Судове рішення #9767247

КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

____________________________________________

01033, м.Київ,  вул.Жилянська 58-б                                                       тел. 284-37-31

Іменем   України

                                          П О С Т А Н О В А

19.01.10 р.                                                                                          № 07/1480          

Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого судді:                    Мазур Л. М. (доповідач по справі),

суддів:

                                                  Фаловської І.М.

                                                  Чорногуза М. Г.


при секретарі судового засідання Цуркан Л. В.,

за участю представників сторін:

від позивача:          Думанецький В. В. –представник, довіреність № 1 від 05.01.2009 року;

від відповідача-1:          Мороз А. В. –представник, довіреність № 01-41/1355 від 18.01.2010 року;

від відповідача-2:          не з’явились;

розглянувши апеляційну скаргу фізичної особи –підприємця ОСОБА_5,

на рішення господарського суду Черкаської області від 27 липня 2009 року

у справі № 07/1480 (суддя Дорошенко М.В.),

за позовом:          Державного підприємства Дослідного господарства «Еліта»Черкаського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук, АДРЕСА_1

до:                    1. Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області,           м. Сміла Черкаської області;

                    2. фізичної особи –підприємця ОСОБА_5,                      АДРЕСА_1

про:                    визнання договору оренди землі від 20.11.2002 року недійсним, -

в с т а н о в и в :

01.06.2009 року Державне підприємство Дослідне господарство «Еліта»Черкаського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук (далі за текстом –позивач, ДП ДГ «Еліта»Черкаського ІАВ УААН) звернулося до господарського суду Черкаської області з позовною заявою до Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області (далі за текстом –відповідач-1, Смілянська РДА Черкаської області), фізичної особи – підприємця ОСОБА_5 (далі за текстом –відповідач-2, ФОП ОСОБА_5, скаржник) про скасування договору оренди землі від 20.11.2002 року.

В обґрунтування заявлених позовних вимог ДП ДГ «Еліта»Черкаське ІАВ УААН послалося на те, що надана за спірним договором в оренду земельна ділянка площею 2,036 га закріплена за Українською академією аграрних наук, перебувала у постійному користуванні Черкаської державної сільськогосподарської дослідної станції, а після ліквідації останньої була надана у користування позивачу. Відтак, на думку позивача Смілянська РДА не мала права без погодження з президією Української академії аграрних наук вилучати спірну земельну ділянку та надавати її в оренду ФОП ОСОБА_5, а тому спірний договір суперечить вимогам чинного законодавства.

01.07.2009 року через загальний відділ місцевого господарського суду представник позивача подав заяву № б/н від 01.07.2009 року, у якій змінив позовні вимоги, просив визнати недійсним договір оренди землі від 20.11.2002 року, укладений між відповідачем-1 та відповідачем-2; зазначив, що у первісно поданому позові помилково визначено вимогу про скасування договору оренди землі від 20.11.2002 року, оскільки така вимога не відповідає нормам чинного законодавства України, зокрема, ст. 20 ГК України, ст. 16 ЦК України та ст. 152 ЗК України (а. с. 69-70).

Рішенням господарського суду Черкаської області від 27.07.2009 року позов задоволено повністю; визнано недійсним укладений між Смілянською РДА і ФОП ОСОБА_5 договір оренди землі від 20.11.2002 року, що був зареєстрований Смілянським районним відділом Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України»в книзі 4 записів державної реєстрації договорів оренди землі за   № 3; стягнуто зі Смілянської РДА на користь ДП ДГ «Еліта»Черкаського ІАВ УААН 85,00 грн. витрат на сплату державного мита та 312,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позовні вимоги ДП ДГ «Еліта»Черкаське ІАВ УААН є законними та обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення.

Не погоджуючись з рішенням господарського суду Черкаської області від 27.07.2009 року, ФОП ОСОБА_5 подала апеляційну скаргу від 03.08.2009 року, у якій просила прийняти постанову, якою скасувати рішення господарського суду Черкаської області від 27.07.2009 року та повністю відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги ФОП ОСОБА_5 послалася на  неповне з’ясування місцевим господарським судом фактичних обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права, порушення вимог процесуального права.

Скаржник вважає, що суд першої інстанції всупереч вимог п. 2 ч. 1 ст. 83 ГПК України вийшов за межі позовних вимог в частині відновлення процесуального строку, оскільки позивачем відповідного клопотання не було подано.

