Судове рішення #9814262

  

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

                               м. Київ                                        К-14184/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:


Суддів:Гончар Л.Я.

Бим М.Є.

Островича С.Е.

Черпіцької Л.Т.

Харченка В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на постанову Павлоградського міського районного суду Дніпропетровської області від 02 липня 2008 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2009 року у справі № 2-а-346/08 за позовом ОСОБА_6 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій щодо нарахування, призначення та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення недоотриманої частини допомоги при народженні дитини та недоотриманої частини щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

в с т а н о в и л а :

У лютому 2008 року ОСОБА_6 звернулась з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій щодо нарахування, призначення та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення недоотриманої частини допомоги при народженні дитини та недоотриманої частини щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Постановою Павлоградського міського суду Дніпропетровської області від 02 липня 2008 року позов задоволено. Стягнено з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_6 недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини в розмірі 506 (п’ятсот шість) грн. 00коп. Стягнено з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області користь ОСОБА_6 недоотриману суму, що виплачується протягом 12 наступних місяців у розмірі 802 (вісімсот дві) грн. 32 коп. Стягнено з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_6 недоотриману суму частини допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня по грудень 2007 року в розмірі 3293(три тисячі двісті дев’яносто три) грн. 29 коп.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2009 року апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області задоволено частково. Постанову Павлоградського міського суду Дніпропетровської області від 02 липня 2008 року в в частині стягнення з відповідача на суми недоотриманої одноразової державної допомоги при народженні дитини у розмірі 506,00 грн.; недоотриманої суми, що виплачується протягом 12 наступних місяців у розмірі 802 (вісімсот дві) грн. 32 коп.; недоотриманої суми частини допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 3293(три тисячі двісті дев’яносто три) грн. 29 коп., в частині стягнення судових витрат в сумі 46,01 грн. –скасовано та прийнято нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_6 задоволені частково. Зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_6 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, виходячи з розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за відповідні періоди, а саме: 09 липня 2007 року по 01 жовтня 2007 року –з розміру 463 грн., з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня –з розміру 470 грн., з урахуванням фактично отриманих нею сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

       Не погоджуючись з судовими рішеннями у справі, Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить зупинити виконання постанови Павлоградського міського суду Дніпропетровської області від 02 липня 2008 року в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_6 у адміністративний справі № 2-а-346/08 до вирішення касаційної скарги відповідача по суті в Вищому адміністративному суді України та скасування постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2009 року, в частині задоволения позовних вимог ОСОБА_6 у адміністративний справі № 2-а-346/08 та ухвалити нове, яким відмовити в задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами  першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів  вважає, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що після народження дитини позивач відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

У відповідності до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»(в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до статті  62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня –434,00 гривень, з 1 квітня –463,00 гривень,  з 1 жовтня –470,00 гривень.

Оскільки при  нарахуванні та виплаті цього виду державної допомоги у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці  між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом  14 статті 71 Закону України «Про держаний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року пункт 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Отже, вірним є висновок  судів попередніх інстанцій, що дії Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 року є протиправними, а тому недоотримана допомога за цей період підлягає стягненню з відповідача.

Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суди  дали правильну правову оцінку обставинам у справі та перевірили обґрунтованість вимог позивача щодо  стягнення  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством.

Оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для їх скасування чи зміни відсутні.

Вимога касаційної скарги про скасування рішення суду першої інстанції задоволена бути не може, оскільки воно вже скасовано апеляційним судом.

Керуючись ст. ст. 220, 220, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області залишити без задоволення, а постанову Павлоградського міського суду Дніпропетровської області від 02 липня 2008 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2009 року –без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення  і оскарженню не підлягає.



 



Суддя                                                                         С.В. Матолич

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація