ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2010 рокуСправа № 2а-1598/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф. А.,
при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,
за участю представника позивача Настюка О.В.,
представника відповідача Саломатіна В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Міністерства палива та енергетики України Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства палива та енергетики України до виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Рокині про стягнення штрафних санкцій в сумі 5100,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Міністерство палива та енергетики України Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства палива та енергетики України звернулось з адміністративним позовом до виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Рокині про стягнення штрафних санкцій в сумі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, що під час перевірки виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Рокині були виявлені порушення, про що було складено акт обстеження № 556 від 20.08.2008 року. За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис № 359 від 20.08.2008 року про усунення виявлених порушень. 23.01.2009 року інспекцією Держенергонагляду у Волинській області було проведено перевірку виконання припису № 359, якою встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 04, який був складений за результатами перевірки, та державним інспектором з енергетичного нагляду у Волинській області було винесено постанову № 03/10-0005 від 04.02.2009 року про накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафу за порушення законодавства про електроенергетику за ухилення від виконання припису на суму 5100,00 грн. Але в порушення вказаних норм відповідач своєчасно не сплатив штраф, в зв’язку з чим утворилась заборгованість у вище зазначеному розмірі.
В судовому засіданні представник відповідача надав копії платіжних доручень №620 від 20.02.2009 року та № 677 від 09.04.2009 року, відповідно до яких відповідачем частково сплачено штрафні санкції відповідно до постанови № 03/10-0005 від 04.02.2009 року в сумі 1020,00 грн. Також додатково пояснив, що позов визнає повністю, однак в підприємства не має змоги сплатити решту суми штрафних санкцій в зв’язку із скрутним фінансовим положенням.
Представник позивача в судовому засіданні уточнив розмір позовних вимог та просив суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 4080,00 грн. з врахуванням часткового погашення заборгованості відповідачем.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, із наступних підстав.
Відповідно до п 6.5 Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів (чинної на момент виявлення порушення), затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики від 24.12.2004 року за № 817, на момент закінчення терміну виконання Припису, він повинен бути виконаний в повному обсязі.
Згідно ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Цією ж статтею передбачена відповідальність суб’єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу в розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до п.10 Положення про накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року за № 1312 суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання, а в разі несплати штрафу у зазначений термін штраф стягується в судовому порядку.
Відповідач в добровільному порядку штраф в розмірі 4080,00 гривень не сплатив і тому штрафні санкції накладенні на відповідача постановою № 03/10-0005 від 04.02.2009 року підлягає до стягнення.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України № 422 від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (НЕК «Укренерго»). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є суб’єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними та стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
ДП «НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції.
Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Основною метою діяльності підприємства є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи, забезпечення інтересів держави, енергоощадних підприємств усіх форм власності, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація наслідків можливих аварій з найменшими для держави втратами.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників, споживачів електричної енергії.
Статтею 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого КМУ від 07.08.1996 року № 929 із змінами та доповненнями, визначено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд). Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати у встановленому законом України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. За ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.
23.01.2009 року інспекцією Держенергонагляду у Волинській області було проведено перевірку виконання припису № 359 від 20.08.2008 року і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 04 від 23.01.2009 року та старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Волинській області було винесено постанову № 03/10-0005 від 04.02.2009 року про накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафу за порушення законодавства про електроенергетику про усунення раніше виявлених порушень на суму 5100 (п’ять тисяч) гривень 00 копійок.
Відповідач в добровільному порядку сплатив штраф частково, тим самим визнавши правомірність притягнення його до відповідальності.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Міністерства палива та енергетики України Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства палива та енергетики України до виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Рокині про стягнення штрафних санкцій в сумі 4080,00 грн., обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11,17,128,158,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про електроенергетику», Положенням про накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року, суд
ПОСТАНОВИВ:
Стягнути з виробничого управління житлово-комунального господарства смт. Рокині в дохід державного бюджету штрафні санкції в розмірі 4080 (чотири тисячі вісімдесят) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається представником позивача протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 21 червня 2010 року, а відповідачем – протягом десяти днів з дня отримання ним копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ф.А. Волдінер