Судове рішення #9657037

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

     2 червня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:


Головуючого, судді   Кірюхіної М.А.

Суддів Руснак А.П.

Адаменко О.Г.

При секретарі Бініашвілі Б.Ш.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6, Євпаторійської міської ради про визнання права власності  за апеляційною скаргою прокурора  м. Євпаторія Автономної Республіки Крим  на рішення  Євпаторійського міського суду Автономної Республіки  Крим від 30 квітня 2009 року,

  ВСТАНОВИЛА:

     5 січня 2009 року ОСОБА_5 звернувся до суду  з позовом до ОСОБА_6, Євпаторійської міської ради про визнання за ним права власності на квартиру НОМЕР_1 загальною площею 44,3 кв.м., жилою площею 17,4 кв.м., розташовану в будинку АДРЕСА_1, та визнання цієї квартири такою, що введена в експлуатацію.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 25 червня 1995 року він за розпискою придбав у ОСОБА_6 1/5 частку сараю АДРЕСА_2, а 6 листопада 1992 року відповідно до наказу № 40 Євпаторійської райветлабораторії   придбав у останньої гараж літер «Е» розміром 9,5х6,84 кв.м., розташований по АДРЕСА_3. Зазначені  угоди нотаріально посвідчені не були, оскільки Цивільним кодексом УРСР 1963 року не було передбачено нотаріальне посвідчення угод про купівлю-продаж господарських споруд, хоча реально відбулось їх  повне виконання. У подальшому для покращення житлових умов придбані ним сарай та гараж були  реконструйовані в квартиру літер «Е» загальною площею 44,3 кв.м., жилою площею 17,4 кв.м. Цією квартирою він  володіє вже протягом 13 років, вона  відповідає будівельним, санітарним та протипожежним нормам для житлових приміщень. У зв’язку з цим він просить визнати реконструйовану квартиру такою, що введена в експлуатацію, і визнати за ним право власності на неї.

     Рішенням  Євпаторійського міського суду Автономної Республіки  Крим від 30 квітня 2009 року позов задоволено. Визнано за ОСОБА_5 право власності у цілому на квартиру НОМЕР_1 загальною площею 44,3 кв.м., жилою площею 17,4 кв.м.,  розташовану в будинку АДРЕСА_1, та визнано вказану квартиру такою, що введена в експлуатацію.

     Рішення суду сторонами не оскаржувалось і набрало законної сили 11 травня 2009 року.

     Проте, з апеляційною скаргою на дане рішення звернувся прокурор м. Євпаторія Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі КРП «БРТІ м. Євпаторія».

     В апеляційній скарзі прокурор просить  скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.   Зокрема,  зазначає що до участі у справі не притягнуто інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим, на яку згідно із законом покладено функції контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Крім того, ухвалюючи рішення суд першої інстанції не врахував положення ст. 331 Цивільного кодексу України, Закону України «Про основи містобудування» і  «Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 923 від 8 жовтня 2008 року, згідно з якими право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту прийняття його в експлуатацію, а  експлуатація об’єктів, які не прийняті в експлуатацію  у встановленому законом порядку, заборонена.

     Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача і прокурора, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги,  колегія суддів вважає,  що апеляційна скарга є обґрунтованою і підлягає задоволенню з наступних підстав.

     Задовольняючи позовні вимоги про визнання права власності на квартиру НОМЕР_1 загальною площею 44,3 кв.м., жилою площею 17,4 кв.м., розташовану у будинку АДРЕСА_1, та визнання цієї квартири такою, що  введена в експлуатацію, суд першої інстанції виходив з того, що позивач 25 червня 1995 року придбав за розпискою у ОСОБА_6 1/5 частку сараю АДРЕСА_2, а 6 листопада 1992 року відповідно до наказу №40 Євпаторійської райветлабораторії  придбав у останньої гараж літер «Е» розміром 9,5х6,84 кв.м., розташований за цією ж адресою, після чого реконструював їх у квартиру. Придбання позивачем цих споруд є правомірним, оскільки відповідно до вимог ст. ст. 47 і 227 ЦК України в редакції 1963 року  угоди щодо купівлі-продажу господарських будівель не підлягають нотаріальному посвідченню. Згідно з висновком експертизи реконструйоване приміщення квартири відповідає будівельним,  санітарним  та протипожежним нормам і правилам для житлових будинків (квартир) і готове до прийняття  в експлуатацію. Оскільки Євпаторійська міська рада, як власник земельної ділянки, не заперечує проти позову, реконструйоване приміщення відповідно до вимог частини 5 ст. 376 і ст. 328 ЦК України належить вважати квартирою, яка прийнята в експлуатацію, і право власності на цю квартиру має бути визнане за позивачем.

     Проте, колегія суддів не може погодитися з даними висновками суду, оскільки вони не відповідають обставинам справи і зроблені з порушенням норм матеріального права.

     Згідно з частиною 2 ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

     Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

     Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

     Відповідно до вимог  підпункту 1 пункту б частини 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування»  і частини 1 ст. 14 Закону України «Про основи містобудування» до відання виконавчих органів міських рад належить  прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством.

     Механізм та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів установлений Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року № 293  «Про затвердження  «Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів».

     Згідно з пунктом 2 цього Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил (далі - свідоцтво), що видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю (далі - інспекція) за формою згідно з додатком №1.

     Позивач не надав доказів на підтвердження факту прийняття реконструйованих ним господарських приміщень в експлуатацію у встановленому законом порядку.

     Отже, при відсутності таких доказів суд безпідставно визнав належні позивачу господарські приміщення квартирою, яка введена в експлуатацію і визнав за позивачем  право власності на цю квартиру.

     Відповідно до пункту 5 розділу V «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» д о створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Відповідно до пункту 1.6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5, і зареєстрованого  в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445 із наступними змінами і доповненнями, р еєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти.

     Таким чином, рішення суду порушує права держави в особі КРП «БРТІ м. Євпаторія», на яке покладено функції здійснення реєстрації права власності на нерухоме майно в м. Євпаторія.

     За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду, відповідно до вимог пунктів 3, 4 частини 1 ст. 309 ЦПК України, підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.

     На підставі викладеного, керуючись ст. ст.  303, 304, 307, пунктів 3, 4 частини 1 ст. 309, ст. ст.  313, 314, 316, 317 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів

                                                              ВИРІШИЛА:

     Апеляційну скаргу прокурора  м. Євпаторії Автономної Республіки Крим задовольнити.

     Рішення  Євпаторійського міського суду Автономної Республіки  Крим від 30 квітня 2009 року скасувати.

     Ухвалити у справі нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_5 відмовити.

     Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.

     Судді:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація