Судове рішення #9735254


 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел.230-31-34


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


№  37/326(37/327,37/328)15.09.08


За позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3

до1.          ОСОБА_4

2.          Відкритого акціонерного товариства «Інжинірінг»

провизнання незаконними рішення Загальних зборів акціонерів


                                                                                 

                                                                                    Суддя  Кондратова І.Д.                                                                                                                                                  

Представники сторін:

Від позивачів :  ОСОБА_5 –представник за довіреністю від 15.09.2008 року;

Від відповідача 1  : не з’явився;

Відповідача 2 : Соловйова А.В.- представник за довіреністю № б/н від 04.09.2008 року;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3  до ОСОБА_4, Відкритого акціонерного товариства «Інжинірінг» про визнання незаконними рішення Загальних зборів акціонерів.

Ухвалами Господарського суду міста Києва від 28.08.2008 р. порушено провадження у справі № № 37/326, 37/327, 37/328, розгляд справи було призначено на 08.09.2008 року.

Відповідно до статті 58 Господарського процесуального кодексу України суддя має право об'єднати кілька однорідних позовних заяв або справ, у яких беруть участь ті самі сторони, в одну справу, про що зазначається в ухвалі про порушення справи або рішенні.

Враховуючи те, що позовні вимоги по справах № № 37/326, 37/327, 37/328  пов’язані між собою підставами виникнення, засобами доказування, суд  скористатався наданим йому правом та об’єднав справи № № 37/326, 37/327, 37/328 в одне провадження з присвоєнням їй номеру 37/326 (37/327, 37/328).

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.09.2008 року розгляд справи  № 37/326 (37/327, 37/328) було відкладено на 15.09.2008 року о 15-15, про що сторони були повідомлені належним чином.

В судовому засіданні 15.09.2008 року представники позивачів подали заяви про уточнення позовних вимог, відповідно до якої зазначають, що в позовній заяві допущена описка та невірно визначено дату проведення Загальних зборів акціонерів. Відповідно до поданої заяви позивачі просять визнати недійсними рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Інжинірінг», оформлені протоколом загальних зборів Відкритого акціонерного товариства «Інжинірінг»№ 5 від 25.05.2008 року.

Подана заява приймається судом до розгляду.

Відповідачі своїм правом не скористались, відзив на позовну заяву не подали, в зв’язку з чим справа розглядається у відповідності до статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами справи.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 15.09.2008 року за згодою представників сторін оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -  

ВСТАНОВИВ:

Позивачі -  ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 є акціонерами Відкритого акціонерного товариства «Інжинірінг», що підтверджується відповідними виписками з рахунків у цінних паперах. Позивачі володіють у сукупності 43894 простими іменними акціями ВАТ «Інжинірінг», що становить понад 0,9291% статутного капіталу товариства.

25 травня 2001 року були проведені загальні збори акціонерів ВАТ «Інжинірінг», на яких було прийнято рішення :

1. Затвердити звіт ревізійної комісії ВАТ «Інжинірінг».

2. Затвердити звітність, розподіл прибутку та рішення не виплачувати дивіденди за 200 рік.

3.1. Ліквідувати філію ВАТ «Інжинірінг»у м. Кривий Ріг.

3.2. Доручити правлінню ВАТ «Інжинірінг»відчужувати майно ВАТ «Інжинірінг»на користь кредиторів.

3.3. Доручити правлінню ВАТ «Інжинірінг»передати активи ВАТ «Інжинірінг»до статного фонду новостворюємого акціонерного товариства.

4.1. Обрати головою правління ВАТ «Інжинірінг»ОСОБА_4.

4.2. Обрати членами правління ВАТ «Інжинірінг»ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, кандидатами у члени правління ВАТ «Інжинірінг» ОСОБА_12, ОСОБА_11.

Позивачі вважають, що рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Інжинірінг»від 25.05.2001 року порушують їхні права, як акціонерів ВАТ «Інжинірінг», оскільки позивачі взагалі не повідомлялись про проведення загальних зборів акціонерів ВАТ «Інжинірінг», а тому вони були позбавлені права брати участь у загальних зборах товариства та приймати відповідні рішення з порядку денного.  

Оцінюючи подані у даній справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивачів підлягають задоволенню з наступних підстав.

Чинне законодавство не визначає підстав для визнання недійсними актів органів юридичної особи на відміну від підстав визнання недійсними правочинів. Так, частини 5 статті 98 Цивільного кодексу України передбачено право учасника товариства на оскарження рішення загальних зборів до суду, проте не встановлено підстав для визнання рішення загальних зборів недійсними.

Відповідно до оглядового листа Верховного Суду України від 01.08.2007 року «Практика розгляду судами корпоративних спорів»Верховний Суд України визначив, що  господарським судам необхідно керуватися тим, що підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:

- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;

- акціонер (учасник) товариства був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах;

- рішення загальних зборів порушує права чи законні інтереси акціонера (учасника) товариства.

Зокрема, безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів в силу прямої вказівки закону є:

- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону «Про господарські товариства»);

- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (ч. 4 ст. 43 Закону «Про господарські товариства»);

- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримана процедура надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону «Про господарські товариства»).

Відповідно до частини 1 статті 43 Закону України «Про господарські товариства»(в редакції, яка діяла на момент проведення загальних зборів Відкритого акціонерного товариства «Інжиніринг»« про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного фонду акціонерного товариства, то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації. Загальні збори акціонерів проводяться, як правило, за місцезнаходженням акціонерного товариства.

Згідно пункту 9.2.2 статуту Відкритого акціонерного товариства «Інжиніринг»(в редакції, яка затверджена загальними зборами Відкритого акціонерного товариства «Інжиніринг»29.04.1998 року) правомочність загальних зборів та прийнятих ними рішень, порядок та строки їх скликання визначаються відповідно до чинного законодавства  України та цього статуту.

Про проведення загальних зборів акціонери повідомляються персонально у такий спосіб : акціонери вважаються проінформованими про участь у річних загальних зборах, якщо дата і місце проведення зборів, а також порядок денний були надруковані в офіційному виданні Кабінету Міністрів України, а також у двох місцевих газетах протягом лютого, січня або березня, коли мають відбуватися річні загальні збори. У разі скликання позачергових зборів або якщо загальні збори призначені на інше число, то акціонери повинні бути проінформовані про дату, місце та порядок денний зборів. Учасники позачергових зборів вважаються проінформованими, якщо повідомлення було опубліковане в офіційному Кабінету Міністрів України, а також у одній з місцевих газет, а крім того було надіслане повідомлення поштою, кур’єром або по телефаксу кожному телефаксу іменної акції особисто.

Суду не надані жодних доказів повідомлення належним чином (персонально або через засоби зв’язку) позивачів як держателів іменних акцій Відкритого акціонерного товариства «Інжиніринг»про проведення  25.05.2001 року загальних зборів Відкритого акціонерного товариства «Інжиніринг», а також не надано доказів ознайомлення позивачів з порядком денним.

Суд відзначає, що права акціонера господарського товариства внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів необхідно вважати порушеними, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, внести пропозиції до порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

Крім того, слід зазначити, що у відповідності до статті 41 Закону України «Про господарські товариства»загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону України «Про господарські товариства»акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник.

Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів реєстраційною (мандатною) комісією, призначеною виконавчим органом акціонерного товариства або акціонерами, які у сукупності володіють більше ніж 10 % голосів і скликали загальні збори, або реєстратором на підставі укладеного з акціонерним товариством договору.

Виходячи з цього, визначити правомочність загальних зборів акціонерів за даними протоколу реєстраційної (мандатної) комісії, в якому повинні бути відображені результати реєстрації акціонерів.

Суд не вбачає можливість встановити кількість акціонерів, які приймали участь на загальних зборах Відкритого акціонерного товариства «Інжиніринг», оскільки відповідачем не надано протоколу реєстраційної (мандатної) комісії, який підтверджує, що на день проведення (25.05.2001 року) загальних зборів Відкритого акціонерного товариства «Інжиніринг»були зареєстровані 47 акціонерів з кількістю голосів 3113156, про що зазначено в протоколі № 5 загальних зборів Відкритого акціонерного товариства «Інжиніринг», що в свою чергу не дає можливість встановити правомочність загальних зборів Відкритого акціонерного товариства «Інжиніринг», оформлених протоколом № 5 від 25.05.2001 року.

Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна  довести  ті  обставини,  на  які  вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідачами не надано жодних заперечень та доказів на спростування обставин, викладених позивачем у позовній заяві.

З наданих сторонами доказів судом встановлено, що загальні збори були проведені відповідачем з порушенням норм Закону України «Про господарські товариства», зокрема, порушений порядок скликання загальних зборів та проведення загальних зборів, а також позивачі, які володіють акціями відповідача були позбавлені можливості приймати участь у загальних зборах, наявність кворуму при проведенні загальних зборів не вбачається за можливе встановити, що в свою чергу є підставами для визнання даних загальних зборів недійсними.

Слід зазначити, що вимоги до ОСОБА_4 не підлягають задоволенню, оскільки учасниками судового процесу у спорах про визнання недійсними рішень загальних зборів господарських товариств з підстав недотримання вимог закону та/або установчих документів під час їх скликання та проведення є акціонер (акціонери), права яких на участь у загальних зборах було порушено, та господарське товариство (п. 5.6 рекомендації ВГСУ «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин»від 28.12.2007 р. N 04-5/14).

Оскільки загальні збори є органом товариства, то їх рішення мають розцінюватися як рішення самого товариства, а не окремих учасників (акціонерів) товариства. Тому відповідачем у спорах про визнання недійсним рішення загальних зборів є товариство, а не його акціонери або голова правління.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на Відкрите акціонерне товариство «Інжинірінг».

На підставі вищевикладеного та керуючись п. 5 ст. 98 ЦК України, ст. ст. 41, 43 Закону України «Про господарські товариства», ст. 124 Конституції України, ст.ст. 32, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ :

1.          Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3  задовольнити повністю.

2.          Визнати недійсними рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Інжинірінг», оформлені протоколом загальних зборів Відкритого акціонерного товариства «Інжинірінг»№ 5 від 25.05.2008 року.

3.          Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Інжинірінг» (01015, м. Київ, вул. Лейпцигська, 1а, код 13667496) на користь ОСОБА_2 (02090, АДРЕСА_1) 85,00 грн.- витрат по сплаті державного мита та 118,00 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4.          Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Інжинірінг» (01015, м. Київ, вул. Лейпцигська, 1а, код 13667496) на користь ОСОБА_1 (02090, АДРЕСА_1) 85,00 грн. - витрат по сплаті державного мита та 118,00 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5.          Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Інжинірінг» (01015, м. Київ, вул. Лейпцигська, 1а, код 13667496) на користь ОСОБА_3 АДРЕСА_2) 85,00 грн. - витрат по сплаті державного мита та 118,00 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

6.          В позові до ОСОБА_4  відмовити повністю.

7.          Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

8.          Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 ГПК України.

Суддя                                                              Кондратова І.Д.




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація