Судове рішення #9863720

          Справа № 2-а-99/2010      

ПОСТАНОВА

Іменем        України

1 червня 2010 року                                                            Яготинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Литвин Л.І.

при секретарі Ковряк О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготин справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання надати статус інваліда війни,

В с т а н о в и в :

Позивач звернувся до Яготинського районного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання надати статус інваліда війни,  в  котрій вказав, що  відповідно до Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого 18.03.1976 року Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111, начальника Цивільної оборони СРСР від 06.06.1975 року № 90, а також інших державних республіканських та відомчих документів в кожному міністерстві, відомстві або іншому централізованому органі виконавчої влади, підприємствах, установах і організаціях, в рамках адміністративно-територіальних одиниць (районів, міст тощо) створювались служби формування Цивільної оборони.  З 1 по 18 серпня 1986 року позивач працював у складі  невоєнізованого формування автотранспортної служби ЦО Київської області від Яготинського АТП 11030. З 7 вересня 1993 року йому встановлена 2 група інвалідності довічно. Причиною інвалідності є захворювання, зв’язане із роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС.

Даний факт підтверджується архівними документами Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської ОДА, про що свідчить  довідка за № 01-08/602 від 21 квітня 2010 року. Згідно п.9 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни відносяться особи, які були залучені до формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації (надалі – Управління) щодо надання йому статусу інваліда війни відповідно до вказаного закону, проте відповідачем по справі його звернення залишені без задоволення. Позивач вважає, що він  належить до інвалідів війни та має право на отримання документу, що підтверджує статус – інваліда війни, а тому просить позов задовольнити.

В судовому засіданні   позивач підтримав вимоги позову.

Представник відповідача  проти позову заперечував, мотивуючи тим, що з 1 січня 2005 року набрав чинності п.9 ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” згідно з яким до інвалідів війни належать особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією Чорнобильської катастрофи. Незважаючи на те, що вищевказаний пункт Закону України діє більше 3-х років, чіткого механізму його реалізації на даний час не існує.

Відповідно до роз’яснень, які надійшли до Управління з Міністерства праці та соціальної політики України (лист № 05-285/26-14 від 11.05.2005 р; № 751/014/91-07 від 05.11.2007 р; № 204/0115-07/014 від 24.12.2007р.) органи праці та соціального захисту населення мають право встановлювати статус інваліда війни на підставі довідки, яка містить інформацію про наказ чи розпорядження щодо залучення особи до формувань Цивільної оборони, займану посаду та документів про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також довідки про встановлення інвалідності внаслідок захворювань, пов’язаних з виконанням службових обов’язків.

Разом з тим, вищевказані листи попереджають про недопущення випадків встановлення статусу інваліда війни тільки на підставі довідки, яка видається Комісією з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у правління з питань надзвичайних ситуацій Київської облдержадміністрації. Законодавством України не передбачено створення зазначеної комісії, а також не розроблено Положення щодо її діяльності. Крім того, у вищевказаному управлінні відсутні архівні документи організації, підприємств та установ про створення у них формувань Цивільної оборони із списками осіб, залучених до цих формувань. Зазначені розпорядчі документи начальника Цивільної оборони Київської області містять  прямі вказівки щодо організації заходів Цивільної оборони Київської області, а також обласним організаціям та установам. При цьому, за незначними винятками, в першу чергу-щодо особового складу оперативних груп Штабу ЦО Київської області вони не містять відомостей щодо залучення до цих робіт конкретних підприємств та окремих громадян. В свою чергу. Штаб ЦО Київської області /на теперішній час –Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської облдержадміністрації/, як орган Управління начальника ЦО Київської області, не давав вказівок щодо залучення об’єктових формувань цивільної оборони до участі в ліквідації аварії на ЧАЕС, а також не здійснював обліку їх роботи.  Відповідно до вимог  розпорядження начальника ЦО Київської області від 19.05.1986 року № 52 начальникам ЦО було доручено організувати суворий облік невоєнізованих формувань, що залучаються до робіт, вести списки їх особового складу. Відповідальність за виконання цього розпорядження покладалося саме на відповідних начальників Цивільної оборони, а не Штаб ЦО Київської області. Визначений розпорядженням порядок обліку формувань та їх особового складу в повній мірі відповідав діючим на той час вимогам.

 Документи надані позивачем, не містять відомостей щодо залучення його до складу формувань Цивільної оборони для участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Також позивачем не надано документального підтвердження про наявність розпорядження, наказу відповідної організації, в якій він працював та залучення його до формувань Цивільної оборони. Таким чином, для встановлення  статусу інваліда війни, необхідне документальне підтвердження про залучення особи до складу формувань Цивільної оборони.

Відповідно до вищевказаного, органи праці та соціального захисту населення мають право встановити статус інваліда війни на підставі довідки, яка містить інформацію про наказ чи розпорядження щодо залучення особи до формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також довідки про встановлення інвалідності внаслідок захворювань, пов’язаних з виконанням службових обов’язків. Просив у задоволенні позову відмовити.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення  позивача, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Так, з копії паспорту позивача (а.с.3), з експертного заключення (а.с.4), з акту огляду МСЕК (а.с.5), з  листа Управління праці та соціального захисту населення Яготинської РДА (а.с.6), з  посвідчення  учасника ліквідації аварії на ЧАЕС (а.с.7), з маршрутного листа  (а.с.8-9), з наказу № 236 Яготинського автотранспортного підприємства 11030 від 1 серпня 1986 року (а.с.10), з довідки Головного Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (а.с.11), з  протоколу № 1/2010 засідання комісії з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони (а.с.12-13) встановлено, що ОСОБА_1  згідно наказу № 236 від 1 серпня 1986 року по Яготинському автопідприємству 11030 був направлений на станцію Вільча с. Воровичі Поліського району для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та з 1 серпня по 18 серпня 1986 року з 9 до 18 години виконував роботи, пов’язані з наслідками ліквідації на ЧАЕС, як водій  по завозу грунту, щебеню, піску для ремонту доріг.

Відповідно до розпорядження начальника Цивільної оборони УРСР –від 28 квітня 1986 року і  наказу начальника Цивільної оборони Київської області – Голови Київської обласної ради народних депутатів трудящих від 26.04.1986 № 01/1, від 30.04.1986 № 02, від 19.05.1986 № 52 ОСОБА_1 було залучено до складу формувань Цивільної оборони з виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно довідки від 21 квітня 2010  р. № 01-08/602, виданої позивачу управлінням з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації, останній приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування автотранспортної служби Цивільної оборони Київської області від Яготинського АТП 11030  в період з  1 по 18 серпня 1986 року.

З 7 вересня 1993 року ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності довічно. Причиною інвалідності є захворювання, яке пов’язане із роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС;

Після звернення   до Управління праці та соціального захисту населення Яготинської РДА щодо надання позивачу статусу інваліда війни, відповідач відмовив у задоволенні його заяви. Таку відмову суд вважає неправомірною.

Дійшовши такого висновку, суд врахував наступне.

Згідно п.9 ч.2 ст.7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до діючого на той час Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів № 1111 від 18 березня 1976 року в організації, де працював позивач, було створено невоєнізовані формування Цивільної оборони.

Згідно розпорядження начальника Цивільної оборони УРСР –від 28 квітня 1986 року і  наказу начальника Цивільної оборони Київської області – Голови Київської обласної ради народних депутатів трудящих від 26.04.1986 № 01/1, від 30.04.1986 № 02, від 19.05.1986 № 52 позивач у складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони своєї організації залучався до виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме як водій для по завозу грунту, щебеню, піску для ремонту доріг.

 Позивачу встановлена відповідна група інвалідності (довічно), зазначене захворювання пов’язане з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та громадянина, захворювання якого пов’язане з наслідками Чорнобильської катастрофи.  

При цьому, посилання відповідача на те, що п.9 ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” діє більше 3-х років та чіткого механізму його реалізації на даний час не існує не є підставою для відмови від задоволення позову, оскільки вини осіб, які звертаються за цим статусом до органів праці та соціального захисту немає.

Суд не бере до уваги роз’яснення, які відповідач надав суду від управління з Міністерства праці та соціальної політики України (лист № 05-285/26-14 від 11.05.2005 р; № 751/014/91-07 від 05.11.2007 р; № 204/0115-07/014 від 24.12.2007 р.), оскільки вони не являються нормативними актами та суперечать п.9 ст.7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та іншим матеріалам справи.

З огляду на вищенаведене, суд вважає твердження відповідача, що документи надані позивачем не містять відомостей про залучення останнього до складу формувань Цивільної оборони для участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не є правильними. Таким чином, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 17, 71, 86, 159, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 4, 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання надати статус інваліда війни,  задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1  у наданні статусу інваліда війни неправомірними.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області надати ОСОБА_1  статус інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Яготинський районний суд Київської області заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови в повному обсязі, та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                               Литвин Л.І.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація