Справа № 2-454
2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07. 06. 2010 р. Городоцький районний суд Львівської області
в складі:
головуючої – судді Шеремети Н.О.
при секретарі Лосик М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Городку справу за позовом ОСОБА_1 до Переможненської сільської ради, треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на будинковолодіння в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_4, ОСОБА_5, що відповідно померли ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2, мали на праві власності будинковолодіння АДРЕСА_1 де постійно проживали разом з сином ОСОБА_6 та його сім»єю. Після їх смерті, її чоловік, ОСОБА_6, фактично прийняв спадщину, вступив в управління спадковим майном, однак правовстановлюючі документи в нотаріальній конторі не оформив, не дивлячись на наявність батьківського заповіту на його ім»я. В спадковому будинку був зареєстрований та проживав разом із дружиною та дітьми по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3
Позивачка ОСОБА_1 –дружина ОСОБА_6, 25.02.2010р. звернулась з позовом до Переможненської сільської ради про визнання за нею права власності на будинковолодіння АДРЕСА_1 в порядку спадкуванння за законом, мотивуючи в основному тим, що через відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів на цей будинок та пропуском строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, вона не може оформити право на спадкове майно.
В суді позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, покликалась на мотиви такого, окрім того, пояснила, що ОСОБА_4, ОСОБА_5, це свекруха і свекор, батьки чоловіка, який проживав з ними у спадковому будинку по день смерті. Після їх смерті їх син, а її чоловік ОСОБА_6, разом із нею та дітьми продовжували проживати у спадковому будинку, користувались спадковим майном, фактично він прийняв спадщину, однак правовстановлюючі документи на спадкове майно не оформив, не дивлячись на те, що 18.01.2000р. спадкодавцем було складено заповіт на його ім»я. Її чоловік, ОСОБА_6, помер ІНФОРМАЦІЯ_3, за яким вона доглядала по день смерті, після його смерті проживає в спадковому житловому будинку, утримує його в належному стані, користується земельною ділянкою, сплачує комунальні послуги, але через відсутність правовстановлюючих документів не може оформити спадщину. Її діти, ОСОБА_2, ОСОБА_3, від спадщини відмовились на її користь, інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно не має. Просить про задоволення позову.
Представник Переможненської сільської ради у судове засідання не з»явився, сільський голова подав заяви від 12.04.2010р. за № 93 та від 03.06.2010р. за № 147, у яких позовні вимоги визнав та просив справу розглядати у його відсутності ( а.с.- 23, 26).
Треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснили, що їх батько після смерті своїх батьків успадкував житловий будинок, в якому вони всі разом проживали, однак правовстановлюючі документи на нього не оформив. Після його смерті їх мати залишилась проживати в даному будинку, утримує його в належному стані, обробляє присадибну земельну ділянку. Їм відомо про відкриття спадщини після смерті батька ОСОБА_6, на спадщину не претендують і з питанням щодо своїх прав на спадкове майно до суду звертатись не будуть, відмовляються від прийняття спадщини на користь позивачки, не заперечують щодо задоволення позовних вимог.
Заслухавши позивачку, третіх осіб, вивчивши матеріали справи, суд приходить до переконання про задоволення позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 складав заповіт на спадкове майно, а тому право на спадкування після його смерті згідно ст.534 ЦК України в редакції 1963 р. здійснюється за заповітом.
Відповідно до ст.534 ЦК України ( в редакції 1963р.) заповідач може залишити за заповітом усе своє майно або частину його одній або кільком особам, як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом.
З пояснень позивачки, долучених до справи копій технічного паспорта, будинкової книги, витягу з по господарської книги ( довідок Переможненської сільської ради № 839, № 840 від 07.09.2009р. (а.с.–5-7, 12-14), вбачається, що власником житлового будинку в АДРЕСА_1 був ОСОБА_5 У житловому будинку 1975 року побудови проживали та були зареєстровані ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1 з дітьми, які проживали в ньому по день смерті, зараз ним користується позивачка.
Згідно копій свідоцтв про смерть серії НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 (а.с.-9,11,16) ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, її чоловік, ОСОБА_5, помер ІНФОРМАЦІЯ_2, їх син, чоловік позивачки по справі, ОСОБА_6, помер ІНФОРМАЦІЯ_3
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження ОСОБА_6 народжений ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Переможне, його батьками записані ОСОБА_5, ОСОБА_4 (а.с.-15).
Із заповіту, складеного та посвідченого секретарем виконкому Переможненської сільської ради 18.01.2000р. видно, що ОСОБА_5 все своє майно заповів своєму синові ОСОБА_6, чоловікові позивачки по справі (а.с.-10).
Судом встановлено, що після смерті спадкодавців у житловому будинку АДРЕСА_1 залишився проживати їх син ОСОБА_6 разом із своєю дружиною, позивачкою по справі, який користувався житловим будинком, обробляв присадибну земельну ділянку, що розцінюється судом, як факт прийняття ним спадщини, однак правовстановлюючі документи в нотаріальній конторі не оформив.
Із копії свідоцтва про одруження видно, що 26.09.1981р. було укладено шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_7, який був зареєстрований Давидівською сільською радою (а.с.-17).
Відповідно до ст. 1268 ЦК спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку у шість місяців, він не заявив про відмову від неї.
ОСОБА_1, як встановлено в суді, є дружиною спадкодавця, доглядала за ним до смерті, займалась його похованням, проживає та зареєстрована у житловому будинку АДРЕСА_1, користується спадковим майном та будинком, обробляє присадибну земельну ділянку, що розцінюється судом, як факт прийняття нею спадщини.
Судом також встановлено, що треті особи, ОСОБА_2, ОСОБА_3, є дітьми спадкодавця, що підтверджується копіями свідоцтв про їх народження, у яких батьками записані – ОСОБА_6, ОСОБА_1, які змінили прізвища у зв»язку з одруженням (а.с. – 24-25, 29-30).
Треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_3 строк для прийняття спадщини пропустила і не мають наміру звертатись до суду з заявою про продовження терміну на прийняття спадщини, що підтверджується їх письмовими та усними заявами (а.с.-27-28).
За наведеного суд приходить до висновку, що позивачка після смерті ОСОБА_6 є єдиним спадкоємцем його майна.
Обставини, які б вказували, що ОСОБА_4, ОСОБА_5 при житті набули, або володіли будинком АДРЕСА_1 неправомірно, або, що на них, окрім позивачки, в порядку спадкування чи з інших підстав претендують інші особи, в суді не встановлено.
За наведеного, суд приходить до переконання, що ОСОБА_4, ОСОБА_5 мали на праві власності будинковолодіння АДРЕСА_1 яке після їх смерті успадкував ОСОБА_6, і оскільки, лише позивачка фактично прийняла спадщину після його смерті, ніхто інший на спадкове майно не претендує, тому є підстави до визнання за нею права власності на будинковолодіння в порядку спадкування за законом.
З огляду на те, що ОСОБА_1 користується спадковим майном з часу смерті спадкодавця, суд поновлює для неї строк на звернення до суду з позовом.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 73, 159, 213-215 ЦПК України, та на підставі ст. ст.524, 534 ЦК України ( в ред.. 1963р.), ст.ст.328-330, 1268 ЦК України ( в ред. 2003р.) , с у д -
в и р і ш и в:
поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду з позовом.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на будинковолодіння АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом 10 днів.
Суддя: підпис
Копія відповідає оригіналу:
Суддя: Шеремета Н.О.
Рішення набрало законної сили ___________________
Оригінал рішення знаходиться в цивільній справі № 2-454 за 2010 рік.
Суддя Городоцького районного суду
Львівської області: Шеремета Н.О.