Справа № 2- 108/2007р. РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2007 року смт. Краснопілля
Краснопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді - Косар А.І.
при секретарі - Литвин А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом
ОСОБА_1 до Миропільської селищної ради Краснопільського району Сумської області - про встановлення додаткового строку про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 01.03.07 р. звернувся до суду з позовною заявою, посилаючись на те, що після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, відкрилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) у САПТЗТ «Батьківщина» на території Миропільської сільської ради Краснопільського району Сумської області, на яку позивач має право як спадкоємець за заповітом, але у зв'язку з незнанням законодавства в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини звернувся після сплину шестимісячного терміну подачі даної заяви, вважав, що оскільки спадщину прийняв шляхом фактичного розпорядження спадковим майном, Свідоцтво про право на спадщину зможе отримати в любий час після спливу шестимісячного терміну з дня смерті спадкодавця. Тому просить суд постановити рішення, яким встановити додатковий строк для подання заяви до Краснопільської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2.
Дана цивільна справа була призначена до розгляду у попередньому судовому засіданні на 19.03.2007 року.
В судове засідання позивач не з'явився, у письмовій заяві позов підтримав і просив слухати справу без його участі.
Відповідач -представник Миропільської сільської ради, в судове засідання не з'явився, але в своїй письмовій заяві сільський голова повідомив, що Миропільська сільська рада заперечень проти позову немає і попросив розглянути справу без присутності їх представника.
Відповідач - ОСОБА_3 в судове засіданні не з»явгілася, в письмовій заяві проти позову не заперечувала і просить суд розглянути справу без їх присутності.
Краснопільська районна державна нотаріальна контора надала відповідь, що заяв про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, не надходило.
Відповідно до ст. 130 ч. 4 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем рішення по справі може бути ухвалено судом у попередньому судовому засіданні у порядку ст. 174 ЦПК України.
Враховуючи, те що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справі без участі позивача та відповідачів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Так, ст.1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
2
Згідно ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, - і не оспорюється сторонами - що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2(а. с. 9). До дня смерті ОСОБА_2. проживав в АДРЕСА_1 із своєю дружиною ОСОБА_3(а. с. 8). Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді Сертифіката серія СМ № 0112356 на право на земельну частку (пай) у САПТЗТ «Батьківщина» на території Миропільської сільської ради Краснопільського району Сумської області (а. с. 11). Позивач по справі на вказане майно являється спадкоємцем згідно заповіту, посвідченого Миропільською сільською Радою Краснопільського району Сумської області 16 червня 2000 року № 1137 (а. с. 6). ОСОБА_3 ( дружина покійного і мати позивача) не заперечує, щоб позивач отримав Свідоцтво про право на спадщину на майно, вказане у заповіті (а. с. 18)
Після смерті батька позивач не своєчасно звернувся в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини. Це сталося з тієї причини, що спадкоємець не знав, що із заявою про прийняття спадщини необхідно звернутися в нотаріальну контору в шестимісячний термін після смерті спадкодавця, вважав достатнім для вступу в спадщину здійснення ним дій по фактичному володінню правовстановлюючими документами на спадкове майно, а за свідоцтвом про право на спадщину можна звернутися в нотаріальну контору в любий час після шестимісячного терміну з дня відкриття спадщини.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Двомісячний термін з дня вступу рішення в законну силу суд вважає достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1220, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 3,11,60,130,174,212,213,215 ЦПК, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця с Миропілля Краснопільського району Сумської області, додатковий строк для звернення до Краснопільської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 мешкаючого до дня смерті АДРЕСА_1 терміном на два місяці з дня набрання рішення суду законної сили.
На дане рішення може бути подано заяву про апеляційне оскарження на протязі 10 днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження. Заява та скарга подаються до Сумського апеляційного суду через Краснопільський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо таку заяву було подано, але апеляційна скарга подана не була у строк, встановлений ст. 294 ЦПК, рішення суду набирає сили після закінчення цього строку. Якщо було подано апеляційну скаргу і рішення за цією скаргою не скасовано, воно набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення виготовлено на комп'ютері в нарадчій кімнаті і має силу оригіналу.