Судове рішення #9768273

              

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

_____________________________________________________________________________________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


"08" червня 2010 р.Справа № 10/341/08


          Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Гладишевої Т.Я.,

суддів Савицького Я.Ф., Лавренюк О.Т.

при секретарі судового засідання Кубік О.В.

за участю представників сторін в судовому засіданні від 08.06.2010 року:

від позивача: Горобченко О.В., за довіреністю;

від прокуратури: не з’явився;

від відповідача: не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання Першого заступника прокурора Миколаївської області

на рішення господарського суду Миколаївської області від 22.04.2010 року

по справі № 10/341/08

за позовом: Прокурора Заводського району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Миколаївської міської ради

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

про повернення самовільно зайнятої ділянки та стягнення 3235,15 грн.

          В судовому засіданні від 08 червня 2010 року відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини постанови

ВСТАНОВИВ:

У березні 2008 року прокурор Заводського району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Миколаївської міської ради звернувся з позовом про зобов’язання приватного підприємця ОСОБА_2 повернути територіальній громаді міста Миколаєва самовільно зайняту земельну ділянку по вул. Адмірала Макарова 15 у м. Миколаєві  площею 126 кв.м та привести її у придатний для використання стан; стягнути з відповідача на користь територіальної громади м. Миколаєва в особі Миколаївської міської ради шкоду в розмірі 3235,15 грн.

Позов обґрунтовано підставами самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки площею 126 кв.м під будівельний майданчик для реконструкції магазину, внаслідок чого територіальній громаді м. Миколаєва спричинено шкоду в розмірі 3235,15 грн.

Заявою від 08.02.2010 року прокуратура Миколаївської області повідомила суд про звільнення відповідачем спірної земельної ділянки і просила господарський суд  Миколаївської області припинити провадження в частині позовних вимог про зобов’язання ФОП ОСОБА_2  повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 126 кв.м по вул. Адмірала Макарова, 15 у м. Миколаєві.

Відповідно до ухвали господарського суду Миколаївської області від 24.02.2010 року  провадження у справі № 10/341/08 в частині позовних вимог про зобов’язання ФОП ОСОБА_2 повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 126 кв.м по вул. Адмірала Макарова, 15 у м. Миколаєві –припинено на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.

Рішенням господарського суду  Миколаївської області від 22.04.2010 року по справі № 10/341/08 (суддя Ткаченко О.В.) в позові про стягнення з ФОП ОСОБА_2 3235,15 грн. спричиненої шкоди –відмовлено.

Рішення суду мотивовано тим, що до стягнення заявлено шкоду з порушенням порядку її відшкодування, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 „Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам” (із змінами та доповненнями від 14.01.2004 року).

Не погодившись з рішенням суду, перший заступник прокурора Миколаївської області звернувся з апеляційним поданням, в якому вказує про невідповідність рішення від 22.04.2010 року нормам матеріального і процесуального права.

Прокурор зазначає, що судом не враховано пункт 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, рекомендації Президії Вищого господарського суду  України від 02.02.2010 року та наполягає, що розмір спричинених відповідачем збитків визначено правильно відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.

З викладених підстав прокурор просить  оскаржуване рішення скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційного подання, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Місцевим господарським судом правильно встановлено, підтверджено матеріалами справи та не оспорюється відповідачем, що земельна ділянка площею 126 кв.м по вул. Адмірала Макарова, 15 у м. Миколаєві була зайнята відповідачем самовільно для облаштування будівельного майданчика.

Відповідно до акту від 21.01.2010 року перевірки дотримання вимог земельного законодавства спірна земельна ділянка звільнена ФОП ОСОБА_2 та не використовується останньою.

З викладених підстав прокурор звернувся до суду з заявою від 08.02.2010 року № 02-08 про припинення провадження у справі в частині позовних вимог про зобов’язання відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 126 кв.м по вул. Адмірала Макарова, 15 у м. Миколаєві.

Як вже вказувалось раніше, ухвалою від 24.02.2010 року провадження у справі в цій частині вимог припинено на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.

Матеріали справи свідчать, що одночасно з вимогою про зобов’язання ФОП  ОСОБА_2 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку прокурором заявлено також  вимогу про стягнення з відповідача 3235,15 грн. шкоди, спричиненої внаслідок самовільного зайняття спірної земельної ділянки.

В обґрунтування цієї позовної вимоги прокурор посилається на встановлення факту самовільного зайняття відповідачем спірної земельної ділянки, спричинення внаслідок таких дій шкоди, розмір якої обчислено відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі Методика), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 (зі змінами).

Відповідно до п. 1 Методики вона спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі - розмір шкоди).       

Згідно розрахунку заподіяної шкоди її розмір складає 3235,15 грн. (а.с. 19), вказана сума заявлена до стягнення з відповідача.

Порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам визначено ст. 157 Земельного кодексу України, відповідно до якої відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.    

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 „Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам” (зі змінами та доповненнями,  внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 року № 21) затверджено Порядок визначення та відшкодування  збитків власникам землі та землекористувач (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. У разі, коли збитки заподіяні погіршенням якості земель або приведенням їх у непридатність для використання за цільовим призначенням, до складу комісій включаються також представники санітарно-епідеміологічних і природоохоронних органів. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Згідно з пунктами 3, 5 Порядку відшкодуванню підлягають: вартість житлових будинків, виробничих та інших будівель і споруд, включаючи незавершене будівництво; вартість плодоягідних та інших багаторічних насаджень; вартість лісових і дерево-чагарникових насаджень; вартість водних джерел (колодязів, ставків, водоймищ, свердловин тощо), зрошувальних і осушувальних систем, протиерозійних і протиселевих споруд; понесені витрати на поліпшення якості земель за період використання земельних ділянок з урахуванням економічних показників, на незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, посів, інші види робіт), на розвідувальні та проектні роботи; інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина. При вилученні (викупі) земельних ділянок до земель запасу збитки відшкодовують власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, ради, які прийняли рішення про вилучення (викуп) земель.

Таким чином, право на звернення до суду з вимогою про стягнення судом спричиненої шкоди  внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки виникає за умови дотримання встановленої Порядком процедури та за умови несплати особою спричиненої шкоди на протязі одного місяця з дня затвердження акту.

Колегія суддів зазначає, що з мотивувальної частини оскаржуваного рішення від 22.04.2010 року вбачається, що в позові відмовлено саме з підстави порушення встановленого порядку відшкодування спричиненої  шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

Матеріали справи не містять доказів розгляду спірного питання комісією, оформлення та затвердження відповідного акту за результатом роботи комісії.

Таким чином, прокурором Заводського району м. Миколаєва при зверненні з позовом не враховано, що виписану Порядком процедуру не дотримано, і тому пред’явлення  позову  про стягнення шкоди з ФОП ОСОБА_2 є передчасним.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову, тому оскаржуване рішення є таким, що постановлено з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 99, 101-103, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія  суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Рішення господарського суду Миколаївської області від 22.04.2010 року по справі № 10/341/08 залишити без змін, апеляційне подання першого заступника прокурора Миколаївської області –без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.


Головуючий суддя:                                                             Т.Я. Гладишева

Суддя:                                                                       Я.Ф. Савицький

Суддя:                                                                              О.Т. Лавренюк



 

    

      



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація