Судове рішення #9885116

   

 

  Справа № 2а–2823/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 29 червня 2010 року          Кіровський районний суд м. Донецька у складі:

Головуючої судді                   Гладишенко І.В.,

при секретарі                          Мінченковій С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, Донецького обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, Донецького обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Кабінет Міністрів України 07.11.2007р. прийняв постанову № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу п.5 якого надав право  керівникам державних органів, в межах асигнувань, які виділяються  на їх утримання: п. 1  встановлює посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цією Постановою – в розмірах затверджених цією постановою схемами у відповідності з   додатками. У додатку № 25 позиції 13 абз.5,7, позиції 16, абз. 2 були введені надбавки за особливі умови служби, пов’язані з  підвищеним ризиком для життя. Вважає, що за вказаною постановою він має право на перерахунок призначеної йому пенсії, починаючи з 01.08.2009року з врахуванням  встановлених надбавок до грошового забезпечення, а саме:

- за виконання  польотів у складі  екіпажу бойового літака у якості льотчика (командира корабля) літака ТУ-16 – у розмірі  40 % його грошового окладу в сумі 1380 грн.;

- за  забезпечення безпеки польотів літаків та гелікоптерів  при здійсненні  керівництва їх польотами з КДП у якості  керівника польотів (як наземного спеціаліста) –у розмірі  40 % його посадового окладу в сумі 1380 грн.;

  - за  виконання  польотів у складі екіпажу бойового літака на дослідження (обліт) по методиці  льотних досліджень авіаційної техніки, озброєння, навігаційних комплексів, іншого навісного обладнання, після заміни двигунів, вузлів та агрегатів - у розмірі  45 %  його посадового окладу в сумі 1380 грн.;

- за виконання 6  стрибків з парашутом  у розмірі 5 %  мінімального посадового окладу командиру взводу в сумі 750 грн.. Просить суд визнати дії відповідачів щодо не проведення вищевказаного перерахунку пенсії  неправомірними та зобов’язати відповідачів здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням вказаних надбавок до грошового забезпечення, починаючи з 1 серпня 2009 року.

У судовому засіданні  позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги та надав суду пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача – ГУ ПФУ в Донецькій області в судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи без його участі та письмові заперечення, згідно яких позовні вимоги не визнав, зазначивши, що пенсія ОСОБА_1 була перерахована відповідно до Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року та відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року на підставі наданих Донецьким обласним військовим комісаріатом документів. Станом на 01.01.2008 року новий розмір пенсії ОСОБА_1 складає 3856 грн. 95 коп. Таким чином, пенсія ОСОБА_1 виплачується на підставі діючого законодавства,  тому немає підстав для її перерахунку з урахуванням вимог позивача. Просив у здоровленні позову відмовити в повному обсязі.

Представник відповідача – Донецького обласного військового комісаріату, яка діяла за довіреністю – Коріняко О.В. у судовому засіданні   яких позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала, зазначивши, що відповідно до п. 14.2.5. Наказу Міністра оборони України від 05.03.2001 року № 175, а  також п. 14.2.7. наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260 позивачу виплачується надбавка за особливі умови служби 35% посадового окладу – як особі офіцерського складу, яка займає посади льотного складу та виконує польоти за планами бойової підготовки у складі екіпажів літаків, гелікоптерів. Пунктом 14.3. наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260 встановлено, що військовослужбовцям, які мають декілька підстав на право отримання надбавки за особливі умови виплачується одна – найбільша надбавка. Враховуючи той факт, що у особовій справі позивача не мається відомостей про те, чи є він льотчиком-випробувачем, а також чи присвоєний йому клас льотчика-випробувача, тому немає підстав для включення нової надбавки  у розмірі 45 % в грошове забезпечення для перерахування пенсії. Просять суд  у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухав пояснення   сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому  задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером, знаходиться на обліку у Головному управлінні пенсійного фонду України в Донецькій області, де й отримує пенсію за вислугою років.

У липні 2009 року ОСОБА_1  звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії, однак, листом від 15.07.2009 року № 2876-1-01 йому було відмовлено у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що з 01.01.2008 року відповідно до постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року йому був проведений вказаний  перерахунок пенсії на підставі наданих Донецьким  обласним військовим комісаріатом документів.

Листом військового комісару Донецького обласного військового комісаріату № 611 від 20.07.2009 року позивачу також  відмовлено у перерахунку пенсії у зв’язку з відсутністю у особовій справі відомостей про те, що він є льотчиком-випробувачем, а також відомостей про присвоєння класу льотчика-випробувача.

З наданих суду письмових заперечень на позов ОСОБА_1 наданих Головним управлінням пенсійного фонду України в Донецькій області  встановлено, що  станом на 01.01.2008р. пенсія позивача складає 3997 грн.95 коп. та при її розрахунку врахована надбавка за   особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя у розмірі 35 % посадового окладу, яка передбачена п. 14.2.7 Наказу Міністра Оборони України № 260 від 11.06.2008 року «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам».

Згідно з листом департаменту  фінансів Міністерства оборони України від 28 вересня 2009 року № 248/6/С/894д  на запит Донецького обласного військового комісаріату з приводу  можливості призначення ОСОБА_1 надбавки до пенсії відповідно до п. 14.2.8 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оброни України від 11.06.2008 року № 260 роз’яснено, що належність до  льотно-випробувального складу визначається за особовою справою та  льотною книжкою офіцера, в яких повинні бути зроблені такі записи: - про  періоди навчання у військовій частині 15659 ( м. Ахтубінськ, Астраханської області) та присвоєння відповідної кваліфікації льотчика-випробувача); про проходження військової служби у військових частинах випробувальних центрах, дослідних інститутах, військової представництвах, при заводах, які  виготовляли авіаційну техніку), яким доручалося проведення льотних випробувань авіаційної техніки. Надані ОСОБА_1 документи не мітять інформації щодо  належності його до льотно-випробувального складу.

Відповідно до  Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» надано право керівникам державних органів, в межах асигнувань, які виділяються на їх утримання встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цією постановою – в розмірах, затверджених цією Постановою у відповідності з додатками 1-23 за аналогічними посадами.  Крім того, вказаною постановою були затверджені  додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28.

Так, відповідно до  додатку № 25 передбачені додаткові види грошового забезпечення  військовослужбовців Збройних Сил …, а саме надбавки за особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя:  – від 5 до 40 % посадового окладу  для військовослужбовців які проходять службу  на посадах: в екіпажах  бойових машин, літаків, вертольотів, … наземних  авіаційних спеціалістів, які забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів;

- 45% військовослужбовців які займають посади льотно-випробувального складу, що входять екіпажу літальних апаратів і виконують польоти за методикою льотних випробувань авіаційної техніки, озброєння, навігаційних  комплексів та іншого бортового і навісного обладнання літальних апаратів;

- винагороди за стрибки з парашутом з літаків, вертольотів( від 1 до 100 стрибків) -  від 5 до 9 %  мінімального посадового окладу за первинною офіцерською посадою командира взводу.

Відповідно до вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України була затверджена  Інструкція про порядок виплати грошового  утримання військовослужбовців Збройних Сил України та деяких інших осіб Наказом Міністра оборони України  від 11.06.2008р. № 260, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329.

Пунктом 14.1.2. Наказу Міністра Оборони України № 260 від 11.06.2008 року «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» передбачені правила виплати надбавки за особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя, а саме: 40% посадового окладу – тим, які проходять службу на посаді льотного складу та виконують польоти у складі екіпажем літаків та гелікоптерів.

Пунктом  14.2.7  вказаного Наказу  передбачена надбавка у розмір 35 %  посадового окладу  - особам офіцерського складу та особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які займають посади льотного складу  та виконують польоти по планам бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів (воздушних пунктів управління, літаючих лабораторій).

Пунктом 14.2.8. передбачена надбавка 45 % посадового окладу  особам офіцерського складу  та особам рядового, сержантського та старшинського складу. Які проходять  військову службу за контрактом на посадах  льотно-випробувального складу, які входять у складу екіпажу літальних апаратів  та комплексів та іншого бортового та навісного обладнання літальних апаратів.

Згідно з наданої суду льотною книжкою позивача  та книжкою керівника польотів на ім’я позивача встановлено, що він має право на надбавку за особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя, а саме на 40% посадового окладу за виконання польотів у складі екіпажу бойового літака та на 40 %  посадового окладу за забезпечення безпеки польотів літаків, вертольотів при керівництві польотами, а також 5 % надбавку на виконання стрибків з парашутом.

Але,   пунктом 14.3 Наказу Міністра Оборони України № 260 від 11.06.2008 року передбачено, що  військовослужбовцям, які мають декілька підстав на право отримувати надбавку за особі умови служби  виплачується одна  найбільша надбавка.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому КМУ.

У відповідності до постанови КМУ від 02.11.2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» встановлено, що функції призначення і виплати пенсій категоріям осіб відповідно до Закону України «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01 січня 2007 року передаються органам Пенсійного фонду України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову у перерахунку пенсії є неправомірними та вважає за необхідне зобов’язати зробити перерахунок раніш призначеної позивачу пенсії відповідно до вимог чинного законодавства, а саме з врахуванням надбавки за особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя, а саме на 40% посадового окладу за виконання польотів у складі екіпажу бойового літака та 5 % винагороди від посадового окладу за стрибки з парашутом, з дня звернення відповідача за вказаним перерахунком, тобто з 1 липня 2009 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області слід відмовити за їх недоведеністю та безпідставністю.

У частині позовних вимог пред’явлених позивачем до Донецького обласного військового комісаріату необхідно відмовити з наступних підстав.

За статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 5 листопада 1991 року у редакції Закону України від 17 січня 2002 року № 2981-ІІ пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України. Згідно п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, Донецький обласний військовий комісаріат на момент звернення відповідача з вимогою про перерахунок пенсії, вже був законодавчо позбавлений права здійснювати перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії, діяв як суб’єкт владних повноважень у межах визначеної законом компетенції, а отже вимоги позивача до Донецького обласного військового комісаріату не підлягають задоволенню.

На підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про пенсійне забезпечення», постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, наказу Міністерства Оборони України № 260 від 11.06.2008 року, ст.ст. 3, 8, 9, 10, 11, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними  дії Головного управління пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо відмови  ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов’язати  Головне управління пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату  пенсії ОСОБА_1 відповідно до надбавок за особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя , які встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» та наказом Міністерства Оборони України № 260 від 11.06.2008 року, а саме  з врахуванням 40 % посадового окладу та 5 %  мінімального посадового окладу командира взводу за стрибки з парашутом.

У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 – відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції,  який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається  протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження .

Суддя:                                                                                                                     І.В. Гладишенко

   

 

 

  Справа № 2а–2823/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)

 29 червня 2010 року          Кіровський районний суд м. Донецька у складі:

Головуючої судді                   Гладишенко І.В.,

при секретарі                          Мінченковій С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, Донецького обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії,

на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про пенсійне забезпечення», постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, наказу Міністерства Оборони України № 260 від 11.06.2008 року, ст.ст. 3, 8, 9, 10, 11, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними  дії Головного управління пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо відмови  ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов’язати  Головне управління пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату  пенсії ОСОБА_1 відповідно до надбавок за особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя , які встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» та наказом Міністерства Оборони України № 260 від 11.06.2008 року, а саме  з врахуванням 40 % посадового окладу та 5 %  мінімального посадового окладу командира взводу за стрибки з парашутом.

У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 – відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції,  який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається  протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження .

Суддя:                                                                                                                     І.В. Гладишенко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація