Судове рішення #9862957

   

Справа № 2-1707/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2010 року Кіровський районний  суд м. Донецька у складі:

Головуючої судді                       Гладишенко І.В.

при секретарі                              Мінченковій С.В.

за участю адвоката                     ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька про оскарження рішення про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов’язання вичинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач – ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, вказавши, що 24 березня 2009 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії на підставі п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Рішенням начальника управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька 13 квітня 2009 року йому у призначенні вказаної пенсії відмовлено, через те, що ним не надані уточнюючи довідки про підтвердження його пільгового трудового стажу роботи на  технічній базі виробничого об’єднання «Донецьквугілля» у якості газрізника 3 розряду та  електрогазозварника з 11 серпня 1975 року  по 14 листопада 1991 року.

Вважає, що вказана відмова у призначенні йому пенсії на пільгових умовах є незаконною, оскільки факт його роботи на вказаній посаді підтверджений відомостями його трудової книжки та є безперечним.

Вважає, що його вини у тому, що не збереглися архіви з його підприємства – немає, та це не є підставою для відмови йому у призначенні пенсії та його соціального захисту з боку держави.

Просить суд визнати неправомірним та скасувати рішення управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька від 13 квітня 2009 року про відмову йому у призначенні пенсії на пільгових умовах за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов’язати відповідача зарахувати при призначенні  йому пенсії за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період  роботи з 11 серпня 1975 року  по 14 листопада 1991 року на посаді газорізника 3 розряду та  електрогазозварника на технічній базі в/о «Донецьквугілля» до пільгового  стажу роботи, який передбачено Списком № 2 виробництв цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах.

У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги та надав суду пояснення аналогічні вищевикладеним.

Представник відповідача, яка діяла у судовому засіданні на підставі довіреності позовні вимоги не визнала та суду пояснила, що 24 березня 2009 року позивач звернувся до управління з заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Рішенням від 13.04.2009р. за № 916 позивачу відмовлено у призначенні вказаної пенсії, оскільки  не були надані уточнюючи довідки, які б підтверджували пільговий стаж позивача та його роботу у спірний період часу на вказаних посадах за Списком № 2. На час подачі документів позивач досяг віку 55 років та мав страховий стаж 33 роки 4 місяці 16 днів. Оскільки позивач не має права на пенсію на пільгових умовах, а для призначення йому пенсії на загальних умовах він не досяг пенсійного віку – 60 років, йому було відмовлено у призначенні пенсії. Просять суд у задоволенні позову відмовити.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, в ході судового засідання було встановлено, що ОСОБА_2 у період часу з  11 серпня 1975 року  по 14 листопада 1991 року працював на посаді газорізника 3 розряду та  електрогазозварника на технічній базі в/о «Донецьквугілля».

Рішенням управління Пенсійного Фонду України в кіровському районі м. Донецька від 13.04.2009р. за № 916 позивачу було відмовлено у задоволенні заяви про призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки вказаний період його роботи на посаді газорізника 3 розряду та  електрогазозварника на технічній базі в/о «Донецьквугілля» не був врахований як пільговий трудовий стаж по Списку № 2 з огляду на відсутність у трудовій книжці відомостей, які визначають право пенсію на пільгових умовах, а уточнюючі довідки надані не були, що стало підставою, для звернення до суду із зазначеним позовом.

Вказані обставини сторонами не спростовуються.

Як передбачено у п. 2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. 3  1058-ІУ пенсійне  забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на  роботах з особливо шкідливими  і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на  інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв. Робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на  пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності  трудового  стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення2  від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ.

Пунктом «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті  повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами  атестації робочих місць,  а саме чоловіки - після  досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;  працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах, призначаються із  зменшенням віку передбаченого статтею 12 цього закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам.

Згідно ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим  законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам які  мають на день  введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше  діючим законодавством;

б) особам, які не мають  повного  стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці вік  та вік необхідний для призначення пенсії відповідно до ст. 12, знижується  пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому ст.ст. 13-14 цього закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Таким чином, оскільки ОСОБА_2 працював у якості газорізника 3 розряду та  електрогазозварника на технічній базі в/о «Донецьквугілля» до введення в дію Закону «Про пенсійне забезпечення2, то при визначенні належності його трудового стажу до пільгового застосовуються Списки ( надалі Список № 1, Список № 2) затверджені  Постановою ради Міністів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 ( п.3, п.8 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на  пільгових умовах, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2005 року № 3830.

Списком № 2  передбачено, що правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються газо різники, електрогазозварники, яких віднесено до  розділу ХХХІІ «Загальні професії Списку №2 виробництв, цехів, професій, посад робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах у пільгових розмірах».

У відповідності до  п.п. «б» п.16 розділу 2 та п. 91 розділу У положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів  СРСР від 3 серпня 1972 року з послідуючими змінами і доповненнями (надалі-Порядок) діючого до прийняття Закону України «Про пенсійне забезпечення», - на пільгових  умовах мають право на пенсію по старості 6 робітники та службовці на других роботах з тяжкими умовами праці – по списку виробництв…. затвердженому Радою Міністрів СРСР.

Згідно до п. 117 цього Порядку, доказами стажу роботи може бути : трудова книжка, трудові списки і інш.

Статтею 62 закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що  основним документом, який підтверджує стаж роботи, є також трудова книжка.

Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує страж роботи є трудова книжка. У тих випадком, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження  спеціального  трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

Роз’ясненням Держкомпраці і Секретаріату ВЦСПС від 2 квітня 1976 року № 5/8 був передбачений порядок щодо застосування Списків № 1 та № 2, згідно до якого, Списки № 1 та № 2, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, повинна зараховуватися незалежно від відомчого підпорядкування підприємства і установи, де працювали чи працюють робітники, які зверталися за пенсією.

Як вбачається  з трудової книжки позивачка  він з  11 серпня 1975 року  по 14 листопада 1991 року працював  на посаді газорізника 3 розряду та  електрогазозварника на технічній базі в/о «Донецьквугілля», тобто до  набуття чинності Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.

Аналізуючи викладені обставини та норми права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що рішення управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька від 13 квітня 2009 року про відмову ОСОБА_2  у призначенні пенсії на пільгових умовах за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є неправомірним та підлягає скасуванню, а право ОСОБА_2 на пільгову пенсію – захисту.

Крім зазначеного, суд враховує те, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності зі ст.ст. 13, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.. 9 Закону СРСР «Про державні пенсії» також необхідно для чоловіків досягнення 55 років стажу роботи не менше 25 років, з яких не менше половини стажу  на роботах по Списку № 1 чи № 2.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку щодо набуття позивачем права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

 На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13 п. «б», 62, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ст.ст. 10, 60, 209. 212-215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_2 – задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати рішення управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька від 13 квітня 2009 року про відмову ОСОБА_2  у призначенні пенсії на пільгових умовах за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

 Зобов’язати управління пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька  зарахувати при призначенні  ОСОБА_2 пенсії за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період  роботи з 11 серпня 1975 року  по 14 листопада 1991 року на посаді газорізника 3 розряду та  електрогазозварника на технічній базі п/о «Донецьквугілля» до пільгового  стажу роботи, який передбачено Списком № 2 виробництв цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції,  який його ухвалив, протягом десяти днів з дня його проголошення.

 Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається  протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження .

Суддя:                                                                                                                             І.В. Гладишенко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація