Судове рішення #9836902

                                                                                                                              Справа № 2а-1382/10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М              У К Р А Ї Н И

10 червня 2010 року  Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

                                  - головуючого – Степаненка О.М.

                                  - при секретарі – Антоновій К.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м.Черкаси про протиправну бездіяльність Пенсійного фонду та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії «Дітям війни», суд, –

В С Т А Н О В И В:

Позивач –  ОСОБА_1 звернулась  до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про визнання дій відповідача неправомірними та зобов’язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни» в розмірі 30%. Свої позовні вимоги мотивує тим, що на неї поширюється дія Закону України від 18.11.2004р. «Про соціальний захист дітей війни». Згідно ст.6 даного Закону з 01.01.2008р. їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Управлінням пенсійного фонду в Придніпровському районі їй  відмовлено у нарахуванні та виплаті соціальної допомоги, а тому дії останнього суперечать положенням Конституції України та законам України і таким чином, порушені права позивача. Саме  відповідач повинен здійснити нарахування та виплату такої допомоги. Просить визнати дії відповідача протиправними; зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та в сумі 5729 грн. 70  коп. за період 2006 – 2009р.р.

В судовому засіданні позивач повністю підтримала свої позовні вимоги і просила їх задовольнити в повному об’ємі.

Представник відповідача – управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси в судове засідання не з»явився, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі, наполягав на застосуванні ст.ст.99, 100 КАС України.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові матеріали справи, в результаті повного, всебічного та об’єктивного їх дослідження, суд вважає, що позов  підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:

В судовому засіданні встановлено, що  ОСОБА_1  громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком (пенсійне посвідчення №НОМЕР_1 від 03.11.2003 року) з визначенням статусу – «дитина війни».

ОСОБА_1  з 01 січня 2008р. відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни 10% прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність: з 01.01.2008р. по 31.03.2008р. – 47 грн.; з 01.04.2008р. по 30.06.2008р. – 48,10 грн.; з 01.07.2008р. по 30.09.2008р. – 48,20 грн.; з 01.10.2008р. – 49,80 грн.

Відповідно до положень ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Крім того, положеннями ст. 100 КАСУ передбачено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

За матеріалами справи встановлено, що позов про зобов’язання відповідача вчинити певні дії щодо нарахування та забезпечення виплатити допомоги як «дитині війни» за 2006 - 2009р.р ., позивач подав до суду лише 18 лютого 2010р.. , тобто порушивши строки звернення до суду за захистом своїх прав. Ні в позовній заяві, ні в судовому засіданні позивач не обґрунтував свої доводи та не надав доказів щодо порушення ним строків позовної давності з поважних причин. Тому, з цих підстав, не підлягає задоволенню вимога в частині зобов’язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу соціальну допомогу за 2006р. -   2008р.

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.    

Пунктом 41 розд. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» викладено в новій редакції, - встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни (10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зазначене положення закону  визнане таким, що не відповідає Конституції України.

Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Пенсійний Фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний Фонд України», здійснює свої повноваження на підставі п.15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.

Відповідно до п.2.2 п.п.3 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі (№5-5 від 25.02.2008р., №11-2 від 27.06.2002р.), - головні управління Пенсійного фонду України в областях організовують роботу підвідомчих управлінь Фонду в районах, містах і районах у містах.

Положенням про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах (№5-5 від 25.02.2008р., №8-2 від 30.04.2002р.) передбачено, що управління Пенсійного Фонду України в районах у містах  призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства; забезпечує ведення персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та автоматизовану обробку інформації у районі (місті).

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивачу, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни» покладено на УПФУ у Придніпровському районі м. Черкаси, за місцем проживання позивача.  

Згідно ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Стаття 8 Конституції України встановлює, що норми Конституції України є нормами прямої дії. Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  Крім того, статтею 3 ч.2 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

З огляду на вищенаведене та, виходячи із загальних засад пріоритетності законів України, при вирішенні даного спору необхідно застосовувати саме положення Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Враховуючи зазначене, суд вважає, що позов  ОСОБА_1  підлягає до часткового задоволення, а саме, слід визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси щодо виплати позивачу щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком - протиправною; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси нарахувати позивачу недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 18 лютого 2009 року  по 31 грудня  2009 року включно за виключенням 10 відсотків мінімальної пенсії за віком виплачених в 2009 році, згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

На підставі викладеного, та керуючись ст. ст.3, 8, ч.2 ст.19, ч.1 ст.21, ст.152 Конституції України, ст.ст.17, 19,  45, 69, 99, 100, 158-163 КАС України, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Законом України «Про соціальний захист дітей війни», рішеннями Конституційного Суду України від 9.07.2007 року та від  22.05.2008 року, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов»язаних із соціальними виплатами» від 18.02.2010 року, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

    Адміністративний позов  ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м.Черкаси у нарахуванні та виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги  ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком  - протиправною.

    Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м.Черкаси нарахувати  ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 18 лютого  2009 року  по 31 грудня 2009 року включно за виключенням 10% мінімальної пенсії за віком, виплачених в 2009 році згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

    В решті позовних вимог відмовити.

    Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Черкаської області через Придніпровський районний суд м.Черкаси шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складання в повному у обсязі, заяви про апеляційне оскарження, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий:     (підпис)

«Копія вірна»

Суддя                                         О.М.Степаненко

Повний текст постанови складений 14.06.2010  року.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація