Справа № 2-3150/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
“17” листопада 2009 року Дніпровський районний суд м. Києва
у складі: головуючого судді Шевченко Н.М.,
при секретарі Фузік Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ВАТ «Видавництво «Київська Правда» Корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія» про стягнення одноразової грошової допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою, посилаючись на те, що з 24.01.1967 року по 28.06.1996 рік він займався науково-дослідною і науково-організаційною роботою з розробки та дослідження технологічних процесів спеціальних видів друку у ВАТ «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку». За переведенням з 1 липня 1996 року по 30 грудня 2008 року він працював на посаді начальника виробничої лабораторії ВАТ «Видавництво Київська правда» Корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія». Наказом № 360-к від 25 грудня 2008 його було звільнено за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію. При звільнені відповідач провів розрахунок по заробітній платі, однак відмовив у виплаті одноразової грошової допомоги, яка йому передбачена ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», тому просив позов задовольнити та стягнути з відповідача одноразову допомогу у розмірі 16549,95 грн., обраховуючи суму якої, він виходив з розрахунку отримання заробітної плати за останні шість місяців роботи перед виходом на пенсію
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача Пшеничний С.І. в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у своїх запереченнях проти позову, які приєднані до матеріалів справи, додатково пояснив, що відповідно до статуту підприємства видами діяльності є: друкування газет, видання книг, інша поліграфічна діяльність, оптова та роздрібна торгівля папером, картоном, книгами, журналами та канцелярським приладдям, а також діяльність їдалень. На підприємстві відсутня наукова лабораторія, оскільки підприємство не займається науковою діяльністю. Крім того, фінансування наукових досліджень не передбачається кошторисом підприємства. В Положенні про виробничу лабораторію дається визначення, що лабораторія є установою з питань якості матеріалів для виготовлення друкарської продукції, екології та метрології, а посадовою інструкцією позивача передбачено його завдання та обов’язки, основними із яких зазначено: вхідний контроль якості придбаних партій поліграфічних матеріалів, контролю за дотриманням технології виготовлення поліграфічної продукції. Таким чином, оскільки позивач не займався науковою діяльністю, працював начальником саме виробничої лабораторії, а не наукової, тому відповідно до чинного законодавства він не має права на виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію, що і було підтверджено роз’ясненням Департаменту науково-технологічного розвитку Міністерства освіти і науки № 15/16-947 від 01.07.2009 року, тому просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.
В суді встановлено та не оспорюються сторонами, що позивач з 24.01.1967 року по 28.06.1996 рік працював на різних наукових посадах у ВАТ «Український науково-дослідний інститут спеціальних видів друку». (а.с. 5, 7-10)
25 грудня 1980 року позивачу ОСОБА_1 присуджено науковий ступінь кандидата технічних наук. (а.с. 12)
Наказом № 93-к від 01 липня 1996 року по видавництву «Київська правда» Корпоративного підприємства ДАК «Укрвидавполіграфія» ОСОБА_1 зараховано на роботу на посаду начальника виробничої лабораторії (а.с.14), де він працював до 30 грудня 2008 року.
Наказом № 360-к від 25 грудня 2008 року ВАТ «Видавництво Київська правда» Корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія» ОСОБА_1 звільнено за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію 30.12.2008 року (а.с.16).
В 1996 році підприємство мало назву — Державне підприємство «Київська правда».
Згідно наказу Держкомінформ України від 26.11.2001 р. № 257 ДП «Київська правда» перетворено на ВАТ «Видавництво «Київська правда».
Згідно протоколу загальних зборів акціонерів №1 від 22.01.2007 року ВАТ «Видавництво «Київська правда» перейменовано на ВАТ «Видавництво «Київська правда» - корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія», що підтверджується довідкою №44-к від 16.07.2009р. (а.с.13)
В статті 22-1 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» визначено перелік посад наукових працівників наукових установ та організацій (їх філіалів, відділень тощо), однією з яких є керівник (завідувач) та заступники керівника (завідувача) наукового підрозділу (відділу, лабораторії, сектору, бюро, групи).
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» пенсійне забезпечення та соціальний захист наукового працівника при виході на пенсію з посади наукового працівника науковому працівнику надається грошова допомога в розмірі шести місячних посадових ставок (окладів) з урахуванням надбавок і доплат за наявності стажу наукової роботи не менше: для чоловіків — 12,5 років, для жінок — 10 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 року № 257, затверджений Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
В пункті 4 Переліку вказуються посади: керівник (завідуючий, начальник), заступник керівника (завідуючого, начальника), головний конструктор (інженер, технолог тощо), провідний конструктор (інженер, технолог тощо) наукового підрозділу (відділення, комплексу, центру, відділу, лабораторії, сектору, бюро, групи); головний науковий співробітник; провідний науковий співробітник; старший науковий співробітник; науковий співробітник; молодший науковий співробітник.
Як встановлено судом, даний перелік є вичерпним і посада начальника виробничої лабораторії до переліку не включена.
Крім того, в п. 1.3. Положення про виробничу лабораторію ВАТ «Видавництво Київська правда» лабораторія є установою з питань якості матеріалів для виготовлення друкарської продукції, екології та метрології. (а.с. 40-42)
Відповідно до Посадової інструкції начальника виробничої лабораторії до основних завдань ОСОБА_1 (затвердженої 14.04.2006 року заступником голови правління, головним інженером ОСОБА_2) входило: вхідний контроль якості придбаних партій поліграфічних матеріалів, контроль за дотриманням технології виготовлення поліграфічної продукції роботи лабораторії по скороченню витрат праці під час проведення робіт з контролю виробництва. (а.с. 43)
Таким чином, твердження позивача, що посада начальника виробничої лабораторії, яку він займав, відноситься до керівників і входить до пункту 4 вищевказаного Переліку, є помилковим.
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до ВАТ «Видавництво «Київська Правда» Корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія» про стягнення одноразової грошової допомоги є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 22-1, 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 257 від 04.03.2004 року із змінами і доповненнями, ст.ст. 10, 60, 88, 208-209, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ВАТ «Видавництво «Київська Правда» Корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія» про стягнення одноразової грошової допомоги – відмовити.
Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через районний суд. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду м. Києва протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження через районний суд.
СУДДЯ: