Судове рішення #9681088

                                                                                                                             Справа  2-292/10                                                                

                                                               Р І Ш Е Н Н Я

                                                     І М Е Н ЕМ   У К Р А Ї Н И

08 квітня 2010 року         Новотроїцький районний суд Херсонської області

в складі : головуючого – Вейтас І.В.

                при секретарі – Голумбієвській С.Ф.

за участю: позивача – ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Новотроїцьке справу за позовом ОСОБА_1 до Новомиколаївської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області про визнання права власності на майно в порядку успадкування,-

                                                            В С Т А Н О В И В :

            Позивач  ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новомиколаївської сільської ради про визнання права власності на майно в порядку успадкування, вказуючи на те, що 13 січня 1959 року між нею та ОСОБА_2 було укладено шлюб, свідоцтво про одруження, серія НОМЕР_1, актовий запис № 2, вчинений Новопокровською сільською радою Новотроїцького району Херсонської області від 13.01.1959 року. Під час шлюбних відносин вони побудували житловий будинок з усіма надвірними будовами, будівлями й спорудами, розташований за адресою по АДРЕСА_1 на земельній ділянці розміром 0,38 га., затвердженої рішенням сесії Новомиколаївською сільською радою Новотроїцького району Херсонської області № 29 від 29.07.1996 року. 22 лютого 1999 року чоловік позивача своїм заповітом, який був зареєстрований у реєстрі за № 13, заповів позивачу: належний ОСОБА_2 дім, що знаходиться в АДРЕСА_1, а також літню кухню, всі господарські будівлі та майно, яке належало заповідачу на день смерті. ІНФОРМАЦІЯ_1 заповідач помер. Оскільки на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 (день смерті чоловіка) позивач була прописана й проживала до цього часу у вищевказаному будинку та вона фактично прийняла спадщину, згідно заповіту. В жовтні 2009 року позивач забажала подарувати житловий будинок з літньою кухнею та всіма господарськими будівлями своїй онучці й звернулась до нотаріуса для оформлення договору дарування, але з’ясувалось, що будинок, літня кухня та всі господарські будівлі не були зареєстровані на праві власності за заповідачем – ОСОБА_2  Оскільки позивач дізналась, що право власності на житловий будинок, літня кухня з усіма надвірними будовами, будівлями й спорудами, розташований за адресою по АДРЕСА_1 не було оформлено саме 16 грудня 2009 року тому позивач пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини. Позивач просить поновити їй строк для прийняття спадщини на майно за заповітом, який пропущено з поважної причини, визнати право власності на житловий будинок, літню кухню, всі господарські будівлі, будови, споруди та інше майно, яке розташоване на земельній ділянці, розміром 0,38 га. за адресою по АДРЕСА_1 за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1, свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2, актовий запис № 7 ОСОБА_2, визнати право особистої приватної власності на житловий будинок, літню кухню, всі господарські будівлі, будови, споруди та інше майно, яке розташоване на земельній ділянці, розміром 0,38 га. за адресою по АДРЕСА_1 в порядку успадкування за заповітом, у зв’язку з фактичним прийняттям спадщини, за нею ОСОБА_1        

            В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, посилаючись на підстави, вказані в позовній заяві, наполягає на задоволені позову.

    Представник відповідача в судове засідання не з’явився, подав заяву до суду, в якій  позов визнав, не заперечує проти його задоволення.

            Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

            Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2, свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2, актовий запис № 7 . Усе своє майно він заповідав позивачу, згідно  заповіту складеного 22 лютого 1999 року, який був зареєстрований у реєстрі за № 13.

            Позивач прийняла спадщину відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, якою встановлено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем  на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.   Як зазначено в довідці за вих. № 127 від 06.04.2010 року, виданій Новомиколаївською сільською радою Новотроїцького району Херсонської області, ОСОБА_2., який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав та був прописаний за адресою АДРЕСА_1 з 1965 року по ІНФОРМАЦІЯ_1. На день смерті з ним проживала його дружина ОСОБА_1 з 1965 року і по теперішній час.          

            До маси спадкового майна після смерті ОСОБА_2 входить житловий будинок з літньою кухнею, всіма господарськими будівлями, будовами, спорудами та іншим майном, яке розташоване на земельній ділянці, розміром 0,38 га. за адресою по АДРЕСА_1.

            Позивач не може вирішити нотаріальтно питання про спадкування вказаного майна через відсутність правовстановлюючого документа, яким би посвідчувалось право ОСОБА_2 на це майно.

            Викладене підтверджується довідкою Генічеського МБТІ від 16.12.2009 року, в якій вказано, що згідно даних Новотроїцької філії Генічеського ДБТІ на будинок в АДРЕСА_1 право власності не оформлялось.

            Згідно довідки, виданої Новомиколаївською сільською радою Новотроїцького району Херсонської області за вих. № 126 06.04.2010 року, ОСОБА_2 самовільно збудував будинок за адресою АДРЕСА_1 у 1965 році, на земельній ділянці площею 0,38 га. затвердженій рішенням сесії № 29 від 29.07.1996 року.

            Згідно зі ст. 1218 ЦК до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

            Разом з тим відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділнці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належного затвердження проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

            За ч. 2 ст. 376 ЦК України особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

            З урахуванням наведеного, так як спадкодавцем було здійснене самочинне будівництво (ч. 1 ст. 376 ЦК України), до спадкоємиці переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі будівництва.

            Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).

             Суд вважає, що позивач , прийнявши у спадщину частину спадкового майна, відповідно до ч. 3 ст.  1268 ЦК України, вважається такою, що прийняла спадщину.

            На підставі викладеного, керуючись статтями 1216, 1223, 1268-1270 ЦК України, ст.10, 15, 16, 60, 61, 88, 209, 213-218, 223 ЦПК України, суд-

                                                                В И Р І Ш И В :

    Позов ОСОБА_1 до Новомиколаївської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області про визнання права власності на майно в порядку успадкування – задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі будівництва житлового будинку, літньої кухні, всіх господарських будівель, будов, споруд,  розташованих на земельній ділянці, розміром 0,38 га. за адресою по АДРЕСА_1 в порядку успадкування за заповітом, у зв’язку з фактичним прийняттям спадщини.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в двадцятиденний строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

       Рішення може бути оскаржено, шляхом подачі протягом десятиденного строку з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження, та подальшої подачі апеляційної скарги  протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до апеляційного суду через Новотроїцький  районний  суд.

Суддя   підпис.

З  оригіналом згідно.

Суддя Новотроїцького районного суду

Херсонської області                                                                         І.В. Вейтас

  • Номер: 22-ц/787/628/2017
  • Опис: стягнення заборгованості за кредитним договором
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-292/10
  • Суд: Апеляційний суд Рівненської області
  • Суддя: Вейтас Інна Вікторівна
  • Результати справи: в позові відмовлено; Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.03.2017
  • Дата етапу: 06.04.2017
  • Номер: 6/644/110/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-292/10
  • Суд: Орджонікідзевський районний суд м. Харкова
  • Суддя: Вейтас Інна Вікторівна
  • Результати справи: у задоволенні подання (клопотання) відмовлено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.03.2021
  • Дата етапу: 29.07.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація