Судове рішення #9783776

Справа №2-а-3501/2010 року

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

26 квітня 2010 року  Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі:

                головуючого судді – Примаченка В.О.,

                при секретарі судового засідання – Третьяковій Т.С.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Біла Церква в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Біла Церква про зобов’язання провести перерахунок та виплату доплати до пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю,

В С Т А Н О В И В:

Позивач у лютому 2010 року звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить суд зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату доплати до пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю починаючи з 01.04.2009 року.

Позивач, посилаючись на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішення Конституційного Суду України, Закони «Про державний бюджет України», мотивує свої вимоги тим, що відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, але відповідачем вказана доплата проводиться в значно нижчому розмірі.

В судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги, а саме, просить суд визнати неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку та виплати вищевказаної доплати до пенсії. В іншій частині позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі з викладених у позовній заяві підстав.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, та надав до суду заперечення на позов, в якому позов не визнав, у зв’язку з тим, що позивач отримує пенсію в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року за №836, відповідно до якої Кабінет Міністрів України встановлює розміри соціальних виплат та здійснює видатки на реалізацію положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в межах асигнувань, затверджених Верховною Радою України в Законі «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. А саме в розмірах, виходячи з реальних можливостей Державного бюджету України згідно з бюджетними призначеннями і враховуючи вимоги ст.95 Конституції України. Тому управління ПФУ в місті Біла Церква правомірно відмовляє у проведенні перерахунку та діє в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в місті Біла Церква і отримує доплату за проживання в зоні радіоекологічного контролю в розмірі 5 грн. 20 коп., у розмірі, передбаченому постановою КМ України від 26.07.1996 року за №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що сторонами не оспорюється. Позивач зареєстрований і постійно проживає в місті Біла Церква, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року (додаток 1) віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Позивач звертався до відповідача з проханням провести йому перерахунок та виплату доплати до пенсії у розмірі, передбаченому ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але Управління пенсійного фонду України в місті Біла Церква рішенням №9976/П-01 від 15.01.2010 року відмовило йому у проведенні такого перерахунку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України  органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України  при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.113 Конституції України  Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.

Відповідно до ч.2  ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.

Згідно з ч.1 цієї статті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:

-у зоні посиленого радіоекологічного контролю-одна мінімальна заробітна плата.

Отже, позивач  відповідно до Закону має право на доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.4 ст.9 КАС України  у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» мінімальна заробітна плата становить з 01.01.2009 року – 605 грн.; 01.04.2009 року – 625 грн.; 01.07.2009 року – 630 грн.; з 01.10.2009 року – 650 грн.; з 01.11.2009 року – 744 грн..

Розмір доплати до пенсії, визначений вказаною вище постановою Кабінету Міністрів України, суперечить вимогам ст.39 Закону та іншим нормам Законів.

Відповідно до Закону України від 05.10.2006 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було доповнено вказаний Закон ст.71, згідно з якою дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім Законів про внесення змін до цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за №10-рп визнано неконституційними деякі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», в тому числі підпункт 9 п.28 розділу ІІ цього Закону, яким було внесено зміни до статті 39 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, а Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має особливу процедуру внесення до нього змін та доповнень то суд вважає, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та положення зазначених вище Законів про встановлення розміру пенсії, а не Законів України «Про державний бюджет України на 2008 та 2009 рік», та вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України, які скасовують та змінюють обсяг прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими Законами України.

Позивачем у судовому засіданні надані докази на підтвердження своїх позовних вимог, а саме: паспорт позивача, посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, пенсійним посвідченням позивача.

Отже, з урахуванням всього наведеного суд приходить до обґрунтованого висновку, що Управління пенсійного фонду України в місті Біла Церква необхідно зобов’язати провести перерахунок та виплату вищевказаної доплати, оскільки позивач має право на доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення щомісячно починаючи з 01.04.2009 року в межах заявлених позовних вимог.

За таких обставин відмову Управління пенсійного фонду України в місті Біла Церква у проведенні перерахунку і виплати доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення слід визнати неправомірною.

На підставі ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» позивач звільнений від сплати держмита (судового збору) на користь держави.

Керуючись ст.ст.19, 113, 152 Конституції України, ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп, ст.ст.6, 9, 17, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд

                                      П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати відмову Управління пенсійного фонду України в місті Біла Церква у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення відповідно до вимог ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірною.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в місті Біла Церква провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за проживання на території радіоактивного забруднення відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплату, встановивши її в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, визначеної відповідною статтею Закону України «Про державний бюджет України» на відповідний рік, починаючи з 01.04.2009 року.

Від сплати держмита сторони звільнити.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Київської області через Білоцерківський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя:                                 В.О. Примаченко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація