, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
З огляду на викладене суд зазначає, що оскільки відомості про господарську діяльність юридичної особи у складі балансу і звіту про річні фінансові результати та дані про види діяльності мають вноситися юридичною особою до Єдиного державного реєстру самостійно, то невнесення таких відомостей не свідчить про їх відсутність або недостовірність.
Крім цього, відомості щодо основних показників фінансової діяльності підприємства позивачем підтверджена у звітах про основні показники діяльності підприємства за 2006, 2007, 2008 роки, де найбільш питома вага обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за відповідним видом економічної діяльності в загальному обсязі реалізованої продукції визначена за КВЕД 28.11.0.
Отже висновок, на підставі якого підприємство позивача було віднесено до 66 класу професійного ризику виробництва, та встановлено відповідний страховий тариф, а також видане повідомлення про взяття на облік № 1662 від 26.01.2009, відповідачем здійснений на підставі достовірних та належних відомостей, а саме фінансової звітності підприємства.
Статтею 10 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Україніпередбачено, що взяття на облік Фондом соціального страхування від нещасних випадків юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців, не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами виконавчої дирекції Фонду. Роботодавці - юридичні особи, набувають статусу страхувальників з дня взяття їх на облік.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний: здійснювати облік та вести реєстр платників страхових внесків; письмово повідомляти страхувальнику умовний клас професійного ризику його підприємства - групу галузей (підгалузей) економіки або видів діяльності, що мають визначений для цієї групи рівень виробничого травматизму та професійної захворюваності (ст. 24 Закону).
Страхові тарифи, диференційовані по галузях економіки (видах економічної діяльності) залежно від класу професійного ризику виробництва, встановлюються законом.
Розмір страхового внеску залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено підприємство, знижки до нього (за низькі рівні травматизму, професійної захворюваності та належний стан охорони праці) чи надбавки (за високі рівні травматизму, професійної захворюваності та неналежний стан охорони праці). (ст. 47 Закону).
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2000 № 1423 Про затвердження Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (п.1.), з метою визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання галузі економіки та види робіт диференціюються за класами професійного ризику виробництва згідно з додатком.
Фонд відносить підприємства до галузей економіки за видами їх основної діяльності. Якщо страхувальник провадить свою діяльність у кількох галузях економіки, підприємство відноситься до тієї з них, яка має найбільшу питому вагу в обсязі реалізованої продукції. (п. 12 . ) .
Згідно з класифікацією галузей економіки та видів робіт за професійним ризиком виробництва (додаток до Порядку у редакції Постанови КМУ від 13.09.2000 № 1423) за КВЕД 28.11.0 –галузь економіки та види робіт - виробництво металевих конструкцій, віднесено до 66 класу професійного ризику виробництва.
Згідно Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року № 36 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 серпня 2007 року за № 867/14134 (п. 4.1.), сума страхового внеску розраховується відповідно до страхового тарифу, установленого законом, залежно від класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено страхувальника.
Якщо страхувальник здійснює декілька видів економічної діяльності, він підлягає віднесенню до того з них, який має найбільшу питому вагу в обсязі реалізованої продукції. (п. 4.3. Інструкції).
У разі зміни виду економічної діяльності підприємства робочий орган виконавчої дирекції Фонду на підставі заяви страхувальника та після проведення перевірки фінансово-господарської діяльності страхувальника щодо нарахування, своєчасності і повноти сплати та цільового використання коштів на страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання змінює належність цього підприємства до класу професійного ризику виробництва.
Зміна класу професійного ризику здійснюється робочим органом виконавчої дирекції Фонду один раз на рік за результатами роботи страхувальника за минулий календарний рік. Новий клас професійного ризику встановлюється з початку поточного року.
У разі необхідності підтвердженням даних про зміну основного виду економічної діяльності є відомості, отримані в порядку взаємообміну інформацією з реєстру державного реєстратора, відомчих реєстрів органів статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду, фондів соціального страхування відповідно до чинного законодавства. (п. 4.5. Інструкції).
У разі, коли робочий орган виконавчої дирекції Фонду не отримує відомостей, необхідних для віднесення страхувальника до класу професійного ризику виробництва, або отримує їх несвоєчасно і не в повному обсязі, робочий орган виконавчої дирекції Фонду відносить страхувальника до класу професійного ризику виробництва за власною оцінкою. (п. 4.9. Інструкції).
Зміни основного виду економічної діяльності по підприємству позивача не відбувалися. Із відповідними заявами стосовно зміни виду економічної діяльності підприємство до виконавчої дирекції Фонду не зверталося, відповідні зміни підприємством не вносилися також й до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин справи та вищенаведених норм матеріального права суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача щодо встановлення нового класу професійного ризику по підприємству позивача на підставі наданого підприємством звіту про основні показники діяльності підприємства за 2008 рік та надання відповідного повідомлення про віднесення підприємства до 66 класу професійного ризику виробництва КВЕД 28.11.0., оскільки за вказаним кодом КВЕД по підприємству була встановлена найбільш питома вага в загальному обсязі реалізованої продукції. Тобто дії відповідача відповідали вимогам, встановленим ст. 47 Закону України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Україні, п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2000 № 1423, п. 4.3., п. 4.9. Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року № 36.
Отже, суд дійшов висновку про те, що рішення відповідачем прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормативно-правовими актами України та з урахуванням усіх обставин, що мали значення для прийняття відповідного рішення.
Таким чином, позовні вимоги ТОВ Першотравенський ремонтно-механічний заводзадоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 70, 71, 86, 160-162, 167, 186, 254 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Першотравенський ремонтно-механічний заводдо Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Першотравенську про визнання незаконними дій, визнання недійсним та скасування повідомлення про взяття на облік № 1662.
На постанову протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд може бути подано заяву про її апеляційне оскарження, а протягом двадцяти днів після подання заяви –апеляційна скарга на постанову суду.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання –після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови викладений 02.06.2010.
Суддя С.В. Чабаненко