На переконання скаржника, місцевий господарський суд не звернув уваги на ту обставину, що ДП ДГ «Еліта»Черкаського ІАВ УААН є ненаналежним позивачем у справі.

На думку скаржника, судом першої інстанції також не було взято до уваги вимоги ч. 4 ст. 4 Закону України «Про оренду землі», якою підтверджується факт укладання договору між відповідачами саме як між належними сторонами договору, внаслідок чого визнання спірного договору недійсним є неправомірним.

На підставі апеляційної скарги ФОП ОСОБА_5 на рішення господарського суду Черкаської області від 27.07.2009 року Київським міжобласним апеляційним господарським судом, згідно ст. 98 ГПК України, ухвалою від 14.09.2009 року порушено апеляційне провадження у справі.

13.10.2009 року через загальний відділ апеляційного господарського суду позивач надав заперечення на апеляційну скаргу, у якому вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.

13.10.2009 року через загальний відділ апеляційного господарського суду відповідач-1, згідно ст. 98 ГПК України, надав відзив № 01-41/1273 від 02.10.2009 року на апеляційну скаргу, у якому підтримав вимоги та доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити.

Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 13.10.2009 року розгляд справи відкладався у зв’язку з необхідністю вивчення додатково поданих у справу матеріалів, згідно ст. 77 ГПК України.

За розпорядженням заступника Голови Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 09.11.2009 року розгляд справи здійснювався у складі колегії суддів: головуючий суддя –Агрикова О. В., судді: Фаловська І. М., Чорногуз М. Г. (у зв’язку з перебуванням на лікарняному судді Мазур Л. М.).

Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 10.11.2009 року розгляд справи відкладався у зв’язку із задоволенням відповідного клопотання відповідача-2 та неявкою представників відповідачів-1, 2, згідно ст. 77 ГПК України.

Розпорядженням заступника Голови Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 02.12.2009 року у зв’язку з виходом судді Мазур Л. М. з лікарняного справу передано для подальшого розгляду колегії суддів у складі: головуючий суддя –Мазур Л. М., судді: Фаловська І. М., Чорногуз М. Г.

Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 08.12.2009 року розгляд справи відкладався у зв’язку з неявкою представника відповідача-2 та необхідністю вивчення наданих представником відповідача-1 додаткових матеріалів справи, згідно ст. 77 ГПК України.

15.01.2010 року через загальний відділ апеляційного господарського суду відповідач-2 звернулась із заявою, у якій апеляційну скаргу підтримала в повному обсязі, просила розглянути справу без її участі та без участі її представника.

В судовому засіданні апеляційного господарського суду 19.01.2010 року представник позивача проти вимог апеляційної скарги заперечив за викладених у відзиві на неї підстав, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.

Представник відповідача-1 при розгляді апеляційної скарги поклався на розсуд суду.

Враховуючи заяву відповідача-2, а також те, що явка сторін в судове засідання не визнавалася обов’язковою, наявних в матеріалах справи документів достатньо для її розгляду, відсутність відповідача-2 та його представника не перешкоджає розгляду апеляційної скарги по суті згідно положень ст. ст. 75, 96, 99 ГПК України.

Беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом норм матеріального та процесуального права при винесенні оскаржуваного судового рішення, колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення господарського суду Черкаської області від 27.07.2009 року у справі № 07/1480 має бути залишено без змін з наступних підстав.

Згідно зі ст. 99 ГПК України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.

Відповідно до ст. 101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково наданими доказами, якщо заявник обґрунтував неможливість їх надання суду в першій інстанції з причин, що не залежали від нього, повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення або ухвали місцевого суду у повному обсязі.

Як свідчать матеріали справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Постановою Ради Міністрів України від 22.09.1990 року № 279 «Про заснування Української академії аграрних наук»на базі Південного відділення ВАСГНІЛ була заснована Українська академія аграрних наук.

Рішенням Смілянської районної ради народних депутатів від 31.03.1994 року      № 18-21 затверджено проект закріплення меж землекористування Черкаської державної сільськогосподарської дослідної станції, згідно з яким її загальна площа становила 2677,4 га, у тому числі 2585,4 га в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради народних депутатів і 92,0 га в адміністративних межах Великояблунівської сільської ради народних депутатів.

Судом вірно встановлено, що 07.07.1994 року Черкаській державній сільськогосподарській дослідній станції Смілянською районною радою народних депутатів було видано Державний акт серії ЧР13-21 на право постійного землекористування земельною ділянкою площею 2677,4 га в межах згідно з планом землекористування (т. 1, а. с. 24-28).

02.02.1998 року на виконання постанови Президії Української академії аграрних наук від 11.12.1997 року «Про створення Черкаського інституту агропромислового виробництва УААН»Українською академією аграрних наук було видано наказ № 18 про створення Черкаського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук на базі Черкаського філіалу Інституту розведення і генетики тварин, Черкаської державної сільськогосподарської дослідної станції (з дослідним господарством), Драбівської дослідної станції Інституту землеробства (з дослідним господарством), що ліквідуються; цим же наказом новостворений Черкаський інститут агропромислового виробництва Української академії аграрних наук було визначено правонаступником Черкаського філіалу Інституту розведення і генетики тварин, Черкаської державної сільськогосподарської дослідної станції і Драбівської дослідної станції Інституту землеробства (т. 1, а. с. 109-111).

25.02.1998 року на виконання постанови Президії Української академії аграрних наук від 05.02.1998 року «Про створення експериментальної бази Черкаського інституту агропромислового виробництва УААН»Українською академією аграрних наук видано наказ № 28 про створення на базі земель і державного майна ліквідованої Черкаської державної сільськогосподарської дослідної станції Дослідного господарства «Еліта», з самостійним балансом і правами юридичної особи, підпорядкувавши його Черкаському інституту агропромислового виробництва (т. 1, а. с. 19-20).

З свідоцтва про державну реєстрацію ДП ДГ «Еліта»Черкаського ІАВ УААН як юридичної особи та з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ЄДРЮО та ФОП) вбачається, що датою проведення державної реєстрація позивача є 26.12.1991 року, що передує даті його фактичного створення,  оскільки на виконання наказу № 28 від 25.02.1998 року було внесено зміни до ЄДРЮО та ФОП, при цьому, ідентифікаційний код юридичної особи залишився незмінним           (т. 1, а. с. 15, 107-108).

Судом також вірно встановлено, що 06.11.2002 року Смілянською районною адміністрацією було видане розпорядження № 371 про надання ФОП ОСОБА_5 в оренду терміном на 30 років земельної ділянки водного фонду (ставка) площею      2,036 га в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради Смілянського району Черкаської області (т. 2, а. с. 47).

20.11.2002 року Смілянська РДА та ФОП ОСОБА_5 уклали договір № 3 оренди землі (далі за текстом – Договір), за умов якого Смілянська РДА, як власник землі, на підставі розпорядження від 06.11.2002 року передала ФОП ОСОБА_5 в оренду строком на 30 років земельну ділянку в адміністративних межах Малосмілянської сільської ради площею 2,036 га –ставок дослідного господарства «Еліта» для розведення та вирощування риби (т. 1, а. с. 9-14).

З довідки № 486 від 18.12.2008 року та довідки № 37-д від 17.06.2009 року Смілянського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»вбачається, що 20.11.2002 року спірний Договір було зареєстровано Смілянським районним відділом Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України»в книзі 4 записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 3              (т. 1, а. с. 36, 48).

Таким чином, місцевим господарським судом на підставі належних доказів встановлено, що передана в оренду за спірним Договором земельна ділянка площею 2,036 га розташована в межах земельної ділянки площею 2677,4 га, наданої у постійне користування Черкаській державній сільськогосподарській дослідній станції відповідно до Державного акту від 07.07.1994 року серії ЧР13-21 та кадастрового плану цієї земельної ділянки (т. 1, а. с. 24-28).

18.12.2007 року ДП ДГ «Еліта»Черкаського ІАВ УААН звернулося до Смілянської РДА з листом № 204 від 13.12.2007 року щодо отримання дозволу на виготовлення технічної документації про підтвердження прав користування земельними ділянками, які розташовані в адміністративних межах Малосмілянської і Великояблунівської сільських рад (т. 1, а. с. 77).

Встановлено, що 10.01.2008 року Смілянська РДА надала ДП ДГ «Еліта»Черкаського ІАВ УААН відповідний дозвіл № 01-20/2361 (т. 1, а. с. 21).

18.03.2009 року ДП ДГ «Еліта»Черкаського ІАВ УААН листом № 10 від 18.03.2009 року повідомило Смілянську РДА про те, що в ході виготовлення технічної документації із землеустрою стало відомо про укладений Смілянською РДА та ФОП ОСОБА_5 Договір, який, на думку позивача, було укладено з порушенням вимог законодавства України, а тому просило розірвати його (т.1, а. с. 72-74).

Листом № 01-20/464 від 22.04.2009 року Смілянська РДА відмовила ДП ДГ «Еліта»Черкаського ІАВ УААН у задоволенні вимоги про розірвання Договору за її безпідставністю (т.1, а. с. 76).

Встановлено, що станом на день прийняття місцевим господарським судом оскаржуваного рішення, позивач –ДП ДГ «Еліта»Черкаського ІАВ УААН державний акт на право постійного користування земельними ділянками, розташованими в адміністративних межах Малосмілянської і Великояблунівської сільських рад, не отримало.

Постановою Президії Верховної Ради Української РСР від 29.07.1991 року          № 1370-ХІІ «Про статус Української академії аграрних наук»за Українською академією аграрних наук було закріплено землю, всі основні фонди та інше державне майно, що знаходяться в розпорядженні її установ і встановлено, що порядок володіння та використання їх визначається виключно президією Академії.

Відповідно до ч. ч. 10, 11 ст. 15 Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII «Про наукову і науково-технічну діяльність»в редакції Закону України від 01.12.1998 року № 284-XIV, земельні ділянки надаються академіям у постійне користування відповідно до земельного законодавства України. Академії здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства України та своїх статутів, які приймаються загальними зборами академій та затверджуються Кабінетом Міністрів України.

З урахуванням змін і доповнень, внесених Законом України від 11.12.2003 року    № 1377-IV до ч. 10 ст. 15 Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII «Про наукову і науково-технічну діяльність», земельні ділянки надаються академіям у постійне користування або в оренду відповідно до земельного законодавства України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.1999 року № 1488 затверджено Статут Української академії аграрних наук, згідно п. п. 4, 44, 75 якого Академія відповідно до законодавства та цього Статуту користується основними фондами, переданими їй державою у безстрокове безоплатне користування без права зміни форми власності, обіговими коштами, а також земельними ділянками, що передаються їй у постійне користування; Президія Академії розглядає питання про надання згоди на вилучення земель, закріплених за науковими установами, підприємствами та організаціями Академії; використання земельних ділянок та майна, переданих державою у безстрокове безоплатне користування Академії, здійснюється відповідно до законодавства України і цього Статуту. Порядок володіння та користування земельними ділянками і майном та питання, пов'язані з вилученням землі, погоджуються виключно президією Академії.

Згідно з пп. 11 п. 39, п. 70 Статуту Української академії аграрних наук, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.1999 року № 1488 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 175, Президія Академії погоджує вилучення та надання земельних ділянок, закріплених за Академією, установам, підприємствам та організаціям, що перебувають у її віданні, у встановленому законодавством порядку; Академія відповідно до законодавства та цього Статуту користується основними фондами, переданими їй державою у безстрокове безоплатне користування без права зміни форми власності, обіговими коштами, а також земельними ділянками, що надаються їй у постійне користування або в оренду відповідно до земельного законодавства.

Відповідно до п. 3 ст. 27 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року у редакції, яка була чинною у 1998 році, право користування земельною ділянкою чи її частиною припиняється у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації, селянського (фермерського) господарства.

Згідно з ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України ( ред. 2001 року), який набрав чинності з 01.01.2002 року, надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Враховуючи встановлені вище фактичні обставини справи та норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла наступних висновків.

Місцевим господарським судом вірно визначено, що з ліквідацією в 1998 році Черкаської державної сільськогосподарської дослідної станції як юридичної особи, її право постійного користування земельною ділянкою площею 2677,4 га відповідно до Державного акту від 07.07.1994 року серії ЧР13-21 в силу п. 3 ст. 27 Земельного кодексу України (ред. 1990 року, яка була чинною в 1998 році), припинилося.

