Судове рішення #9846912

                                                                                                                                                                                      Справа № 2-565

                                                                                                                                                                                                  2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

                                                            ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ                    

 

 07. 06. 2010 р.      Городоцький районний суд Львівської області

 в складі:

           головуючої – судді                            Шеремети Н.О.

           при секретарі                                     Лосик М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Городку справу за позовом ОСОБА_1 до Галичанівської сільської ради, третя особа ОСОБА_2  про визнання права власності на будинковолодіння в порядку спадкування за законом,

                                                               

                                                                      в с т а н о в и в:

       

     ОСОБА_3, ОСОБА_4, що відповідно померли ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2, мали на праві власності будинковолодіння АДРЕСА_1, де постійно проживали разом з сином ОСОБА_5 та його сім»єю. Після їх смерті, її чоловік, ОСОБА_5, фактично прийняв спадщину, вступив в управління спадковим майном, однак правовстановлюючі документи не оформив. В спадковому будинку був зареєстрований та проживав разом із дружиною та дитиною по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3

     Позивачка ОСОБА_1 –дружина ОСОБА_5, 02.04.2010р. звернулась з позовом до Галичанівської сільської ради про визнання за нею права власності на будинковолодіння АДРЕСА_1 в порядку спадкуванння за законом, мотивуючи в основному тим, що через відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів на цей будинок вона не може оформити право на спадкове майно.

       В суді позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, покликалась на мотиви таких, окрім того, пояснила, що ОСОБА_3, ОСОБА_4, це свекруха і свекор, батьки чоловіка, які проживали з ними у спадковому будинку, після смерті яких їх син, а її чоловік, ОСОБА_5, разом із нею та донькою продовжували проживати у спадковому будинку, користувались спадковим майном. Фактично чоловік прийняв спадщину, однак правовстановлюючі документи на спадкове майно не оформив, оскільки вони також не були оформлені його батьком. Її чоловік ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3, позивачка доглядала за чоловіком по день смерті, після його смерті утримує будинок в належному стані, користується земельною ділянкою, сплачує комунальні послуги, але через відсутність правовстановлюючих документів не може оформити спадщину. Її донька ОСОБА_2 від спадщини відмовились на її користь, інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно не має. Просить про задоволення позову.

         Представник Галичанівської сільської ради  у судове засідання не з”явився, сільський  голова подав заяву від 17.05.2009р. за № 123, у якій позовні вимоги визнав та просив справу розглядати у його відсутності ( а.с.-21 ).

         Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з»явились, однак в заяві на адресу суду (а.с.- 20) зазначила, що їй відомо про відкриття спадщини після смерті батька ОСОБА_5, на спадщину не претендує і з питанням щодо своїх прав на спадкове майно до суду звертатись не буде, відмовилась від прийняття спадщини на користь позивачки, просить справу розглядати у її відсутності.

         Заслухавши позивачку, вивчивши матеріали справи, суд приходить до переконання про задоволення позову.

        Відповідно до положень ст.ст. 524, 534 ЦК УРСР від 18.07.1963р., спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

        Судом встановлено, що ОСОБА_4 заповіт на спадкове майно не складав, а тому право на спадкування після його смерті згідно ст.524 ЦК України в редакції 1963 р. здійснюється за законом.

         За вимогами ст.ст. 548, 549 ЦК УРСР, для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

         Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти, дружина і батьки померлого.

         Згідно з рішенням виконавчого комітету Городоцької районнної ради № 8 від 14.04.1957р. ОСОБА_4 дано дозвіл на будівництво житлового будинку в с. Дроздовичі відповідно до Типового проекту  та плану садиби, затвердженого виконкомом Дроздовицької сільської ради (а.с. -24).

         З пояснень позивачки, долучених до справи копії технічного паспорта, витягу з по господарської книги ( довідок Галичанівської сільської ради № 640, № 637, 638 від 25.06.2009р. (а.с.–3-5, 10-13), вбачається, що власником житлового будинку в АДРЕСА_1 був ОСОБА_4 У житловому будинку, 1950 року побудови, проживали та були зареєстровані по день смерті ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 Після їх смерті в будинку залишились проживати дружина ОСОБА_5- ОСОБА_1 з донькою, позивачка продовжує користуватись ним.                                                                                                                                      

          Згідно копій свідоцтв про смерть серії НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 (а.с.-7-9) ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, її чоловік ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, їх син, чоловік позивачки, ОСОБА_5, помер ІНФОРМАЦІЯ_3

         З копії свідоцтва про народження видно, що ОСОБА_5 народжений ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Дроздовичі, його батьками записані ОСОБА_4, ОСОБА_3 (а.с.-22).

         Судом встановлено, що після смерті спадкодавців, ОСОБА_4, ОСОБА_3, у житловому будинку АДРЕСА_1 залишився проживати їх син ОСОБА_5 разом із своєю дружиною, позивачкою по справі, який користувався житловим будинком, обробляв присадибну земельну ділянку, що розцінюється судом, як факт прийняття ним спадщини.

        Із копії свідоцтва про одруження видно, що 06.06.1981р. було укладено шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_1, який  був зареєстрований Добростанівською сільською радою (а.с.-8).

         Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

         Судом встановлено, що ОСОБА_5 заповіт на спадкове майно не складав, а тому право на спадкування після його смерті згідно ст.1258 ЦК України здійснюється за законом.

         Відповідно до положень ст.1261 ЦК України у першу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

         Відповідно до ст. 1268 ЦК спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку у шість місяців, він не заявив про відмову від неї.

        ОСОБА_1, як встановлено в суді, є дружиною спадкодавця, доглядала за ним до смерті, займалась його похованням, користується спадковим майном та будинком, обробляє присадибну  земельну ділянку, що розцінюється судом, як факт прийняття нею спадщини. Крім цього, судом з”ясовано, що позивачка вступила у володіння спадковим майном, від спадщини не відмовилась, претендує на спадкове майно,

        Судом також встановлено, що третя особа ОСОБА_2 є донькою спадкодавців, що підтверджується копією свідоцтв про її народження, у якому батьками записані – ОСОБА_5, ОСОБА_1 (а.с. -23).

         Третя особа ОСОБА_2 строк для прийняття спадщини пропустила і не має наміру звертатись до суду з заявою про продовження терміну на прийняття спадщини, що підтверджується її письмовою заявою (а.с.-20).

         За наведеного суд приходить до висновку, що позивачка після смерті ОСОБА_5 є єдиним спадкоємцем  майна.

        Обставини, які б вказували, що ОСОБА_3, ОСОБА_4 при житті набули, або володіли будинком АДРЕСА_1 неправомірно, або, що на них, окрім позивачки, в порядку спадкування чи з інших підстав претендують інші особи, в суді не встановлено.  

        За наведеного, суд приходить до переконання, що ОСОБА_3, ОСОБА_4 мали на праві власності будинок АДРЕСА_1, який після їх смерті успадкував ОСОБА_5 і оскільки лише позивачка фактично прийняла спадщину після його смерті, ніхто інший на спадкове майно не претендує, тому є підстави до визнання за позивачкою права власності на будинковолодіння в порядку спадкування  за законом.

         Керуючись ст.ст. 10, 60, 73, 159, 213-215 ЦПК України, та на підставі ст. ст.529, 548, 549, 550 ЦК України ( в ред. 1963р.), ст.ст.1217, 1258, 1261, 1268 ЦК України, с у д -

                                                                       

                                                                          в и р і ш и в:

       

        визнати за ОСОБА_1 право власності на будинковолодіння АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом.

        Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом 10 днів.

        Суддя:       підпис

        Копія відповідає оригіналу:

        Суддя:                                                                                               Шеремета Н.О.

        Рішення набрало законної сили  ___________________

        Оригінал рішення знаходиться в цивільній справі № 2-565 за 2010 рік.

         Суддя Городоцького районного суду

         Львівської області:                                                                            Шеремета Н.О.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація