Справа №2-а- 4198/2010 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2010 року м. Луганськ
Жовтневий районний суд м. Луганська
У складі:
Головуючого судді Калашника В.Л.,
При секретарі Волковій Ю.В.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Луганську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної в м. Луганську ради, третя особа – Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, про стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, -
В С Т А Н О В И В :
27.05.2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з зазначеним адміністративним позовом, в обґрунтування якого вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року у неї народилася дитина – ОСОБА_2, внаслідок чого їй відповідачем було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 24.02.2007 року. Позивач, посилаючись на положення ст. ст. 41, 42, 43 ЗУ „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності ...”, ст. 12 ЗУ „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, вважає, що дії відповідача щодо призначення та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, меншому ніж розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом, є неправомірними. Позивач в своєму позові зазначила, що суттєве зменшення відповідачем розміру допомоги є повністю незаконним, тому що суттєво порушуються, звужуються та погіршуються її соціальні права та гарантії, які містяться у статтях 46, 48 Конституції України. При розрахунку розміру вищевказаних виплат відповідач застосував розмірі передбачені законом України про Державний бюджет України на відповідний бюджетний рік. Виходячи з наведеного, позивач просила суд ухвалити постанову, якою визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Луганську ради щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років у розмірі, меншому ніж розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Луганську ради провести перерахунок та виплатити їй недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 24.02. 2007 року, зобов’язати відповідача здійснювати виплату вказаної допомоги у період з 01.01.2009 року по 02.06.2009 року відповідно до ст. 15 ЗУ „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” до досягнення дитиною трьох років.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала повністю. Просила поновити їй строк позовної давності, оскільки його було пропущено з поважних причин: вона займалася доглядом за малолітньою дитиною.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної в м. Луганську ради позовні вимоги не визнав у повному обсязі та пояснив, що позивачем було пропущено строк на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки строк для звернення до адміністративного суду відповідно до ст. 99 КАС України встановлюється тривалістю один рік та починається від дня, коли особа довідалася або повинна була довідатися про порушення свого права. Їх установа проводила позивачу виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у порядку та розмірі, визначеному діючим на момент виплати законодавством України. Для збільшення розміру допомоги немає законних підстав. Просили у задоволенні позовних вимог відмовити через пропуск строку на звернення до суду з позовом та через їх необґрунтованість.
Представник третьої особи ГУДКУ в Луганській області до початку судового засідання надав заяву з проханням розглянути справу за його відсутності. Заперечував проти задоволення позовних вимог.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доходить висновку про часткову обґрунтованість вимог ОСОБА_1 з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно – правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.
Судом встановлено наступне.
Згідно зі свідоцтвом про народження /а. с. 8/ ОСОБА_1 має малолітню дитину – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Вказана дитина проживає разом з нею, що не оскаржується сторонами.
З довідки УПСЗН Жовтневої районної в м. Луганську ради / а. с. 11/ вбачається, що ОСОБА_1 отримувала допомогу по догляду за однією дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, починаючи з 07.02.2007 року. Її розмір становив: у лютому 2007 року – 77,29 грн., у період з березня 2007 року по червень 2007 року – по 99,72 грн., у липні 2007 року - 101,16 грн., у серпні 2007 року – 103,41 грн., у вересні, жовтні 2007 року – по 104,85 грн., у листопаді 2007 року – 107,73 грн., у грудні 2007 року – 110,88 грн., у період з січня 2008 року по січень 2009 року – 130 грн. на місяць.
02.02.2009 року за №981 УПСЗН Жовтневої районної у м. Луганську ради було надано відповідь / а. с. 10/ на звернення ОСОБА_1 / а. с. 9/, з якої вбачається, що вказана установа вважає, що підстав для перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років немає. Вказана допомога надавалася їй відповідно до діючого законодавства України.
Відповідно до ст. 99 КАСУ адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАСУ пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Виходячи з наведеного, беручи до уваги, що ОСОБА_1 доглядала малолітню дитину, у зв’язку з чим не мала можливості своєчасно звернутися до суду, суд вважає за можливо задовольнити її клопотання та поновити їй пропущений строк на звернення до суду за захистом своїх прав, вважаючи, що його було пропущено з поважних причин.
З гідно зі ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
П рожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років, відповідно до ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік " з 1 січня 2007 становить 434 гривні, з квітня 2007 року - 463 гривні, з 1 жовтня 2007 року - 470 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року були визнані неконституційними положення ст. 56 ЗУ „Про Державний бюджет на 2007 рік”, згідно з якими виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб.
Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 09.07.2007 року відновлена дія статті 15 ЗУ „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, тому суд вважає за доцільне визнати неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Луганську ради щодо нарахування та виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років у неналежному розмірі за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Луганську ради виплатити позивачу недоотриману допомогу за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року з урахуванням здійснених виплат.
Дослідивши надані суду докази у їх сукупності, перевіривши відповідність дії відповідача вимогам діючого законодавства України, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Луганську ради щодо виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років у неналежному розмірі за період з 01.01.2008 року по 02.06.2009 року /досягнення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, трирічного віку/; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у .Луганську ради провести перерахунок допомоги за вказаний період; стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у М.Луганську ради на її користь суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років за цей період, оскільки виплата вказаної допомоги у зазначений період відбувалася відповідно до вимог ст. 15 ЗУ „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” в редакції від 28.12.2007 року, яка передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
На час ухвалення судом цієї постанови вказана норма Закону не визнана неконституційною, тому виплати позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 01.01.2008 року по 02.06.2009 року /досягнення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, трирічного віку /; провадилися УПСЗН Жовтневої районної у м. Луганську у відповідності до діючого законодавства України. Підстав для визнання їх неправомірними та, як наслідок, зобов’язання відповідача вчинити певні дії, на думку суду, немає.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ЗУ „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, ЗУ „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, ЗУ „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, ЗУ „Про Державний бюджет України на 2009 рік”, рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. ст. 11, 17, 18, 94, 99, 100, 159 - 163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Луганську ради щодо виплати Дзюбі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі, меншому ніж передбачений діючим законодавством України.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Луганську здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку відповідно до положень ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року з урахуванням здійснених виплат.
У задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_1 відмовити через їх необґрунтованість.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в 10-ти денний строк заяви про апеляційне оскарження та подання після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги до апеляційного суду Луганської області через Жовтневий районний суд м. Луганська.
СУДДЯ: В.Л.КАЛАШНИК