Оскільки Черкаська державна сільськогосподарська дослідна станція  перебувала у віданні Української академії аграрних наук, то згідно з Постановою Президії Верховної Ради Української РСР від 29.07.1991 року № 1370-ХІІ за Українською академією аграрних наук зберігалося право на визначення подальшого порядку використання вказаної земельної ділянки, що, як зазначалося вище, нею і було зроблено шляхом створення на базі земель і державного майна ліквідованої Черкаської державної сільськогосподарської дослідної станції дослідного господарства «Еліта», що також вірно встановлено судом першої інстанції.

Станом на 20.11.2002 року, ДП ДГ «Еліта»Черкаського ІАВ УААН відповідно до ст. 15 Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII «Про наукову і науково-технічну діяльність»в редакції Закону України від 01.12.1998 року № 284-XIV та Статуту Української академії аграрних наук мало право на отримання в постійне користування земельної ділянки, яка раніше була у постійному користуванні Черкаської державної сільськогосподарської дослідної станції, а Смілянська РДА зобов’язана була погоджувати надання частини цієї ділянки площею 2,036 га в оренду ФОП ОСОБА_5 з президією Української академії аграрних наук.

Таким чином, уклавши спірний Договір оренди без погодження з президією Української академії аграрних наук питання про передачу спірної земельної ділянки в оренду ФОП ОСОБА_5, Смілянська РДА порушила вимоги Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII «Про наукову і науково-технічну діяльність»в редакції Закону України від 01.12.1998 року № 284-XIV і статут Української академії аграрних наук та права позивача на отримання в постійне користування цієї ж земельної ділянки, що означає про невідповідність спірного договору вимогам законодавства.

Крім того, слід зауважити, що в розумінні приписів Закону України «Про оренду землі» (далі - Закон), земельні ділянки, надані у постійне користування, не можуть бути об’єктом оренди, а відтак, недотримання при укладанні спірного договору вимог цієї статті потягло за собою порушення порядку його укладання та набрання чинності, визначеними ст. ст. 15, 16 ЦК України.

Згідно зі ст. 48 ЦК УРСР (в ред. 1963 року), який був чинним станом на час укладення спірного Договору, невідповідність угоди вимогам законодавства є підставою для визнання такої угоди недійсною.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 203 та ч. 1 ст. 215 ЦК України, який набрав чинності з 01.01.2004 року, якщо правочин суперечить цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, то це є підставою для недійсності такого правочину.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.

Що стосується викладених у апеляційній скарзі посилань скаржника на незастосування місцевим господарським судом строків позовної давності, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає за необхідне зазначити наступне.

Стаття 257 ЦК України встановлює загальну позовну давність тривалістю у три роки. Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст. 261 ЦК України).

Виходячи з тієї обставини, що позивач не є учасником спірного Договору, колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з позицією місцевого господарського суду, що позивач не міг довідатися про його укладення у день укладення чи у день його реєстрації.

Водночас, відповідачами не було спростовано доводів позивача про те, що він довідався про укладення спірного Договору під час виготовлення технічної документації із землеустрою, тобто після 13.12.2007 року.

Стосовно наданого представником відповідача-2 на розгляд та оцінку в суді апеляційної інстанції рішення Малосмілянської сільради від 17.09.2009 року № 28-17/V, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає його таким, що не має відношення до предмету та суті заявлених позовних вимог (т. 1, а. с. 199-200).

За викладених підстав колегія суддів апеляційного господарського суду вважає вірним висновок суду першої інстанції, що станом на день подання позивачем позову, встановлена ст. 257 ЦК України позовна давність тривалістю у три роки не спливла.

Таким чином, наведені в апеляційній скарзі доводи відповідача відхиляються колегією суддів, оскільки не підтверджуються матеріалами та фактичними обставинами справи, а вимоги позивача є законними та обґрунтованими, внаслідок чого підлягають до задоволення.

Оцінивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду Черкаської області від 27.07.2009 року у справі № 07/1480 прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства і підстави для його скасування та задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 99, 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, Київський міжобласний апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Апеляційну скаргу фізичної особи –підприємця ОСОБА_5 залишити без задоволення, а рішення господарського суду Черкаської області від 27.07.2009 року у справі  № 07/1480 –без змін.

2. Справу № 07/1480 повернути до господарського суду Черкаської області.

3. Копію постанови направити сторонам.



Головуючий суддя:                                                                      Мазур Л. М.

Судді:

                                                                                                    Фаловська І.М.

                                                                                                    Чорногуз М. Г.

Дата відправки  28.01.10

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація