Судове рішення #9647018

                                                                                                                           

                                                     Справа 2-1690\10        

                                                                                       

                                  Р І Ш Е Н Н Я

 І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

                                         

27 травня 2010 року                                           м. Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

в складі: головуючого – судді      Косач І.А.

          при секретарі            Пучиній А.Ф.

з участю  позивача                 ОСОБА_1

представника відповідача           Приходько І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради про визнання дій неправомірними та здійснення перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення, -  

В С Т А Н О В И В :

    ОСОБА_1 13.04.2010 р. звернувся в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради про визнання дій неправомірними та здійснення перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення, мотивуючи свої вимоги тим, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії і є  інвалідом 2 групи.

    Відповідно до п. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», інвалідам 2 групи передбачена виплата щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат. Проте зазначена допомога виплачувалась йому і виплачується по теперішній час у меншому розмірі. У 2007-2009 р. йому було нараховані та виплачено  по 120 грн.

    Він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради з проханням зробити перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2007-2009 р. у розмірах, передбачених п. 4, 6 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але йому було  відмовлено.

    Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради було виплачено йому, як інваліду 2 групи, щорічну допомогу на оздоровлення за 2007-2009 р. у розмірах по 120 грн. Вважає, що виплатою щорічної допомоги на оздоровлення за 2007-2009 р. у меншому розмірі порушене його право на соціальний захист, гарантований ст. 46 Конституції України.

    Постанова Кабінету Міністрів України  «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 12 липня 2005 р. № 562 суперечить ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплати щорічної допомоги на оздоровлення  у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати і не відповідає нормі ст. 22 Конституції України.

    Просив визнати неправомірними дії Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради  по виплаті йому, як учаснику ліквідації  наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 2 групи щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 – 2009 р. в меншому розмірі, ніж передбачено  ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. № 796-ХІІ. Зобов’язати  Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради зробити перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 – 2009 р., як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС 1 категорії, 2 групи інвалідності та виплатити йому недоплачену суму.  

    В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити. Підтримав те, що викладено в позові.

    Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та просила в задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись при цьому на письмові заперечення, які долучені до матеріалів справи.

    Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.  

    Судом встановлено, що ОСОБА_1 на обліку в управлінні, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії перебуває з 24 квітня 2001 р. і є інвалідом 2 групи(а.с. 6,7).

    Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 12 липня 2005 р. № 562, щорічна допомога на оздоровлення позивачу за 2007 р. нарахована 24 травня та виплачена 18 жовтня 2007 р.; за 2008 р. нарахована  11 лютого та виплачена 06 березня 2008 р.; за 2009 р. нарахована 27 січня та виплачена 10 серпня 2009 р. у розмірах по 120 грн.(а.с.6)    

    Згідно ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», інвалідам 2 групи передбачена виплата щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат.

    Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.

    Згідно Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними).

    Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    Положення статей, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення - тобто з 09.07.2007 року.

    Відповідно до п. п. 11 п. 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» /№ 107-6 від 28.12.2007 року/ текст статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було змінено та визначено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № №10-рп2008, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституцінності) окремих положень ст. 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п. п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета і змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. п. 11 п. 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

     Тобто з 22.05.2008 року є неконституційними внесені зміни Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» /№ 107-6 від 28.12.2007 року/ щодо ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Оскільки  нарахування та виплати за 2008 рік позивачу були проведенні до винесення рішення Конституційним Судом,  суд приходить до висновку про відсутність у позивача права на виплату та здійснення перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення  згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2008 р.

     Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не вносились зміни до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    Тому, суд приходить до висновку про наявність у позивача права  на виплату та здійснення перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2007 та 2009  роки.

    Відповідно до частини 3 статті 150 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не можуть бути оскаржені.

Частиною другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

    Щорічна допомога на оздоровлення позивачу за 2007 р. нарахована 24 травня та виплачена 18 жовтня 2007 р.; за 2009 р. нарахована 27 січня та виплачена 10 серпня 2009 р. у розмірах по 120 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 12 липня 2005 р. № 562.

Суд не може погодитися з такими виплатами позивачеві що ґрунтуються на вищевказаній Постанові Кабінету міністрів України, оскільки відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» /№ 796-12 від 28.02.1991 року/ має вищу юридичну силу і, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, саме Закон підлягає застосуванню при вирішенні даною спору, а саме ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» /№ 796-12 від 28.02.1991 року/ зі змінами та доповненнями в редакції: Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 06.06 1996 № 230/96-ВР, Законів України № 563-ХІУ від 25.03.1999, та   №   2638-Ш   від 11.07.2001.     Крім того, згідно частини третьої статті 22 Конституції України при прийнятті  нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до частини 5, частини 7 статті 48 Закону Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Статтею 55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року № 835-УІ встановлено слідуючи розміри мінімальної заробітної плати, з 1 січня 2009 року розмір мінімальної заробітної плати 605 гривень, з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, з 1 липня 2009 року - 630 гривень, з 1 жовтня 2009 року - 650 гривень, з 1 листопада 2009 року - 744 гривні на місяць.

     Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради,  здійснивши  виплату  щорічної допомоги на оздоровлення позивачу за 2007 р. нараховану 24 травня та виплачену 18 жовтня 2007 р.; за 2008 р. нараховану 11 лютого та виплачену 06 березня 2008 р.; за 2009 р. нараховану 27 січня та виплачену 10 серпня 2009 р. у розмірах по 120 грн. відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України № 562 від  12.07 2005р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які    постраждали    внаслідок     Чорнобильської    катастрофи»   та  № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи»   діяло  неправомірно, оскільки Постанови не могли бути застосовані відповідачем для визначення розміру одноразової компенсації  за шкоду, заподіяну здоров’ю  та грошової допомоги на оздоровлення, а нарахування та виплати повинні бути здійснені відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,  які   постраждали внаслідок  Чорнобильської   катастрофи»,  отже  позовні вимоги  в  частині виплати  та перерахунку  щорічної допомоги на оздоровлення за 2007, 2009 р. підлягають   задоволенню, але  з  врахуванням вже виплаченої відповідачем щорічної допомоги на оздоровлення.

    Згідно ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Відповідно до ст. 4 ЦПК України,  здійснюючи правосуддя суд  захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

Таким чином,  суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково і потрібно в изнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради стосовно виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2007, 2009 р. в меншому розмірі визначених ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради здійснити перерахунок ОСОБА_1  щорічної допомоги на оздоровлення за 2007, 2009 рік згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та забезпечити відповідні виплати за вказані періоди.

     Оскільки сторони звільнені від сплати судового збору відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» судові витрати необхідно віднести за рахунок держави.   Також з відповідача підлягає стягненню на користь позивача 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

      Керуючись ст. ст.   10, 11, 57-61, 209, 213, 215  ЦПК  України, ст.ст. 28, 55, 56, 124  Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,суд –

В И Р І Ш И В:

    Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради про визнання дій неправомірними та здійснення перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення – задовольнити частково.

    Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради стосовно виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2007, 2009 р. в меншому розмірі визначених ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

    Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради здійснити перерахунок ОСОБА_1  щорічної допомоги на оздоровлення за 2007, 2009 рік згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та забезпечити відповідні виплати за вказані періоди.

    Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради на користь ОСОБА_1 37 грн. 00 коп. витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи.

    Судовий збір в розмірі 8 грн. 50 коп. віднести за рахунок держави.

    В решті задоволення позовних вимог відмовити.

    Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області через Новозаводський районний суд м. Чернігова шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення протягом десяти днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.    

           Суддя:                                          І.А.Косач

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація