Судове рішення #9890600

        Справа №   2- 40      

         2010 р.

                                         

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

18 травня 2010 року                                                                     м. Городенка  

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді           Ничик Г.І.,

секретаря                           Петруняк Н.А.,

з участю          позивачки ОСОБА_1,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в  місті Городенка справу за позовом ОСОБА_1  до  ОСОБА_2    про  стягнення   заборгованості  по аліментах   на  утримання дітей та   моральної шкоди,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1  звернулась в суд з  позовом до   ОСОБА_2, в якому просить постановити   рішення про  стягнення з відповідача  заборгованості  по  аліментах на утримання  двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1,  та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2   станом  на  21 серпня 2009 р. в   сумі 16500 грн. та  моральної шкоди  в розмірі 4000 грн. Позовні вимоги  мотивувала тим, що  згідно   Рішення   Городенківського  районного  суду    від 23.01.2007 р. по справі № 2-74/2007 р. відповідач повинен   був сплачувати в її користь аліменти на утримання двох неповнолітніх дітей, в розмірі 1/3 частини   його доходу щомісячно,  до досягнення дітьми повноліття, але не   менше 30%  прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку;  виконавчий лист про стягнення з відповідача аліментів знаходиться на виконанні   відділу ДВС Глухівського  міськрайонного управління юстиції Сумської області. Однак, відповідач  ухиляється від сплати аліментів, а позивачка, працюючи листоношею, отримує мінімальну заробітну плату. Станом на 01.12.2007р. заборгованість по аліментах становила 4226,4 грн., а на 21.09.2009 р. приблизна сума заборгованості по аліментах 12500 грн. Недоотримуючи аліменти, позивачка не може надати своїм дітям повноцінного харчування. Покликаючись на ст.  3  Основ законодавства України «Про охорону здоров’я», позивачка вказує, що  здоров’я – це стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, і  вважає  що відповідач, не сплачуючи  вчасно аліменти, причиняє ушкодження здоров’я дітям.    Позивачка просить стягнути з відповідача  крім суми заборгованості по аліментах, моральну (немайнову шкоду), завдану  ушкодженням здоров’я дітей, в розмірі 4000 грн.,  так як стаття 1168 ЦК України  передбачає можливість відшкодування моральної (немайнової) шкоди, що завдана відповідачем каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я.

В судовому засіданні   позивачка     підтримала   позов  з  підстав, викладених в  позовній заяві. Ствердила, що виконавчий лист  знаходиться на виконанні  в виконавчій службі  Глухівського  управління юстиції, однак, на її звернення щодо повідомлення  розміру заборгованості не було  реагування ВДВС, тому вказана в позовній заяві сума заборгованості по аліментах, яка підлягає стягненню з відповідача, є приблизною.

Відповідач, допитаний   в порядку судового доручення Глухівським  міськрайонним судом  Сумської області,  пояснив, що позов  не визнає,  так як  з нього  відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» в користь позивачки стягуються аліменти на утримання дітей, а  прийняття додаткового рішення  про стягнення заборгованості по аліментах  та моральної  шкоди не передбачено законодавством. Мати та брат позивача постійно надають  матеріальну допомогу його дітям.  Одночасно пояснив, що  він  має заборгованість по виплаті заробітної плати в розмірі 4 тисячі гривень, і як тільки  йому буде виплачений цей борг, він  зразу ж погасить заборгованість по аліментах.

Суд, вислухавши  позивачку, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Рішенням  Городенківського районного суду від  23.01.2007 р.  присуджено   стягувати з ОСОБА_2   в користь    ОСОБА_1  з 11.09.2006 р.  аліменти  в розмірі  1/3 частини всіх  видів його заробітку щомісячно,  але  не  менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для  дитини відповідного віку,   на кожну дитину,  на утримання  двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1,  та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2,  до  досягнення  дітьми повноліття. Оскільки відповідач належним чином не сплачував присуджені до стягнення аліменти, то станом на 01 квітня 2010 року   заборгованість по сплаті аліментів  складає 13714,56 грн., що стверджено Довідкою відділу ДВС Глухівського  міськрайонного управління юстиції Сумської області № 166 від 29.04.2009 р. Одночасно   в довідці зазначено, що виконавчий лист №  2-74 від 23.01.2007 р.  Городенківського районного суду  знаходиться  на виконанні в відділі ДВС Глухівського  міськрайонного управління юстиції.

У відповідності до ч.4 ст. 195 СК України -  «розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, а у разі спору - судом». Із змісту згаданої статті вбачається, що якщо  платник  аліментів  чи їх одержувач не   погоджується  з розміром боргу, він вправі   звернутись  до суду. Частини 1 та 2 ст. 194 СК України передбачають, що аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більше як за 3 роки, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання. Якщо за виконавчим листом, пред’явленим  до виконання, аліменти не стягувалися  у зв'язку з розшуком платника аліментів або у зв'язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.

Як вбачається з матеріалів справи, виконавчий лист про стягнення з  відповідача ОСОБА_2   аліментів надійшов  на виконання відділу ДВС Глухівського  міськрайонного управління юстиції Сумської області 05.03.2007 р.  Про те, що виконавчий лист    знаходиться на виконанні в ВДВС свідчить довідка № 166 від 29.04.2010р. Даних про те, що відповідач перебував за кордоном чи  в розшуку, - суд не має.  Розмір  боргу  позивачка не оспорює.  Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» борг по сплаті аліментів має стягуватись державним виконавцем. Тому  суд приходить до висновку  про   відсутність  підстав     для  задоволення  позовних вимог про  стягнення  заборгованості  по аліментах.  

За ст. 23 ЦК України  «особа має  право на  відшкодування  моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав». Підстави відповідальності за завдану  моральну шкоду передбачені ст.ст. 1167-1168 ЦК. Відповідно до    ст. 60  ЦПК  України   кожна сторона  повинна  довести ті обставини, на  які вона посилається  як на підставу   своїх вимог  і заперечень. Позивачка не довела, що відповідач  завдав    моральну  шкоду ушкодженням  здоров’я  дітей, тому в задоволенні   позовних  вимог   в частині   стягнення моральної (немайнової) шкоди  слід  відмовити.

На підставі  ст.ст. 23, 1166-1168  Цивільного кодексу України, ст.ст. 194-195 Сімейного кодексу  України, керуючись ст. ст. 11,60,214-215, 218 ЦПК України суд

В И Р І Ш И В  :

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в  апеляційному порядку до апеляційного суду Івано-Франківської області через Городенківський районний суд  шляхом подачі в 10-денний строк з   дня його проголошення  заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

Суддя                                                                                                     Ничик Г.І.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація