УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
16 червня 2010 року Справа № 2а-1792/10/0370
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Волдінер Ф.А., вивчивши подання Максимця Г.Г. - державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Волинській області до відкритого акціонерного товариства “Голобський комбінат хлібопродуктів” про тимчасове обмеження особи (боржника) у праві виїзду за межі України,
ВСТАНОВИВ:
Максимець Г.Г. - державний виконавець підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Волинській області звернувся в суд із поданням до відкритого акціонерного товариства “Голобський комбінат хлібопродуктів” про тимчасове обмеження особи (боржника) у праві виїзду за межі України.
Подання не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, в зв’язку з чим слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі ст.109 ч.1 п.1 КАС України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції –це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 КАС України. Зокрема, згідно з пунктом 4 частини 4 цієї статті компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до статті 104 КАС України суб’єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Вказані положення КАС України також кореспондуються із пунктом 5 частини 4 статті 50 цього ж Кодексу про те, що відповідачами в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, лише за адміністративним позовом суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статус Державної виконавчої служби, її функції та правові основи діяльності визначено Законами України “Про державну виконавчу службу” та “Про виконавче провадження”.
Проте, ні вказаними Законами, ні іншими законами України, зокрема Законом України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”, не встановлено право органів державної виконавчої служби на пред’явлення адміністративних позовів чи звернення з поданням до фізичних осіб про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України. Згідно із частиною 3 статті 5 Закону України “Про виконавче провадження” органи державної виконавчої служби мають право звертатися до суду із поданням про розшук боржника - фізичної особи або дитини чи про постановлення вмотивованого рішення про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної особи або іншої особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, або дитина, щодо якої є виконавчий документ про її відібрання.
Разом з тим, слід звернути увагу на те, що право на звернення до адміністративного суду полягає у пред’явленні адміністративного позову особою, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, чи суб’єктом владних повноважень у випадках, встановлених законом (ст.104 КАС України). Однак, КАС України право особи на звернення до адміністративного суду з поданням не передбачає.
Оскільки дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, тому згідно із ст.109 ч.1 п.1 КАС України у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити.
Керуючись ст.109 КАС України,
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за поданням Максимця Г.Г. - державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Волинській області до відкритого акціонерного товариства “Голобський комбінат хлібопродуктів” про тимчасове обмеження особи (боржника) у праві виїзду за межі України.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження ухвали подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги на ухвалу одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ф.А. Волдінер