Судове рішення #9735231

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.06.10                                                                          Справа №  7/88/10

Суддя   

За позовом: Товариства  з   обмеженою  відповідальністю  “Фінансова   компанія  “Надія України” в особі Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова  компанія “Надія України”, м. Запоріжжя

до відповідача 1: Суб’єкта підприємницької діяльності –фізичної особи ОСОБА_1, м. Запоріжжя

до відповідача 2: Суб’єкта підприємницької діяльності –фізичної особи ОСОБА_2, м. Запоріжжя

                                                                                                    Суддя  Кутіщева Н.С.

Представники:

Від позивача   Барков А.В., дов.  № 531070  від 22.09.2009р.              

Від відповідача 1    не з’явився

Від відповідача 2    не з’явився

СУТЬ СПОРУ :

Заявлено позов про стягнення солідарно з суб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1 та з суб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи  ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України” в особі Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України” заборгованості за договором кредиту № ДК 1396-521 від 20.11.2008 р., 5684 грн. основного боргу, 833,64 грн. суми відсотків за користування кредитом,  349,07 грн. суми пені за неналежне виконання умов договору.

13.04.2010 р. порушено провадження у справі, розгляд якої призначений на 27.05.2010 р. В судовому засіданні оголошувалась перерва до 14.06.2010р.

Ухвала суду  на адресу сторін була відправлена в установленому законом порядку і на адресу суду поштовим відділенням не поверталась. Повідомлення про вручення поштового відправлення свідчать про те, що сторони належнм чином сповіщені про час і місце судового засідання.

Згідно п. 26.4.7-1 Роз’яснення президії Вищого господарського суду України             № 04-5/609 від 31.05.2002р. “Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких роз’яснень президії Вищого арбітражного суду України”, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.       

Згідно ст. 22 ГПК України, сторони  зобов’язані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав  і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного  та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.

           Згідно до ст. 33 ГПК України,  обов’язок доказування і подання  доказів покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

           Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

           В судовому засіданні, продовженому 14.06.2010р. представник позивача підтримав уточнені  позовні вимоги в повному об’ємі,  з підстав зазначених в позові і просить в частині основного боргу 800грн. провадження по справі припинити, так як відповідачами ця сума погашена після звернення позивача з позовом до суду, а в решті позову вимоги залишаються тими ж самими.

В продовжене судове засідання відповідачі не з’явились без поважних причин, вимоги суду не виконали, доказів належного виконання договірних зобов’язань не надали.

Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, якщо їх достатньо для вирішення спору по суті.

          Спір розглянуто згідно зі ст. 75 ГПК України, по наявних у справі матеріалах.

За усним клопотанням присутнього в судовому засіданні представника позивача, судове засідання ведеться без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

Судовий процес завершено 14.06.2010 р. оголошенням рішення суду в повному об’ємі.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника  позивача , суд

ВСТАНОВИВ:

20.11.2008р. між Товариством з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України” –кредитор (позивач у справі) та Суб’єктом підприємницької діяльності-фізичною особою ОСОБА_1 –позичальник (відповідач-1 у справі) було укладено договір кредиту № ДК 1369-521 (далі –договір).

Згідно п.2.1. договору, кредитор зобов’язується надати позичальнику в тимчасове користування на умовах зворотності  терміновості, забезпеченості та платності кредит в сумі 7000 грн. (сім тисяч гривень 00 коп.), з оплатою по процентній ставці 3% на місяць, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити відсотки у розмірі та на умовах, передбачених договором.

Згідно з п. 2.2. Кредит надається з метою: на розвиток бізнесу.

Згідно з п. 3.1. договору, договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами, та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань по договору.

Відповідно до п. 3.2. договору, позичальник зобов'язується повністю повернути кредит, отриманий за цим договором, та відсотки за користування ним, до 16-00 години 20.05.2009 року включно.

Згідно з п. 3.3. договору, закінчення строку дії цього договору не звільняє сторони від зобов'язання повного виконання умов договору та відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього договору.

Згідно п.п. 4.1.1. договору,  кредитор зобов'язується надати позичальнику кредит в день підписання договору шляхом видачі з каси кредитора грошових коштів у розмірі, зазначеному в пункті 2.1 Договору.

Відповідно до п.п. 4.2.1. договору, позичальник зобов’язується  одержати кредит у касі кредитора в день підписання договору.

Відповідно до п.п. 4.2.2. договору, позичальник зобов’язується  використовувати кредит на цілі, передбачені пунктом 2.2 договору.

Згідно з п.п. 4.2.4. договору, позичальник зобов’язується  проводити погашення кредиту і відсотків у порядку та строки згідно з графіком погашення кредиту і відсотків  (додаток №1), який є невід'ємною частиною договору. Днем погашення кредиту та/або відсотків є день надходжу грошових коштів до каси кредитора або зарахування грошових коштів на поточний рахунок кредитора.

П.п. 4.2.7. договору сторони погодили, що позичальник зобов’язується   погасити заборгованість за кредитом, сплатити відсотки та пеню у повній сумі не пізніше строку, зазначеного у пункті 3.2 договору, або не пізніше строку, зазначеного у повідомленні кредитора, передбаченого пунктом 4.3.5 договору.

Згідно з п. 5.3. договору, повернення кредиту і сплата відсотків за ним здійснюється позичальником у порядку та терміни згідно з графіком погашення кредиту і відсотків (додаток № 1) готівкою через касу кредитора або шляхом перерахування на поточний рахунок Кредитора через банк. При несплаті частини кредиту та/або відсотків у термін, вказаний у графіку, вони вважаються простроченими.

Кошти для погашення заборгованості спрямовуються у першу чергу для сплати нарахованої пені, у другу чергу - прострочених відсотків за кредитом, у третю чергу - нарахованих відсотків за користування кредитом, у четверту чергу –простроченої заборгованості за кредитом, у п'яту чергу - платежів по погашенню кредиту, термін виконання яких настав.

Згідно з п.  5.4. договору, у випадку якщо дата погашення кредиту та/або оплати відсотків за користування кредитом випадає на вихідний або неробочий день, зазначені платежі мають бути здійснені не пізніше наступного робочого дня.

В п. 6.1. договору сторони погодили,  що виконання зобов'язань позичальника за договором забезпечується договором поруки ДП 1068 від 20.11.2008р., укладений між кредитором іОСОБА_3, ОСОБА_2 (по тексту договору - поручителі), а також усім майном та коштами, які належать позичальникові та на які може бути звернено стягнення у порядку, встановленому законодавством України.

          На  умовах договору позивачем відповідно до видаткового касового ордеру № 1603 від 20.11.2008р. видано відповідачу 7000 грн.

          На виконання  п.6.1. договору, 20.11.2008р. між позивачем,  громадянкою ОСОБА_3 та суб’єктом підприємницької діяльності  - фізичною особою ОСОБА_2 укладено договір поруки № 1068  (далі договір поруки).

Згідно з п.1.1.  договору поруки,  у порядку та на умовах, визначених цим договором, поручителі на добровільних засадах зобов’язуються відповідати перед кредитором за виконання ОСОБА_1 (надалі позичальник) своїх зобов’язань, що випливають з договору кредиту № ДК 1396-5212 від 20.11.2008р. укладеного між позичальником та кредитором.

П.2.2. договору поруки сторони визначають, що у випадку невиконання позичальником взятих на себе зобов’язань по договору кредиту,  поручителі несуть солідарну відповідальність перед кредитором у тому ж обсязі, що і позичальник, включаючи сплату основного боргу за договором кредиту в сумі 7000 грн., нарахованих відсотків  за користування кредитом, пені у розмірах, передбачених договором кредиту, а також відшкодування збитків. При цьому кредитор має право вимоги до поручителів як солідарно, так і до кожного з них окремо.     

Згідно з п. 2.3. договору поруки, поручителі приймають на себе зобов’язання, у випадку невиконання позичальником зобов’язань по договору кредиту, здійснити виконання зобов’язання позичальника в обсязі, заявленому кредитором в письмовій вимозі, протягом трьох робочих днів з дати отримання відповідної письмової вимоги кредитора про виконання зобов’язань.

Виконання зобов’язань здійснюється поручителями внесенням відповідної суми у касу  або на поточний рахунок кредитора.

Поручителі здійснюють погашення  зобов’язань за кредитом в валюті кредиту. Погашення кредиту в іншій валюті, ніж валюта кредиту, здійснюється лише за згодою сторін, що оформлюється у вигляді додаткової угоди до цього договору.

Відповідач належним чином не виконав свої зобов’язання по договору кредиту            № ДК 1396-521 від 20.11.2008р. частково сплативши суму основного боргу в розмірі 1316грн. та суму відсотків  за користування кредитом в розмірі 416 грн., що підтверджується копіями прибуткових касових ордерів (копії долучено до матеріалів справи).

Позивач просить стягнути з відповідачів 5484 грн. суми основного боргу.

          Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання  та  інші  учасники  господарських відносин  повинні  виконувати господарські  зобов'язання належним чином відповідно до закону,  інших правових актів,  договору…  

Не допускається одностороння відмова від виконання зобов’язань крім випадків, передбачених законом.

Аналогічні норми містяться ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України.

  Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються загальні положення про забезпечення виконання зобов’язання, якщо інше не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до положень ст. 629 ЦК України, договір є обов’язковим для виконання сторонами.

Відповідачі взяті на себе зобов’язання по договорам, укладеними з позивачем, в повному обсязі не виконали, в результаті чого утворилась заборгованість в сумі 3600 грн.

Статтею 554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно  ст. 543 ЦК України, у разі солідарного обов’язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов’язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов’язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов’язаними доти, доки їхній обов’язок не буде виконаний у повному обсязі.

  Пунктом 2.2. договору поруки передбачена солідарна відповідальність.

22.03.2010р. позивачем було направлена на адресу відповідача 2 вимогу  про виконання зобов’язань боржника відповідно до договору поруки  № 1068 від 20.10.2010р., що підтверджується поштовим фіскальним чеком № 4823 від 22.03.2010р. (документи долучено до матеріалів справи).

Приймаючи до уваги те, що,  на момент розгляду справи в суті,  відповідачі мають заборгованість в сумі 4884 грн., доказів її погашення не надали, вимога позивача в частині солідарного   стягнення 4884 грн. заборгованості по договору № ДК 1396-521 від 20.11.2008р. є обґрунтованою  і підлягає задоволенню.

В частині 800грн. основного боргу провадження по справі слід припинити в зв’язку з відсутністю предмету спору, так як відповідачами ця сума була погашена після звернення позивача з позовом до суду.

Позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідачів 833,64 грн. суми відсотків за користування кредитом по договору № ДК 1396-521 від 20.11.2008р.

Згідно з п.п. 4.2.3. договору, позичальник зобов’язується  сплачувати відсотки за користування кредитом відповідно до розділу 5 договору.

Згідно з п. 5.1. договору, за користування кредитом у період з дати, зазначеної в пункті 3.1. Договору і до дати погашення кредиту позичальник сплачує кредиторові відсотки у розмірі 2.9% на місяць від суми, вказаної в пункті 2.1 договору.

Відповідно з п. 5.2. договору, нарахування відсотків здійснюється щодня з дня одержання позичальником кредиту у касі кредитора до дати, зазначеної в пункті 3.2 договору.

У разі дострокового погашення кредиту нарахування відсотків здійснюється за весь термін фактичного користування кредитом.

Таким чином вимога позивача про стягнення з відповідачів 833,64 грн. суми відсотків за користування кредитом є обґрунтованою і підлягає задоволенню.  

Крім того, позивач  просить стягнути з відповідачів пеню за неналежне виконання умов договору у  розмірі  349,07 грн.

Згідно з п. 7.1. договору, у випадку порушення позичальником термінів погашення заборгованості за кредитом та/або оплаті відсотків за користування кредитом, кредитор, починаючи з третього робочого дня прострочення зобов'язання по сплаті кредиту та відсотків за користування кредитом, має право нарахувати, а позичальник зобов'язаний оплатити кредитору пеню (включаючи перші два дні прострочення платежу) у розмірі 0.50% від суми непогашеного в строк платежу за кожний день прострочення платежу до дня повного погашення поточної заборгованості. Якщо позичальник здійснить погашення простроченої заборгованості протягом перших двох днів прострочення, пеня на суму непогашеного в строк платежу не нараховується та позичальником не сплачується.

У разі несплати позичальником заборгованості за одним простроченим платежем та виникнення заборгованості за наступним платежем (по оплаті кредиту та/або відсотків за користування кредитом), пеня за наступним простроченим  платежем нараховується з першого робочого дня прострочення платежу.

Сплата пені не звільняє позичальника від зобов'язання сплатити відсотки за весь час фактичного користування кредитом.

Відповідно до ст. 230 ГК України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання.

Відповідно до вимог Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань” № 543/96-ВР від 22.11.1996 р.,  платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно з ч.6 ст. 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних  санкцій  за  прострочення  виконання зобов'язання,  якщо  інше  не  встановлено  законом або договором, припиняється через шість місяців від дня,  коли зобов'язання  мало бути виконано.

З огляду зазначені підстави, вимога позивача про стягнення  з відповідачів  пені обґрунтована та підлягає  задоволенню в сумі 349,07грн.

На  підставі викладеного позов слід задовольнити частково.

Відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідачів, поскільки спір доведений до судового розгляду  з їх вини.

В судовому засіданні 27.05.2010р. відповідача 1, як боржника, було попереджено про необхідність надання  доказів належного виконання умов договору чи доказів поважності неможливості виконання договору кредиту, а також, про те,  що у разі невиконання вимог суду, суд має право згідно з п. 5 ст. 83 ГПК України, стягнути в доход Державного бюджету України з винної сторони штраф у розмірі до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону.

Відповідач 1 вимоги суду не виконав, витребуваних матеріалів суду не надав без поважних причин, в судове засідання, продовжене  14.06.2010р., не з’явився особисто, свого представника не направив  без поважних причин.

В зв’язку з вищевикладеним суд вважає за необхідне на підставі п.5 ст.83 ГПК України, накласти на відповідача 1 штраф в розмірі 850 грн. за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на відповідача 1.

Керуючись  ст. ст. 525, 526, 543, 554, 625, 629, 1054 Цивільного кодексу України;           ст. 193, 230 - 232 Господарського кодексу України; ст. ст. 3, 22, 28, 33, 34, 43, 44, 49, 75,  п.1.1 ст. 80, ст. ст. 82 -  85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути солідарно з суб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи     ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1  ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з суб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи   ОСОБА_2  (АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України” в особі Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України” (69063, м. Запоріжжя, вул. Горького, буд. 27, кв. 88, п/р 26508209688100 в Акціонерному комерційному інноваційному банку “УкрСббанк”, м. Харків, МФО 351005, код ЄДРПОУ 35183669)  4884 грн. 00 коп. боргу, 833грн. 64 коп. відсотків за користування кредитом, 349 грн. 07 коп. пені, 102 грн. 00  коп.  державного мита,               236 грн. 00 коп.  витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

В решті позову провадження по справі припинити.

Стягнуту з суб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи  ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1  ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у  Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 850 грн. штрафу за невиконання вимог суду.

Рішення вступає в законну силу через 10 днів з дня його прийняття.




Суддя                                                                     Н.С. Кутіщева  



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація