копія Справа №2-460-07
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2007 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді РезнікЮ.В.
при секретарі Ящук Л.І.
за участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Умань цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Острівецької сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку та державного акту на право власності на земельну ділянку недійсними і визнання за позивачкою права власності на земельну ділянку за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2007 року позивачка звернулась в суд з позовом до відповідачів про визнання недійсними свідоцтва про право на спадщину та державного акту про право власності на земельну ділянку і визнання за нею права власності на земельну ділянку за заповітом. Свої позовні вимоги ОСОБА_2. обґрунтовує тим, що вона і ОСОБА_3 є рідними братом і сестрою. їх мати, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Острівець Уманського району Черкаської області.
Після смерті матері відкрилась спадщина , яка складалась із земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства розміром 4,2225 га, яка розташована на території Острівецької сільської ради. Мати ОСОБА_5. залишила заповіт відповідно до якого ОСОБА_2. та ОСОБА_3 мають право на 1/2 частини спадкового майна. Спадкоємці подали до Державної нотаріальної контори заяви і прийняли спадщину. В подальшому, після закінчення 6-ти місячного терміну ОСОБА_3 подав до нотаріальної контори заяву про відмову від прийняття спадщини. Однак задоволенню заяви було відмовлено у зв'язку з пропуском встановленого законом терміну. 22 грудня 2005 року державним нотаріусом було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом і в подальшому позивачці і відповідачу були видані державні акти про право власності на земельні ділянки розміром 2,0934 га кожному. Оскільки чинним законодавством введено мораторій на відчуження земельних ділянок ОСОБА_2. не може оформити право власності на земельну ділянку власником якої є її брат, а брат, який є громадянином РФ згідно з законом не може мати у власності земельну ділянку на території України. Беручи до уваги викладене позивачка вимушена звернутися до суду для оформлення своїх прав та набуття права власності на земельну ділянку, яка належить її брату ОСОБА_3 ( громадянину Російської Федерації-).
У судовому засіданні позивачка підтримала вимоги позову повному обсязі посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився в письмовій заяві, що надійшла на адресу суду зазначив, що позовні вимоги своєї сестри ОСОБА_2. він визнає в повному обсязі, просить позов задовольнити.
Представник відповідача Острівецької сільської ради Уманського району Черкаської області в судове засідання не з'явився. На адресу суду надійшов лист ( від 21.02.2007 року № 10 - а.с.19 ) в якому зазначено, що відповідач позов визнає, просить його задовольнити, а справу слухати за його відсутності.
Суд заслухавши пояснення позивачки, беручи до уваги позицію відповідачів по справі, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
2
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2. та ОСОБА_3 є рідними братом і сестрою і їх мати ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, залишила на своїх дітей заповіт (а.с. 9 ).
Спадкоємці за заповітом використали своє право на спадщину та у встановлений законом 6-ти місячний термін подали до Уманської районної державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Відповідно до вимог ст.1299 ЦК України спадкоємцю ОСОБА_3 було видано 23 грудня 2003 року свідоцтво про право на спадщину за заповітом ( а.с.8 ).Згідно свідоцтва спадкове майно складається з земельної ділянки розміром 4,2225 га, наданої для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Острівецької сільської ради Уманського району Черкаської області та ОСОБА_2 . видано свідоцтво на 1/2 частку спадкового майна. Крім того в свідоцтві про право на спадщину за заповітом вказано, що відповідно до ст. 81 ЗК України земельна ділянка повинна бути відчужена на протязі 1 року, оскільки спадкоємець ОСОБА_3 є громадянином РФ і проживає по АДРЕСА_1
16.02.2006 року на ім'я ОСОБА_3 Уманським районним відділом земельних ресурсів було видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 869993 розміром 2,0934 га, яка розташована на території Острівецької сільської ради Уманського району для ведення особистого селянського господарства ( а.с. 5).Але відповідач ОСОБА_3 не має наміру і можливості використовувати земельну ділянку, що належить йому на праві приватної власності і ще до того як були видані правовстановлюючі документи на земельну ділянку в порядку спадкування після смерті матері, він звертався в нотаріальну контору із заявою про відмову від своєї частки та від прийняття спадщини ( а.с. 7 ).
Відповідно до ст.1301 ЦК України свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане , не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.
Відповідно до частини 1 статті 61 ЦПК України, обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Отже, беручи до уваги вищевикладені обставини, у зв'язку з тим, що відповідач ще до оформлення спадкових прав звертався в нотаріальну контору із заявою про відмову від оформлення його спадкових прав, але пропустив строк подачі відповідної заяви, уже після оформлення державного акту на право власності на земельну ділянку - не виконав вимоги ст. 81 ЗК України, стосовно відчуження земельної ділянки на протязі року, про що чітко було зазначено у свідоцтві про право власності за заповітом, позивачка є спадкоємцем за заповітом і прийняла спадщину у встановленому законом порядку, позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, і позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 328, 1223, 1268-1270, 1273,1275,1301 ЦК України, ст.ст. 10,11,60,61,88,208,215 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 23.12.2005 року Уманською районною державною нотаріальною конторою на 1/2 земельної ділянки наданої для ведення особистого селянського господарства площею 4,2225 га, яка розташована на території Острівецької сільської ради Уманського району Черкаської області, що видане на ім'я ОСОБА_3.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 869993, що виданий 16.07.2006 року на ім'я ОСОБА_3 на підставі свідоцтва на спадщину за заповітом виданого 23.12.2005 року Уманською районною державною нотаріальною конторою на 1/2 земельної ділянки наданої для ведення особистого селянського господарства площею 4,2225 га, яка розташована на території Острівецької сільської ради Уманського району Черкаської області.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на земельну ділянку площею 2,0934 га, яка розташована на території Острівецької сільської
3
ради Уманського району Черкаської області, яка належала ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом виданого 23.12.2005 року Уманською районною державною нотаріальною конторою та державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 869993 виданого 16.07.2006 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Черкаській області через Уманський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя підпис Ю.В. Резнік
З оригіналом вірно.
Суддя: Секретар: