Судове рішення #9867233

   

Справа 2-a-1298/2010 p.
         Постанова року

                                                  Іменем               України    

                        ПОСТАНОВА

                             ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.04.2010 p. Московський суд м.Харкова у складі головуючого судді Майстренко О.М., з участю секретаря Соломаха О.В., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат головного управління праці та соціального захисту населення ХОДА , управління праці та соціального захисту населення Московської районної у м. Харкові ради про визнання дій протиправними та стягнення сум недоплаченої допомоги,

встановив :

          Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить визнати неправомірними дії  Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова ,  Харківського обласного центру но нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в місті Харкові ради відносно нарахування та здійснення перерахування раніше призначеної, основної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та нарахуванні й виплаті в заниженому розмірі щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

        Просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова усунути порушення, здійснити з 01.01.2006 pp. по момент винесення рішення перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи із розміру 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р.

          Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова усунути порушення, провести з 01.01.2006 pp. по момент винесення рішення перерахунок та виплату недоотриманої суми державної пенсії , в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, згідно ст. 49, ч.4 ст. 54 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р.

        Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення
Московської районної в місті Харкові ради усунути порушення і провести перерахунок згідно
ст.. 48 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на оздоровлення у розмірі 4
мінімальних   заробітних плат за 2006 -2009 pp.

        Зобов'язати Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації усунути порушення і провести виплату згідно ст.. 48 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 4 мінімальних  заробітних плат з моменту здійснення правопорушення а саме за 2006 -2009 pp.

        Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в подальшому виплачувати основну пенсію згідно ст. 49, ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХП, як інваліду 3 групи 1 категорії осіб, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи з фактичного розміру мінімальної пенсії за віком та щомісячну додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 50. Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991р.

        Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в місті Харкові ради в подальшому виплачувати щорічну разову допомогу на оздоровлення як інваліду III групи 1 категорії осіб, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою , щорічну допомогу на оздоровлення згідно з ст. 48 Закону України №796-ХИ від 28.02.1991р.

    Стягнути з Відповідачів витрати по оплаті послуг на правову допомогу в розмірі 500,00
(п'ятьсот) грн.

Відповідачі позов не визнали, пояснивши, що виплати проводяться згідно з діючим законодавством, надали письмові заперечення.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню по наступним підставам.

Як було встановлено судом, позивач по справі має статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом 3 групи, що підтверджується посвідченнями.

    Відповідно до частини першої статті 50 Закону № 796-ХІІ, особам, віднесеним до категорії 1, які с інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

        Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796-ХІІ, в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

        За таких обставин, позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч.4 ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які віднесені до 1 категорії, інвалідам 3 групи щорічна допомога на оздоровлення виплачується розмірі 4 мінімальних заробітних плат станом на час виплати.

Зазначені щорічні разові допомоги на оздоровлення здійснюється щороку та мають разовий характер. Таким чином, право особи на їх отримання та обов'язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається на час виплати.

        Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст.46 Конституції України).

          Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України (254к/96-ВР), закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

        Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону № 796-ХІІ, а не Постанова КМУ № 1, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

        Суд не приймає до уваги посилання відповідача на частину п'яту статті 54 Закону № 796-ХІІ, якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.

        Статті 50 та 54 Закону № 796-ХІІ визначають, що під час встановлення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

        За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

    З огляду на викладене,  суд вважає за необхідне не приймати до уваги положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону № 796-ХІІ.

        Відповідно до частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір ісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок ії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

        Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, проте що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

        Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За правилом ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється із дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.

Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 17, 94, 99, 100, 158-163, 167  Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

                                ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.

        Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в України в Московському районі м. Харкова про відмову в перерахунку пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1 та виплати її з 01.09.2007 року в розмірах, які відповідають Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи" незаконними.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду в Московському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії та додаткової пенсії як інваліду 3 групи захворювання, отриманого внаслідок аварії на ЧАЕС, виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та 50 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування»та провести відповідні виплати недоплаченої пенсії з 01.09.2007 року.

Зобов*язати управління праці та соціального захисту населення Московської районної у м. Харкові ради зробити щодо ОСОБА_1 розпорядження про виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2008-2009 р. у розмірі 4 мінімальних заробітних плат на момент виплати відповідно до ч.4 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та направити дані щодо належних виплат до Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації для здійснення виплат.

Зобов'язати Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації провести перерахунок сум на користь ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2008-2009 р. у розмірі 4 мінімальних заробітних плат на момент виплати відповідно до ч.4 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплатити її.

В іншій частині вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Московський районний суд м. Харкова  шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.. 160 цього Кодексу - з дня складання в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження з подачею її копії до апеляційного суду, або в порядку  ч. 5 ст. 186 КАС України.

                                                           Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація