Судове рішення #9701696

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця,    вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________________________________________________________________________________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

26 квітня 2010 р.           Справа № 2-а-935/10/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Поліщук Ірини Миколаївни,

при секретарі судового засідання:   Петрунчаку Андрію Григоровичу

за участю представників сторін:

позивача      :   Бевза Ігоря Анатолійовича

відповідача :   Гнатюка Миколи Анатолійовича, Якимець Сергія Миколайовича

3-ї особи: Бурдейної Олени Миколаївни, Галкіна Дмитра Васильовича

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Вінницького будівельного технікуму   

до: Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: управління Державного казначейства у м. Вінниці

про: скасування рішення № 1770 від 16.10.2009 року

ВСТАНОВИВ :

           

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви  Вінницького будівельного технікуму до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення № 1770 від 16.10.2009 року про застосування фінансових (штрафних) санкцій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що вказане у рішенні № 1770 від 16.10.2009 року порушення своєчасності сплати страхових внесків сталося не з вини Вінницького будівельного технікуму, а через несвоєчасність проведення відповідних платежів ГУ ДКУ у м. Вінниці. Управління державного казначейства у м. Вінниці отримало відповідні платіжні документи на перерахування коштів до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, про що свідчать реєстри фінансових зобов`язань (одержувачів) бюджетних коштів з відмітками управління Державного казначейства у м. Вінниці про їх отримання, однак платежі до Фонду не провело.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та, посилаючись на обставини, викладенні у позовній заяві, просив суд скасувати рішення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 1770 від 16.10.2009 року.

Представники відповідача в судовому засіданні не погодились із заявленими позовними вимогами з мотивів, викладених в наданих суду письмових запереченнях (а.с. 71). Крім того, зазначили, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, приймаючи рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій та пені, діяв згідно із нормами чинного законодавства, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому адміністративний позов Вінницького будівельного технікуму не підлягає задоволенню.

9 квітня 2010 року в судовому засіданні до участі у справі залучено управління Державного казначейства у м. Вінниці в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, оскільки рішення у даній справі може вплинути на його права, свободи і обов`язки.

Представники третьої особи у своїх письмових запереченнях № 02-15/871 (а.с. 105-107)  позов не визнали, просили суд у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що обгрунтування та вимоги позивача є повністю недоцільними, не мають жодних юридичних підстав та повністю суперечать законодавству України та дійсним обставинам справи.  

Розглянувши матеріали справи та документи надані сторонами, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 29.09.2009р. головним спеціалістом Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку правильності нарахування, своєчасності та повноти сплати страхових внесків до Фонду Вінницьким будівельним технікумом за період з 01.07.08р. по 30.06.09р.   

За результатами проведеної перевірки 29.09.09р. відповідачем складено акт (а.с.  7-15)  правильності нарахування, своєчасності та повноти сплати страхових внесків до Фонду, відповідно до якого було встановлено порушення п. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»в частині несвоєчасності сплати позивачем до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності коштів у сумах 2 655, 96 грн. за травень та 3 371, 35 грн. за червень 2009 року .

За матеріалами проведеної перевірки, 16.10.2009р. Вінницьким обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 1770 (а.с. 16) про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті сум фінансових санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язове державне соціальне страхування.

Відповідно до вказаного рішення позивачу донараховано 3 065,11 грн., з яких: 3 016,66грн.-фінансові санкції, 51,45грн.-пеня.

Не погодившись із винесеним відповідачем рішенням, позивач звертався до Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з листами № 349 від 29.10.2009р. (а.с 25) та № 385 від 09.12.2009р.

В даних листах позивач просив скасувати рішення № 1770 посилаючись на те, що несвоєчасна сплата страхових внесків в травні, червні 2009 року сталася з вини ГУ ДКУ у м. Вінниці, оскільки всі платежі Вінницького будівельного технікуму проводяться виключно  ГУ ДКУ у м. Вінниці,  де й знаходяться відповідні кошти для перерахування до Фонду.

Повідомленням про розгляд листа № 05/1525 від 22.12.2009р. (а.с. 30-32), лист Вінницького будівельного технікуму № 385 Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишено без задоволення.   

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб та членів їх сімей визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Завданням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є встановлення гарантій щодо захисту прав громадян на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг у разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів, смерті громадянина або члена його сім'ї.

Згідно ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне у  зв'язку   з   тимчасовою   втратою   працездатності   та   витратами, зумовленими похованням» страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими  для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам.

Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць   -  у день, встановлений для одержання установах банку коштів на оплату праці за відповідний період. Днем сплати страхових внесків вважається день подання до установи банку розрахункових документів на перерахування страхових внесків на рахунок Фонду, у разі перерахування за безготівковими розрахунками.

Розрахунковий    рахунок   Вінницького    будівельного    технікуму,    з    якого сплачуються страхові внески знаходиться в управлінні Державного казначейства у м. Вінниці і, як стверджує страхувальник, несвоєчасна сплата страхових внесків сталася саме з вини УДКУ у м.Вінниці.

Згідно Порядку   обслуговування   державного   бюджету  за   видатками   та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого Наказом Державного казначейства України від 25.05.2004р. № 89, органи    Державного    казначейства    здійснюють    розрахунково-касове обслуговування   розпорядників   шляхом   проведення   платежів   з   реєстраційних, спеціальних реєстраційних   рахунків   розпорядників   та   рахунків   одержувачів бюджетних коштів. З метою забезпечення контролю за цільовим спрямуванням бюджетних коштів органи  Держказначейства  в частині  виконання державного бюджету за видатками здійснюють:

-попередній контроль - на етапі реєстрації зобов'язань розпорядників та одержувачів бюджетних коштів;

- поточний контроль - у процесі оплати рахунків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів.

Органи Державного казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень за дорученнями розпорядників, та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного зобов'язання та фінансового зобов'язання у межах залишків на рахунках для обліку відкритих асигнувань.

Після проведення платежу на платіжних дорученнях, за якими проведено оплату, ставиться відмітка у вигляді відбитка штампа казначея «Оплачено».

Поточний контроль за сплатою платіжних доручень Вінницького будівельного технікуму на перерахування страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з боку управління Державного казначейства у м. Вінниця не проводився, що підтверджується відсутністю копій цих платіжних доручень, а також відсутністю відмови казначейства у прийнятті їх до виконання.

Відповідно до п.13.2.  вищевказаного Порядку  обслуговування державного бюджету видатками,  розпорядники бюджетних коштів при отриманні заробітної плати і прирівняних до неї платежів разом із заявкою на видачу готівки повинні подавати платіжні доручення на перерахування платежів, утриманих із заробітної плати працівників та нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету і зборів цільових фондів.

На запит виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення ФССзТВП від 11.12.2009р. № 05/1476 (а.с. 74) управління Держказначейства у м.Вінниці листом № 04-70/2026 від 18.12.2009р.(а.с. 75) повідомило, що відповідно до Порядку обліку зобов`язань розпорядників бюджетних коштів в органах казначейства, затвердженого наказом  ДКУ від 09.08.2004р. № 136, розпорядники бюджетних коштів беруть зобов`язання та фінансові бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисом. Для реєстрації зобов'язань розпорядники бюджетних коштів подають реєстри зобов'язань на паперових та електронних носіях. Так, 28.05.2009р. в управлінні Держказначейства були зареєстровані: Реєстр зобов`язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів Вінницького будівельного технікуму від  27.05.09р. №43 та Реєстр фінансових зобов'язань розпорядників бюджетних коштів від 27.05.09р. № 44 в повному обсязі, тобто, здійснено лише попередній контроль.

Надані казначейством і будівельним технікумом копії документів не містять доказів того, що Вінницький будівельний технікум подавав Держказначейству платіжні доручення на перерахування страхових внесків до Фонду у травні-червні 2009 року і відповідно казначейство не відмовляло страхувальнику у їх проведенні. Це в свою чергу підтверджується копією заявки Вінницького будівельного технікуму на видачу готівки  та перерахування коштів на вкладні рахунки у травні 2009 року  (а.с. 108).

Так, у розділі III заявки «Нарахування на заробітну плату»в графі «До Фонду страхування  у  зв'язку  з   тимчасовою   втратою   працездатності»поставленні прочерки,  хоча суми до перерахування  іншим страховим  Фондам співпадають із сумами, наведеними у Реєстрі фінансових зобов'язань Вінницького будівельного технікуму від 27.05.09р. № 44.

Копія зазначеної заявки з відміткою держказначейства про взяття на облік 28.05.2009р. свідчить  про відсутність платіжних доручень, підготовлених Вінницьким будівельним технікумом на сплату страхових внесків до Фонду у травні 2009року.

Факт не виконання позивачем своїх зобов`язань перед відповідачем також підтверджується і звітом про нараховані внески, перерахування та витрати, пов`язані з загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності за                       І півріччя 2009р. (а.с. 100), де в п. 17 розділу ІІІ позивачем самостійно визначено заборгованість в сумі 3 371 грн. 55 коп.

Отже, за несвоєчасну сплату страхових внесків у травні-червні 2009року у розмірі відповідно        2 655 грн. 96 коп. та 3371 грн. 35 коп., рішенням Фонду № 1770 від 16.10.2009р.,  на підставі ст. 30 Закону України «Про обов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності   та   витратами,   зумовленими   похованням», Вінницькому будівельному технікуму нараховано пені 51 грн. 45 коп. та застосовано фінансову (штрафну) санкцію у розмірі  3 013 грн. 66 коп.

          Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі за текстом - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та ін. коштів,  призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких  передбачені цим Законом, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням  цих  коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

До повноважень виконавчої дирекції Фонду віднесено, зокрема, здійснення контролю за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечення їх цільового використання, що закріплено п. 4 ст. 13 зазначеного Закону.

Статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»передбачено, що страховик (тобто Фонд соціального страхування) має право здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати  страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, установах та організаціях, незалежно від форм власності, накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у  справах  щодо  оскарження рішень,  дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

   1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України;

    2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

    3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

    4) безсторонньо (неупереджено);

    5) добросовісно;

    6) розсудливо;

  7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

  8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

     9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

     10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, як свідчать матеріали справи та пояснення представників сторін та третьої особи в судовому засіданні, оспорюване позивачем рішення № 1770 від 16.10.2009р. про застосовання фінансової (штрафної) санкції та пені, прийнято правомірно у відповідності до чинного законодавства, а отже, у суду відсутні підстави для його скасування.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд  і  вирішення  справ  в   адміністративних   судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює  докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність свого рішення, у зв'язку з чим  в задоволенні позовних вимог  щодо скасування рішення № 1770 від 16.10.2009р.  слід відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею  документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. З огляду на те, що в процесі розгляду даної справи свідки не залучалися і не призначалася судова експертиза та, зважаючи на відсутність в матеріалах справи документів на підтвердження  відповідних судових витрат, судові витрати стягненню з позивача  не підлягають.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257  КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні адміністративного позову Вінницького будівельного технікуму до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору,  управління Державного казначейства у м. Вінниці, про скасування рішення №1770 від 16.10.2009 року - відмовити повністю.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється  з  дня  отримання  нею  копії  постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено:   30.04.10  

Суддя                                                                                               Поліщук Ірина Миколаївна




26.04.2010

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація