Судове рішення #9741395

 

      Справа № 2-663/2010 р.

 Р І Ш Е Н Н Я

 І м е н е м   У к р а ї н и

                 м. Донецьк                                                                                18 червня 2010 р.

Петровський районний суд м. Донецька в складі: головуючий – суддя Трінька О.В., при секретарі Кулік Н.Р., за участю представника позивача, відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовною заявою

 Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» в особі   Донецького філіалу Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

В с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості з  відповідача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач по справі мешкає за адресою: АДРЕСА_1, та являється абонентом ДФ ДП «Регіональні електричні мережі». При перевірці дотримання вимог діючого законодавства, у відповідача було виявлено порушення, про що було складено відповідний Акт № 24031  від 22.10.2009 р., відповідно до якого порушення полягало у наступному: «порушення ізоляції ввідного кабелю», на суму 2674 грн. 53 коп.   Також, користуючись послугами  позивача, свої зобов’язання відповідач не виконує, спожиту обліковану енергію не оплачує, завдаючи позивачеві збитків, в зв’язку з чим має заборгованість за електроенергію в сумі 1 463 коп. 93 коп. Згідно з розрахунком, загальна сума заборгованості за обліковану та необліковану електроенергію складає  4 138 грн. 46 коп. Добровільно відшкодувати завдані збитки та сплатити заборгованість відповідач відмовляється, у зв’язку з чим позивач вимушений звернутися до суду з позовом про стягнення з нього суми заборгованості, а також 30 грн. – витрати на сплату інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи.

В судовому засіданні представник позивача підтвердив свої позовні вимоги та їх обґрунтування в повному обсязі, наполягає на задоволенні позову.

Відповідач позов не визнав, суду пояснив, що він  за адресою: АДРЕСА_1, не мешкає з 1993 року, в спірній квартирі проживає його племінник, в присутності якого, контролерами позивача була проведена перевірка лічильника та наявність порушень з боку користувача Правил користування електричною енергією для населення, ні виявив ніяких порушень,  контролерами все одно був складений акт, згідно якого було вказано,  що у споживача  було виявлено порушення, про що було складено відповідний Акт № 24031  від 22.10.2009 р., відповідно до якого порушення полягало у наступному: «порушення ізоляції ввідного кабелю», та нараховані збитки на суму 2674 грн. 53 коп. З даним актом  відповідач не згоден, оскільки вважає, що контролери склали акт неправомірно, оскільки ніяких порушень з його боку виявлено не було. Також він не визнає суму заборгованості, яку позивач просить стягнути з нього, оскільки дана заборгованість виникла ще в лютому 1996 році, тому при вирішенні цього питання просив суд застосувати строк позовної давності.  

Суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрований відповідач, що підтверджується відповідною довідкою житлової організації (а.с. 5).

Відповідач по справі є абонентом ДФ  ДП «Регіональні електричні мережі», що підтверджується особовим рахунком (а.с. 8-9).

Відповідно до п. 37 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року №1357 енергопостачальник має право перевіряти справність приладів обліку та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку, вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушенням, допущеними споживачем під час користування електричною енергією.

Згідно  з п.   53 Правил у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження.

У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.

На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання (у випадках, передбачених пунктом 35 цих Правил), а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача.

Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності.

Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.

Відповідно до п. 35 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року №1357 (далі-Правил) енергопостачальник має право відключити споживача у разі самовільного підключення до електричної мережі, розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження  приладу обліку та зриву пломби; порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у порядку, визначеному пунктом 27 цих Правил, або порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості; неоплати за встановлення нового приладу обліку відповідно до пункту 17 або інших платежів згідно з цими Правилами; невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії; зниження показників якості електричної енергії з вини споживача.

Як вбачається з матеріалів справи, при перевірці дотримання вимог ЗУ «Про електроенергетику», «Правил користування електроенергією  для  населення»,  затверджених  Постановою  КМУ  від  26.07.1999 р.  № 1357,  у відповідача виявлено порушення вимог діючого законодавства України, про що було складено відповідний  акт.

Згідно з Актом про порушення споживачем «Правил користування електроенергією для населення» та умов «Договору на поставку та користування електроенергією»  № 24031  від 22.10.2010 р., відповідно до якого порушення полягало у наступному: «порушення ізоляції ввідного кабелю», згідно з розрахунком, розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок безоблікового користування (розкрадання) електричною енергією, складає  2 674 грн. 53 коп. (а.с. 10).

Щодо вказаного акту в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 суду пояснила, що працює контролером ДФ ДП «Регіональні електричні мережі». При перевірці дотримання вимог діючого законодавства, у відповідача було виявлено порушення, про що було складено відповідний Акт № 24031  від 22.10.2009 р., відповідно до якого порушення полягало у  порушенні ізоляції ввідного кабелю.    

Свідоки ОСОБА_3.ОСОБА_4.  дали суду аналогічні пояснення.

Задовольняючи позовні вимоги  позивача про стягнення з відповідача боргу за обліковану єнергію, суд виходить з наступного.

 Відповідно до п. 48 вказаних Правил споживач несе відповідальність згідно із законодавством за прострочення терміну внесення платежів за електричну енергію, порушення правил користування електричною енергією, ухилення або несвоєчасне виконання рішень та приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії, розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку, пошкодження приладу обліку, розукомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів, насильницькі дії, що перешкоджають посадовим особам енергопостачальника виконувати свої службові обов'язки.

  Згідно зі   ст. 526 ЦК Украйни зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

 Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:

1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;

2) зміна умов зобов'язання;

3) сплата неустойки;

4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

В судовому засіданні встановлено, що у  відповідача, який є абонентом ДФ ДП «Регіональні електричні мережі», відповідно до вищевказаного акту було виявлено порушення порядку користування електроенергією, а саме «порушення ізоляції ввідного кабелю» , що дає змогу користуватися безобліково електроенергією. При цьому свої зобов’язання   відповідачі також не виконує, спожиту електроенергію не сплачує, чим завдає збитків  позивачу.

Згідно з Правилами користування електроенергією для населення, затверджених Постановою КМУ №1357 від 26.07.1999р. та Методикою обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електроенергією для населення, затвердженою постановою НКРЕ № 1416 від 22.11.1999 р., № 562 від  22.10.2010 року ДФ ДП «Регіональні електричні мережі»   було зроблено розрахунок за  порушення правил користування електроенергією, з моменту останньої перевірки показників електролічильника.

У відповідності зі ст. 527 ЦК України, в разі невиконання чи неналежного виконання зобов’язань боржником він зобов’язаний відшкодувати кредитору шкоду, що є підставою для стягнення шкоди, завданої позивачу діями відповідачів, та стягнути  в порядку відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок безоблікового користування (розкрадання) електричною енергією  2 674 грн. 53 коп, згідно акту .

Крім цього, відповідно до ч. 1 ст. 68 ЖК України наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну платню і платню за комунальні послуги.

Згідно   з  ч.  1  ст.  64  ЖК  України  члени  сім’ї  наймача,  які  проживають  разом  з  ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов’язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім’ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов’язаннями, що випливають із зазначеного договору.

Згідно з абз. 5 п. 42 «Правил користування електроенергією для населення», споживач зобов’язаний своєчасно оплачувати спожиту електричну енергію.

Але як встановлено в судовому засіданні, у відповідності з розрахунком, відповідач має заборгованість перед позивачем за обліковану спожиту електроенергію за період з лютого 1996 року по грудень 2009 року у  сумі 1497 грн. 43 коп. (а.с. 15).

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

У відповідності зі ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач свої зобов’язання перед позивачем за надані послуги належним чином не виконує, що і є підставою для задоволення позовних вимог, та стягнення з нього суми заборгованості, але оскільки  відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, з цих підстав, суд вважає за необхідне застосувати позовну давність, та  стягнути з відповідача суму боргу за період з лютого 2007 року по грудень 2009 року у розмірі  39 грн. 41 коп, в стягненні заборгованості за період з лютого 1996 року по січень 2007 року включно у розмірі  1 458 грн. 02 коп. – відмовити.

У відповідності до ст. 79, 88 ЦПК України,  ст.  3  Декрету  Кабінету  Міністрів  України  з відповідача на користь ДФ ВАТ «Укренерговугілля» необхідно стягнути 30 грн. – витрати по сплаті інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи, а також  51 грн. – судовий збір на корись держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 526, 611 ЦК України, п. 42 « Правил користування електроенергією для населення», ст.ст. 64, 67, 68 ЖК України, ст.ст. 212-215, 224-227 ЦПК України, суд, -

                                                     

В и р і ш и в :

Позов Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» в особі  Донецького філіалу Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» до ОСОБА_1   про стягнення заборгованості задовольнити частково.

Стягнути   з   ОСОБА_1 на користь Донецької філії Державного підприємства «Регіональні електричні мережі», розрахунковий рахунок НОМЕР_1 у філії АБ «Енергобанк» у м. Донецьку, МФО 377045, ЄДРПОУ 26390719 – суму заборгованості за електроенергію в сумі  2 713 грн. 94 коп., 30 грн. 00 коп. – витрати по сплаті інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи, а всього 2 743 грн. 94 коп.

Стягнути ОСОБА_1  51 (п’ятдесят одну) грн. 00 коп. – судовий збір на користь держави.

В стягненні з відповідачів в   заборгованості   за період з лютого 1996 року по січень 2007 року включно у розмірі  1 458 грн. 02 коп. - відмовити.

 Заяву про апеляційне оскарження цього рішення може бути подано до Петровського районного суду м. Донецька протягом десяти  днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на це рішення може бути подана  в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Донецької області через Петровський районний суд м. Донецька протягом двадцяти  днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 Суддя                                                                                       О.В. Трінька

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація