Судове рішення #9828427

Справа № 22-2296/10                          Головуючий у 1-й інстанції: Бойко П.М.

Категорія: 45                                        Доповідач: Белінська І.М.

                                         УХВАЛА

                           ІМЕНЕМ          УКРАЇНИ

               8 червня 2010 року              Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі:

               Белінської І.М. – головуючої,

               Гайсюка О.В.,

               Чорнобривець О.С.,

при секретареві – Чернезі М.М.,-

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кіровограді справу за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Долинського районного суду від 19 березня 2010 року в цивільній справі за його позовом до Долинської районної державної адміністрації про визнання права на земельну частку(пай) та видачу державного акта на право приватної власності на землю,

                                     ВСТАНОВИЛА:

                У грудні 2009 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Долинської районної державної адміністрації ( далі – РДА) про визнання права на земельну частку пай та зобов”язання видати державний акт на право приватної власності на землю.

               Посилався на те, що на час отримання КСП “Суходільське” державного акту на право колективної власності на землю він був членом цього підприємства, але незаконно не був включений до списку осіб, що мають право на земельну частку(пай), який додавався до державного акту, внаслідок чого був незаконно позбавлений права на земельну частку(пай) із земель, що були передані у колективну власність КСП “Суходільське”.

               Рішенням Долинського районного суду від 19 березня 2010 року в задоволенні позову відмовлено у зв”язку із спливом строку позовної давності.

               В апеляційній скарзі ОСОБА_4 просить скасувати рішення суду першої інстанції через неправильне застосування норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи і ухвалити нове рішення про задоволення його позовних вимог. Вказує на неправильне визначення судом початку перебігу строку позовної давності.

              Заслухавши доповідь судді, пояснення позивача, дослідивши долучені до матеріалів справи докази та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вирішила, що скарга підлягає відхиленню, а рішення суду – залишенню без змін з таких підстав.

               Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходив з того, що позивач пропустив передбачений ст.257 ЦК України загальний строк позовної давності для захисту свого цивільного  права в суді без поважних причин.

               Таке рішення є правильним, оскільки воно ухвалене з додержанням норм матеріального та цивільного процесуального права.

                З матеріалів справи вбачається, що з 1.03.1995 року по 22.01.1999 року ОСОБА_4 був членом КСП “Суходільське” і працював у ньому на різних роботах (а.с.6).

                Згідно із довідкою відділу Держкомзему у Долинському районі КСП “Суходільське” одержало державний акт на право колективної власності на землю 10.06.1995 року(а.с.10).

                Позивач пояснив, що він не був включений до списку осіб- членів КСП “Суходільське”, що мають право на земельну частку(пай), який є додатком до державного акту.                

                Встановлено, що про порушення права на земельну частку(пай) позивач дізнався ще у 1995 році, коли КСП “Суходільське” одержало державний акт на право колективної власності на землю. Про цю обставину повідомив сам позивач, зазначивши, що про причину, з якої його не було включено до списку, він дізнався від голови КСП. В усякому випадку,  він міг дізнатися про порушення свого права під час розпаювання земель КСП “Суходільське” та видачі сертифікатів, що посвідчували право членів КСП на земельну частку(пай), оскільки такий сертифікат йому видано не було.

                Відповідно до ч.1ст.261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

                Таким чином, позовна давність для визнання за позивачем права на земельну частку (пай) сплинула у липні 1998 року. Відповідач заявив про пропуск ОСОБА_4 позовної давності у суді першої інстанції.

                Доводи позивача, викладені в апеляційній скарзі, про те, що він не пропустив позовної давності, оскільки дізнався про порушення свого права у грудні 2009 року із засобів масової інформації, де роз”яснювалось законодавство щодо права членів КСП на землю, не спростовують висновку суду про сплив позовної давності та відсутності поважних причин її пропущення, оскільки достовірно встановлено, що про порушення свого права на земельну частку(пай) він дізнався або міг дізнатися у 1995 році. З часу закінчення позовної давності минуло більше 10 років. Доказів, які б свідчили про поважність причин пропущення позовної давності, не надано. Посилання на свою юридичну необізнаність не доводить поважність причини пропущення позовної давності, оскільки у даному випадку позивач мав об”єктивну можливість отримати  правову допомогу.

                 За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позову, оскільки це передбачено ч.4ст.267 ЦК України та випливає з обставин справи.

                 Отже, доводи апеляційної скарги не містять передбачених ст.309 ЦПК України підстав для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення в порядку апеляційного провадження, що відповідно до ст.308 ЦПК України, є підставою для її відхилення і залишення рішення суду без зміни.

                Керуючись ст.ст.303, 304, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів

                                              УХВАЛИЛА:

                Апеляційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, а рішення Долинського районного суду від 19 березня 2010 року – залишити без змін.

                Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України на протязі двох місяців з дня набрання нею законної сили.

ГОЛОВУЮЧА:

СУДДІ:

                 

                 

                                     

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація