Судове рішення #9629219

 



ц

справа № 2а-13201/09/0470                                                                                  

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 березня 2010 року                                         м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –            Юхно І.В.

при секретарі –         Чупіній О.В.

                за участю   представника позивача -       ОСОБА_2                                                                  

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом  ОСОБА_3

до  Відділу реєстрації смерті Дніпропетровського міського управління юстиції

про  визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до Відділу реєстрації смерті Дніпропетровського міського управління юстиції про   визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії.

          В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити. В обґрунтування позовних вимог позивачем було вказано, що в Свідоцтві про смерть ОСОБА_4, який є дядьком позивачки,   його прізвище записано з помилкою, а саме: зазначено ОСОБА_4, замість вірного ОСОБА_4. Для отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_4 позивач звернулась з відповідною заявою, однак, відповідачем було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про смерть через розбіжність прізвища померлого у лікарському свідоцтві про смерть та свідоцтві про смерть. Позивач вважає, що відмова у видачі свідоцтва про смерть  ОСОБА_4 суперечить вимогам чинного законодавства та порушує його права.

Відповідач в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог п. 8 ст. 35 КАС України, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 09.03.2010р. (а.с. 38). 19.02.2010р. надав до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 33).

 За даних обставин суд, керуючись положеннями ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши  пояснення представника позивача, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_3 відповідно до Заповіту від 28.10.2008р. є однією із спадкоємців ОСОБА_4, який мешкав за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10).

ОСОБА_4 померІНФОРМАЦІЯ_1р., причина смерті –гострий інфаркт міокарда, що підтверджується Довідкою № 168 від 17.09.2009р. (а.с. 11).

Представником Міської клінічної лікарні № 2 м. Дніпропетровська було подано до Відділу реєстрації смерті Дніпропетровського міського управління юстиції необхідні для проведення реєстрації факту смерті, а саме: Лікарське свідоцтво про смерть та Клопотання Об’єднаної швидкої медичної допомоги НОМЕР_1 від 14.09.2009р.

17.09.2009р. позивач звернулась до Відділу реєстрації смерті Дніпропетровського міського управління юстиції із заявою про видачу свідоцтва про смерть ОСОБА_4 (а.с. 14).

Листом № Ж-1/03-19 від 22.09.2009р. було відмовлено у видачі вищезазначеного свідоцтва про смерть у зв’язку з тим, що у  Відділі реєстрації смерті Дніпропетровського міського управління юстиції є актовий запис про смерть ОСОБА_4. № 6517 від 14.09.2009р. При реєстрації смерті ОСОБА_4., представником Міської клінічної лікарні № 2 м. Дніпропетровська було надано необхідні документи, які є підставою для реєстрації смерті, а саме: Лікарське свідоцтво про смерть та Клопотання Об’єднаної швидкої медичної допомоги НОМЕР_1 від 14.09.2009р. Паспорт померлого не здано. Таким чином, до актового запису про смерть ОСОБА_4. відомості про померлого були внесені відповідно до Лікарського свідоцтва про смерть, в якому прізвище померлого зазначено ОСОБА_4. Отже, не є можливим надати свідоцтво про смерть громадянина ОСОБА_4, зареєстрованого під іншим прізвищем (а.с. 15).

Відповідно до п.7 ст. 3 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування,    їхня посадова чи службова особа, інший  суб'єкт при     здійсненні    ними     владних     управлінських    функцій     на основі законодавства,  в тому  числі  на  виконання делегованих повноважень.

Згідно із ч.1 ст.2 Закону України Про органи реєстрації актів громадянського стану систему органів реєстрації    актів    громадянського стану складають:   відділи   реєстрації  актів громадянського  стану Головного управління  юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та  Севастопольського міських,   районних,  районних у містах, міських (міст обласного значення) управлінь юстиції.

Частиною 1 ст. 5 вищезазначеного Закону України визначено, що одним завдань цих органів є внесення до актових записів необхідних змін, доповнень та виправлень.

Отже, Відділ реєстрації смерті Дніпропетровського міського управління юстиції є суб'єктом владних повноважень регулювання правовідносин у сфері здійснення необхідних змін, доповнень та виправлень до актів громадянського стану.

Відповідно до Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від22.11.2007р. при встановленні надалі відомостей про померлого, яких бракувало, зміни і доповнення до актового запису про смерть вносяться згідно з Положенням про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 26.09.2002 № 86/5.

Відповідач у листі № Ж-1/03-19 від 22.09.2009р. погоджується з тим, що  у прізвищі померлого  при здійсненні актового запису про смерть ОСОБА_4. № 6517 від 14.09.2009р. було допущено помилку, а саме: зазначено Дорошенкозамість правильного ОСОБА_4(а.с. 15).

Відповідно до ч.2 п.1.5. Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану працівник відділу реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та, у разі потреби, направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).

Згідно п.2.7. Положення факти,  зазначені  в заяві,  а також записи у свідоцтвах про реєстрацію актів цивільного стану та інших   поданих  заявником документах,   якщо викликають  сумніви   щодо їх  достовірності,  можуть  бути   перевірені   відділом реєстрації актів цивільного   стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів, однак, доказів звернення відповідача з відповідними запитами суду надано не було.

Відповідно до п. 2.8. Положення при отриманні заяви про внесення змін в акти цивільного стану, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки складає обґрунтований висновок про внесення змін   до   актового цивільного або про відмову в цьому.

Правильність прізвища померлого ОСОБА_4, а не Дорошенкопідтверджується наступними доказами: копією паспорта громадянина України АМ 1205340 (а.с.8), копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 (а.с. 9) (засвідчені копії зазначених документів були оглянуті в судовому засіданні), Довідкою Клінічного об’єднання швидкої медичної допомоги від 17.09.2009р. (а.с. 11), Довідкою про причину смерті № 616 від 14.09.2009р. (а.с. 12), Довідкою Міської клінічної лікарні № 2 м. Дніпропетровська від 15.09.2009р. (а.с. 13).

Однак, не дивлячись на надані позивачем документи та надані пояснення, відповідач листом відмовив у внесенні змін до актового запису про смерть щодо написання прізвища померлого ОСОБА_4 замість ОСОБА_4.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

На підставі вищевикладеного суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 14, 70, 71, 94, 128, 159 –163, 167 КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Відділу реєстрації смерті Дніпропетровського міського управління юстиції про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати незаконною відмову Відділу реєстрації смерті Дніпропетровського міського управління юстиції №  Ж-1/03-19 від 22.09.2009р.

Зобов’язати Відділ реєстрації смерті Дніпропетровського міського управління юстиції  внести зміни в актовий запис № 6517 від 14.09.2009р. про смерть громадянина ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1р ., змінивши у графі ПрізвищеДорошенкона ОСОБА_4.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови викладений 29.03.2010р.

                   Суддя                                                                                           І.В. Юхно

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація