ц
справа № 2-а - 6169/08/0470
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2010 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чабаненко С.В.
суддів: Чорної В.В.
Барановського Р.А.
при секретарі судового засідання Дашковій А.М.
за участі:
позивача ОСОБА_2
представника позивача ОСОБА_3
представників відповідачів Хоруженко В.О.,
Чемерис К.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, треті особи: Міністерство фінансів України, Міністерство охорони здоров'я України, про визнання бездіяльності стосовно невиплати компенсаційної суми неправомірною, визнання права на виплату компенсаційної суми, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про: визнання неправомірною бездіяльності Міністерства оборони України стосовно невиплати йому компенсаційної суми у розмірі 40 000 доларів США через встановлення 3 групи інвалідності у зв’язку з виконанням обов’язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН відповідно до Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, а також членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов’язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 05.05.1994; визнання за ним права на виплату компенсаційної суми у розмірі 40 000 доларів США через встановлення 3 групи інвалідності у зв’язку з виконанням обов’язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН відповідно до Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, а також членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов’язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 05.05.1994; зобов’язання Пенсійного фонду України виплатити йому компенсаційну суму в розмірі 40 000 доларів США.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в період з 10 вересня 2001 року по 11 квітня 2002 року він проходив службу у військовій частині А 0555 у складі Українського миротворчого контингенту Місії ООН у Сьєрра-Леоне командиром відділення транспортного взводу 4 окремого ремонтно-відновлювального батальйону на виконання Указу Президента України від 08.12.2000 № 1319/2000 Про участь України в міжнародній миротворчій операції Організації Об’єднаних Націй в Сьєрра-Леоне.
Під час виконання обов’язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов’язку у складі миротворчого контингенту українських військ у республіці Сьєрра-Леоне внаслідок укусу комара він захворів на малярію та після перенесеної тропічної малярії середньої важкості у 2001-2002 роках та повернення в Україну на підставі рішення МСЕК визнаний інвалідом 3 групи та обмежено придатним до військової служби.
На звернення позивача до Міністра оборони України від 31.03.2005 з додатком усіх необхідних документів на підтвердження права на отримання компенсаційної суми, відповіддю за підписом ТВО начальника управління пенсійного забезпечення Міністерства оборони України від 05 травня 2005 року № 146/31/4446/2600, його було повідомлено про те, що ксерокопії усіх надісланих документів про захворювання, отримане під час проходження служби у військовій частині А 0555 у складі Українського миротворчого контингенту Місії ООН у Сьєрра-Леоне командиром відділення транспортного взводу 4 окремого ремонтно-відновлювального батальйону, надіслані до Головного управління медико-соціальної експертизи Міністерства охорони здоров’я України для надання офіційного висновку Міністерства охорони здоров’я згідно з Керівними принципами оцінки постійного каліцтва, на підставі якого Департаментом фінансів буде порушено питання перед Секретаріатом ООН про відшкодування йому втрати працездатності згідно з правилами ООН, та про те, що підстав для виплати йому компенсаційної суми відповідно до Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, а також членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов’язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 05 травня 1994 року № 290, немає.
На його аналогічне звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області йому було повідомлено, що з визначеного питання необхідно звертатися до Головного фінансово-економічного управління Міністерства оборони України і після визначення права громадянина на компенсаційні виплати Міністерством оборони України, всі документи надсилаються до Пенсійного фонду України для подальшого їх опрацювання та безпосередньої сплати коштів.
24.05.2005 позивачем було надіслане повторне звернення до Міністерства оборони України щодо вирішення питання про виплату компенсаційної суми, на яке отримано відповідь про відсутність підстав для виплати компенсаційної суми відповідно до Положення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року № 290, оскільки інвалідність позивача встановлена внаслідок захворювання, а не внаслідок поранення, контузії, травми або каліцтва, одержаних під час виконання обов’язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН.
Вказуючи на те, що інвалідність позивачеві була встановлена внаслідок травми, якою, як він визначає, є укус малярійного комара, позивач вважає неправомірною бездіяльність Міністерства оборони України щодо невиплати йому компенсаційної суми та просить визнати на ним право на виплату цієї суми, яка має бути сплачена Пенсійним фондом України.
Представником позивача в судовому засіданні викладені позовні вимоги були підтримані у повному обсязі.
Представник відповідача - Міністерства оборони України, проти позову заперечував та вказав на те, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року № 290 позивач не має права на виплату компенсаційної суми через встановлення 3 групи інвалідності у зв’язку з виконанням обов’язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН, оскільки інвалідність позивачеві встановлена у зв’язку із захворюванням, а не внаслідок поранення, контузії, травми або каліцтва, одержаних під час виконання обов’язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН.
Також відповідачем подане письмове клопотання від 22.08.2008 про відмову позивачеві у задоволенні позову у зв’язку з пропуском строку звернення до суду на підставі ст. ст. 99, 100 КАС України.
Представник відповідача –Пенсійного фонду України, проти позову заперечувала, посилаючись на те, що коло осіб, які мають право на одержання компенсаційних сум внаслідок отримання інвалідності під час виконання обов’язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН, визначається Міністерством оборони України, та Пенсійний фонд України здійснює лише перерахування коштів державного бюджету, перерахованих в кожному окремому випадку Міністерством фінансів на рахунки отримувачів компенсаційних сум, забезпечуючи при цьому лише розрахунок витрат у конвертованій валюті за офіційним курсом Національного банку України на день виплати. Таким чином, вважає пред’явлені до даного відповідача позовні вимоги безпідставними.
Представником третьої особи –Міністерства охорони здоров’я України, суду надані письмі пояснення, згідно яких позовні вимоги ОСОБА_2 не мають відношення до компетенції Міністерства охорони здоров’я України.
Представник третьої особи –Міністерства фінансів України в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи неодноразово повідомлявся належним чином, отже його неприбуття в судове засідання не є перешкодою для розгляду вказаної справи.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, а також матеріали цивільної справи № 2-635/06 за позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, третя особа – Міністерство фінансів України, про визнання права на виплату компенсаційної суми та зобов’язання її виплатити, витребувану за клопотанням сторін з Кіровського районного суду м. Дніпропетровська, суд дійшов наступних висновків.
Так, судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що згідно витягу з наказу № 207 від 27.08.2001 командира військової частини А 1214 командир ремонтного взводу у військовій частині А 0224 м. Миколаїв прапорщик ОСОБА_2 направлений у відрядження для виконання миротворчої місії у Сьєрра-Леоне у складі 4 окремого ремонтно-відновлювального батальйону на підставі наказу Міністра оборони України № ДГШ-04 від 05.07.2001.
Згідно довідки військової частини А 0555 Міністерства оборони України від 11.04.2002 № 64 прапорщик ОСОБА_2 в період з 10.09.2001 по 11.04.2002 проходив службу у військовій частині А 0555 у складі миротворчого контингенту Місії ООН у Сьєрра-Леоне.
Довідкою № 44 від 11.04.2002 військової частини А 0555 Міністерства оборони України підтверджено, що прапорщик ОСОБА_2 з 10.09.2001 по 11.04.2002 знаходився у складі 4 окремого ремонтно-відновлювального батальйону (військова частина А 0555) Миротворчих Сил ООН в республіці Сьєрра-Леоне та з 28.11.01 по 09.01.2002 йому надавалася медична допомога у зв’язку із захворюванням на тропічну малярію середнього ступеню важкості та йому проводилася хіміопрофілактика від малярії. Даний факт захворювання позивача на тропічну малярію під час проходження військової служби у військовій частині А 0555 у складі миротворчого контингенту Місії ООН у Сьєрра-Леоне підтверджено й виписним епікризом (ар. с. 20).
Первісно позивачеві встановлена ІІІ група інвалідності з 31.07.2002 за захворюванням, пов’язаним з виконанням обов’язку військової служби при виконанні інтернаціонального обов’язку (довідка МСЕК № 309389 за діагнозом: пост малярійний (2001-2002 р.р.) токсино-алергичний гепатит (ар. с. 23)
Як вказано у довідці № 1255 від 12.06.2003 ЛВК військової частини А4615, прапорщик ОСОБА_2 пройшов медичний огляд у військово-лікарській комісії військової частини А 4615. Згідно діагнозу та постанови 15 від 28.06.2003 військово-лікарської комісії (про причинний зв’язок захворювання, травми, поранення, контузії, каліцтва) встановлено захворювання позивача після перенесеної тропічної малярії (2001; 2002р.р.); захворювання пов’язане з виконанням обов’язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов’язку у складі миротворчого контингенту українських військ у республіці Сьєрра-Леоне, та позивача визнано обмежено придатним до військової служби. Захворювання визначене на підставі статті 55 б графи ІІІ Розкладу хвороб, введеного в дію наказом Міністра оборони України 1994 року № 2, 1999 року № 207. (ар. с. 22). Отже, по причинному зв’язку діагноз позивача, встановлений ВЛК, пов’язаний із захворюванням.
Згідно виписки з акту огляду МСЕК № 422671, довідки МСЕК № 422671, а також довідок МСЕК № 006655 ОСОБА_2 встановлена ІІІ група інвалідності з 01.08.2004, причина інвалідності –захворювання, пов’язане з виконанням обов’язків військовослужбовця при виконанні інтернаціонального обов’язку з втратою 50% професійної працездатності. (ар. с. 21)
Згідно листа Департаменту охорони здоров’я Міністерства оборони України від 02.09.2008 № 231/13/4059, також підтверджено, що прапорщик ОСОБА_2 проходив службу у складі миротворчого контингенту Місії ООН у Сьєрра-Леоне впродовж 7 місяців і повернувся в Україну 12.04.2002. З метою профілактики захворювання на тропічну малярію військовослужбовці були забезпечені фансидаром, рекомендованим Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Міністерством охорони здоров’я України до застосування у країнах, де реєструється стійкість збудника малярії до хлорохіну (делагілу), до яких відноситься і Сьєрра-Леоне відповідно до Постанови Першого заступника Міністра охорони здоров’я України –Головного державного санітарного лікаря України № 30 від 21.09.1999 Про заходи профілактики малярії в Україні). Згідно норм забезпечення та для виконання завдань в повному обсязі кожний миротворець одержав необхідне обмундирування та індивідуальні засоби захисту від укусів комах за директивою начальника Головного військово-медичного управління Міністерства оборони України –начальника медичної служби Збройних Сил України від 10.05.2000 № 6 Про заходи щодо профілактики малярії у Збройних Силах України. Також даним листом повідомлено, що під час перебування на базі підготовки перед вибуттям до Місії ООН з особовим складом проводились заняття щодо надання медичної допомоги, профілактики інфекційних захворювань та укусів отруйними комахами і тваринами; всі військовослужбовці були забезпечені відповідними пам’ятками. Під час проходження служби на території Сьєрра-Леоне медичною службою батальйону проводились заняття з військовослужбовцями, на яких роз’яснювався ризик захворювання інфекційними хворобами, поширеними серед місцевого населення, висвітлювалися заходи з їх профілактики. При поверненні до України всі військовослужбовці підпадали під обсервацію, під час якої проводилось поглиблене медичне обстеження, у тому числі, здійснювались лабораторні обстеження на наявність збудників малярії тощо. За кожним військовослужбовцем, який прибув з ендемічних по малярії країн, встановлювався динамічний медичний нагляд.
Як визначено у виписці з історії хвороби № 4224 ОСОБА_2, за результатами проведеного з 15.10 по 08.11.2002 обстеження Українським Державним науково-дослідним інститутом медико-соціальних проблем інвалідності, збудники малярії у ОСОБА_2 не виявлені.
Відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 05.05.2005, ксерокопії документів ОСОБА_2 про захворювання, лікування та результати обстеження МСЕК для надання офіційного висновку згідно з Керівними принципами оцінки постійного каліцтвабули надіслані до Міністерства охорони здоров’я України та листом від 23.06.2005 ОСОБА_2 було повідомлено про опрацювання Міністерством охорони здоров’я механізму складання офіційного висновку згідно з Керівними принципами оцінки постійного каліцтвадля подання до Секретаріату ООН, що необхідно для відшкодування втрати працездатності згідно з правилами ООН, а також, що відповідно до Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1994 № 290 підстав для виплати ОСОБА_2 компенсаційної суми немає, оскільки інвалідність йому була встановлена внаслідок захворювання, а не внаслідок поранення, контузії, травми або каліцтва, одержаних під час виконання обов’язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН, як це передбачено цим Положенням.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.05.1994 № 290, якою затверджене Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, а також членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН в редакції, що діяла станом на 28.03.1996, тобто на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що це Положення визначає порядок виплати в Україні компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, а також членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН.
Крім цього, п. 5 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України, на який, як на обґрунтування своїх вимог посилається позивач, поширюється на випадки встановлення інвалідності в межах одного року з дня поранення, контузії, травми або каліцтва, одержаних під час виконання обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН. Таким чином, дія Постанови Кабінету Міністрів України № 290 від 05.05.1994 на випадки встановлення військовослужбовцям інвалідності у зв’язку із захворюванням не розповсюджується.
Згідно довідки МСЕК № 309389 первісно позивачеві встановлена ІІІ група інвалідності з 31.07.2002 за захворюванням, пов’язаним з виконанням обов’язку військової служби при виконанні інтернаціонального обов’язку, а не в наслідок поранення, контузії, травми або каліцтва.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1924 від 28.12.2000 Про забезпечення діяльності Українського миротворчого контингенту Місії ООН у Сьєрра-Леоне, а саме пунктом в) частини 2 встановлено, що виплата компенсаційних сум у разі загибелі, поранення або каліцтва військовослужбовців цього контингенту здійснюється згідно із законодавством.
Отже, вказаною нормою не передбачений такий випадок для виплати компенсаційної суми, як настання інвалідності як у зв’язку із захворюванням, так і у зв’язку з отриманою військовослужбовцем травмою.
Що стосується посилання позивача на те, що укус малярійного комара є травмою, суд розцінює дане посилання, як безпідставне, оскільки згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб МКХ-10 (короткий адаптований варіант, заснований на Міжнародній статистичній класифікації хвороб і проблем, пов’язаних із здоров’ям, 10-го перегляду, прийнятої 43-ю Всесвітньою Асамблеєю Охорони Здоров’я, який є основним нормативним документом для проведення всіх санітарно-статистичних робіт в Україні) до класу І – деякі інфекційні та паразитарні хвороби (А00-А99) включені хвороби, які слід розглядати як такі, що передаються контактним чи трансмісивним шляхом, в тому числі й малярія, віднесена до протозойних хвороб (В50-В64). До класу ХХ (зовнішні причини захворюваності та смертності), який дозволяє класифікувати навколишні події та обставини як причину травми, отруєння та інших негативних впливів, в тому числі кодом із класу ХІХ –Травми, отруєння та інші наслідки дії зовнішніх чинників(S00-T98), із розділу Вплив живих механічних сил(W50-W64) виключено такі чинники, як укуси отруйні (Х20-Х29), ужалення (отруйні) (Х20-Х29).
Відповідно до національного законодавства, Законом України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей(ч. 2 ст. 16 Закону) передбачена виплата допомоги у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності.
Отже, виходячи з аналізу вищенаведених норм діючого законодавства, а також обставин, встановлених в судовому засіданні та підтверджених належними доказами, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 24-25, 70-72, 86, 128, 160-162, 167, 186,254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, треті особи: Міністерство фінансів України, Міністерство охорони здоров'я України, про визнання бездіяльності стосовно невиплати компенсаційної суми неправомірною, визнання права на виплату компенсаційної суми відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений 11.06.2010 року.
Головуючий суддя С.В.Чабаненко
Судді: В.В.Чорна
Р.А.Барановський