Судове рішення #9764099

Р І Ш Е Н Н Я  

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

10 червня 2010 року                                                 м. Ужгород

Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області у складі:

головуючої         -     судді Кожух О.А.

суддів             -     Куцина М.М., Собослоя Г.Г.  

при секретарі         –     Рогач І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгород цивільну справу за апеляційними скаргами Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі на постанову Міжгірського районного суду від 23 березня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі щодо призначення пенсії на пільгових умовах, -

в с т а н о в и л а :

ОСОБА_2  у червні 2009 року звернувся до суду із позовом та, змінивши та уточнивши позовні вимоги, остаточно просив суд визнати протиправними відмову відповідачів в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та рішення комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 22 січня 2010 року, а також просив визнати за ним право на пенсію на пільгових умовах за роботу в шкідливих і важких умовах праці за списком № 1 та зобов’язати нарахувати та виплатити пенсію з моменту звернення та виникнення права на пенсійне забезпечення з 29.05.2006. Позов мотивував тим, що він з 01.01.1983 по 31.12.2001 працював помічником коваля та ковалем ручного кування у колгоспі ім. Кірова та СВК «Бескид» у с. Н.Студений Міжгірського району, проте йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Позивач вважає, що дії відповідачів суперечать вимогам ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постановам Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, № 36 від 16.01.2003, постанові КМ СРСР № 1173 від 1956.

Постановою Міжгірського районного суду від 23 березня 2010 року позов задоволено частково. Визнано протиправними відмову відповідачів та рішення комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 22 січня 2010 року про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_2; визнано за ОСОБА_2 право на пенсію на пільгових умовах працівника, який буз зайнятий повний робочий день на роботах передбачених списком № 1 «Металообробка ковані ручного кування» після досягнення 50 років при стажі роботи не менше 20 років, з яких не менше 10 років зазначеної робити; зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі нарахувати та виплатити ОСОБА_2 вказану пенсію на пільгових умовах починаючи з 04.12.2009.

Відповідачами подано апеляційні скарги, в яких просять постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ,вказуючи на порушення судом норм матеріального права.

___________________________________________________________________________________________________________

Справа № 22-2140/2010                             Номер рядка статистичного звіту  57

Головуючий у першій інстанції: Кривка В.П.    

Суддя - доповідач – Кожух О.А.

В надісланих на адресу апеляційного суду запереченнях на апеляційну скаргу позивач просить постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, що з’явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційних скарг, вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що згідно записів трудової книжки колгоспника позивач у 1981-1982 роках працював помічником коваля, а з 1983 по 09.12.2002 – ковалем у колгоспі ім. Кірова у с. Н.Студений Міжгірського району (в подальшому ВСК «Бескид»), і в цьому періоді відпрацював людиноднів більше встановленого мінімуму щорічно із зазначеними нарахуваннями сум заробітку. Записи про це проведені чітко, зрозуміло, без виправлень, з підписами голови колгоспу та головного бухгалтера, а виправлення одного запису належно обумовлено і посвідчено. Позивач надав всі необхідні документи на підтвердження свого стажу роботи ковалем, а відсутність необхідних первинних документів, які б підтверджували всі записи в трудовій книжці позивача не є його виною, а недоліками в роботі керівництва ВСК «Бескид». Суд першої інстанції вважав, що відповідачі без достатніх підстав і належного обґрунтування відмовили позивачу в призначенні пенсії за рішенням комісії з посиланнями на порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджених Постановою Правління ПФУ від 10.11.2006 № 18-1.  

Проте такі висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи та суперечать нормам матеріального права.

Відповідно до п. а ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” право на пенсію за віком на пільгових умовах мають, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день, зокрема, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Відповідно до ст. 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення” порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах, зокрема, особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

Основним документом, який характеризує трудову діяльність особи, є трудова книжка. За записами в трудовій книжці визначається як загальний стаж роботи, так і стаж роботи, який дає право на пільгову пенсію. «Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 (далі по тексту – Порядок підтвердження трудового стажу). Проте в переважній більшості випадків для призначення пенсій на пільгових умовах потрібні дані про характер виконуваної роботи, наприклад, про зайнятість на гарячих ділянках робіт, про роботу з відповідними шкідливими речовинами, про виконання робіт визначеним способом і у відповідному місці тощо. Усіх цих відомостей у трудовій книжці нема. Характер виконуваної роботи підтверджується документами того часу, коли виконувалася робота, що дає право на пільгову пенсію. Довідки видаються підприємствами, де працювали особи, або їх правонаступниками. 

Як вбачається з матеріалів справи, досліджених в судовому засіданні матеріалів пенсійної справи позивача та його трудової книжки, ОСОБА_2 з 1981 року значиться помічником коваля, проте згідно з копією трудової книжки, що міститься в матеріалах пенсійної справи позивача та була подана ним при першому зверненні до Управління ПФУ в Міжгірському районі в 2005 році, у 1981 році він значиться рядовим колгоспником колгоспу ім. Кірова, і відповідне виправлення відносно наявного зараз у трудовій книжці позивача запису за 1981 рік нічим не обумовлено та не посвідчено. Запис за 1982 рік, що був у 2002 році виправлений з «рядовий» на «помічник коваля», зроблено без вказівки на відповідний документ. З 1983 року по 2002 рік позивач значиться ковалем і такий період роботи та посада значиться в довідках, виданих правонаступником колишнього колгоспу – СВК «Бескид». Проте, відповідно до матеріалів зустрічних перевірок та архівних матеріалів, в протоколах засідання правління колгоспу та протоколах загальних зборів колгоспників за 1982-1985 р.р., які являються первинними та основними документами щодо прийняття-звільнення членів колгоспу, колгоспник ОСОБА_2 прийнятий на роботу помічником в кузню з 18.06.1983 р., в інших протоколах прізвище ОСОБА_2 не зустрічається (а.с. 5, 102, 143, 145). Таким чином, записи та відповідні виправлення в трудовій книжці позивача не відповідають первинним документам підприємства.

Порядком підтвердження трудового стажу   визначено особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників. Зокрема, п. 20 визначає, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, за відповідною встановленою формою.

СВК „Бескид” видано три уточнюючі довідки (№ 27 від 07.07.2005, № 60 від 23.05.2006, № 52 від 11.03.2006, а.а.6, 15, 28) про пільговий характер робити позивача, які не відповідають відповідним вимогам Порядку підтвердження трудового стажу, первинним документам та записам у трудовій книжці.

Таким чином, відповідними передбаченими законодавством даними період роботи позивача ковалем ручного кування повний робочий день протягом 1981-1991 років не підтверджено.

Відносно періоду роботи ОСОБА_2 у 1992-2002 роках колегією встановлено наступне.

Як зазначалось вище, Законом України «Про пенсійне забезпечення» передбачено встановлення права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації робочих місць, а тому показаннями свідків час роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці підтверджуватися не може.

Рішенням апеляційного суду Закарпатської області від 14 березня 2006 року ОСОБА_2 було відмовлено у задоволенні його заяви про встановлення факту праці в шкідливих умовах, в тому числі, через відсутність доказів проведення атестації за місцем роботи ОСОБА_2 (а.с.9). При зверненні із даним позовом позивач вказував, що копію наказу про проведення атестації йому вдалось отримати у архіві 23.05.2006.  

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 затверджено «Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці». Згідно з п. 2, п. 4 цього Порядку основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на, в тому числі,  пільгове пенсійне забезпечення. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах (п. 10 Порядку). У листі  Міністерства праці та соціальної політики України від 16.12.99 р. N 01-3/2586-02-6 дано роз’яснення порядку обчислення стажу роботи для призначення пільгових пенсій за результатами атестації робочих місць. Зокрема, при призначенні пенсії на пільгових умовах для зарахування до пільгового пенсійного стажу певного 5-річного періоду роботи у несприятливих умовах праці відповідне право впродовж цього періоду повинно бути підтверджене за результатами атестації робочих місць за умовами праці.  У разі підтвердження цього права за результатами атестації, проведеної до 31.07.97 (впродовж 5 років після введення в дію вищезазначеного Порядку), до пільгового стажу зараховується весь період роботи у виробництвах, на роботах, за професіями та посадами, передбаченими списками N 1 і N 2, тобто період до дати видання наказу по підприємству про результати проведення атестації і подальший період роботи впродовж 5 років після вперше проведеної атестації, за умови, що впродовж цього часу не змінювались виробництво, робота, професія, посада, робоче місце, умови праці працівника, що дають йому право на цю пільгу. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005  N 383 затверджено «Порядок застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», відповідно до положень якого період, який зараховується до пільгового стажу, також залежить від дати проведення атестації робочих місць.  

Контролює проведення такої атестації Державна експертиза умов праці. 28.10.2005 головним державним експертом з умов праці області дано висновок № 1190, згідно якого факт повного робочого дня ОСОБА_2 на посаді коваля ручного кування та відповідності його умов праці умовам Списку № 1 встановити неможливо (а.с. 29)

Позивачем подано копію наказу СВК «Бескид» від 01.12.2001 про затвердження комісії по організації та проведенню атестації робочого місця за умовами праці, та матеріали атестації робочого місця коваля ручного кування ОСОБА_4. В цьому наказі та у наданих матеріалах ОСОБА_2, як коваль ручного кування, не вказаний. Згідно протоколів виміру освітлення, метеорологічних факторів, важкості та напруженості праці, шуму і вібрації, на основі яких проводилась атестації робочого місця, основною роботою каваля ручного кування значиться «куваня скоб та підков, обковка ободу дерев’яних колес і т.д.» (а.с.32). Згідно висновку головного експерта умов праці № 428 від 28.03.2003 (а.с. 30-38) роботи по обковці коней не відносяться до професії коваля ручного кування.

Згідно ухвали господарського суду Закарпатської області від 3 березня 2009 року ліквідовано юридичну особу – сільськогосподарський виробничий кооператив „Бескид” (а.с.39-40), і 11.03.2009 припинено реєстрацію юридичної особи (а.с.59),  

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном (п. 20 Порядку підтвердження трудового стажу). «Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 р. N 18-1.  

Рішенням комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України у Закарпатській області від 20 січня 2010 року, яке оскаржується позивачем, було відмовлено йому у підтвердженні пільгового характеру роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки представленими на розгляд комісії документами не підтверджується проведення атестації робочих місць після 01.08.1992 року (а.с.87).

Оскільки даних про проведення атестації робочих місць на даному підприємстві до 2001 року немає, тому рішенням комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України у Закарпатській області від 20 січня 2010 року було правильно не враховано відповідного періоду в пільговий стаж і відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах.

Зважаючи на викладене, судова колегія не вбачає підстав для визнання неправомірним відмови відповідачів у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах. Висновки суду не відповідають обставинам справи, рішення суду ухвалено з неправильним застосування норм матеріального права, а тому таке слід скасувати з підстав, передбачених п.п. 3, 4 ст. 309 ЦПК України, та ухвалити у справі, нове рішення, яким у позові ОСОБА_2 – відмовити.

Керуючись ст. 304, п. 2 ч.1 ст. 307, п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 309, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -

в и р і ш и л а :

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі – задовольнити.

Постанову Міжгірського районного суду від  23 березня 2010 року - скасувати та ухвалити по справі нове рішення, яким у позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі щодо призначення пенсії на пільгових умовах - відмовити.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, проте може бути оскаржене в касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.

    Головуюча            

Судді

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація