ц
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а-12749/09/0470
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О.В.,
при секретарі судового засідання Манько К.А.
за участю представника позивача Ткачової О.В.
представника відповідача Дробот В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №2а-12749/09/0470
за позовом Управління пенсійного Фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська
до Державного підприємства Державне дослідно - експериментальне підприємство
про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в:
Управління пенсійного Фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства Державне дослідно - експериментальне підприємствопро стягнення заборгованості.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем за період з 01.04.2008р. по 31.12.2008р. та з 01.01.2009р. по 01.09.2009р. в добровільному порядку не сплачено кошти, призначені на покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списками №1 та №2 в загальній сумі 89620,91 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надавши відзив на позовну заяву де зазначив, що Закон України Про пенсійне забезпеченнявід 05.11.1991р., який діяв на той час коли працівники пішли на пенсію не передбачав відшкодовувати витрати на виплату та доставку пенсій у встановленому порядку. В той час ЗУ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, який регулює сплату цих витрат, набрав чинності 09.07.2003р., а відповідно до ст.58 Конституції України даний закон не має зворотної дії. Також не підприємстві не проводилася атестація робочих місць за умовами праці з 1993р. Отже, покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій повинна проводитися за рахунок коштів Державного бюджету України.
Розглянувши матеріали справи і доводи позовної заяви, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державне підприємство Державне дослідно - експериментальне підприємство зареєстровано в Управління пенсійного Фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська, як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування .
Відповідно до ст.1 Закону України Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхуванняплатниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є, зокрема суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи —суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Пунктом 1 статті 2 Закону України Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхуваннявстановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об’єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б- зстатті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Відповідно до абз. 4 пп.1 п.2 розд. XV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхуваннявід 09.07.2003 року №1058-IV, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
В силу частини 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхуваннявід 09.07.2003 року №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списками № № 1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні і корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. На підставі п. бзст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, якою визначені умови призначення пільгових пенсій за віком та перелік осіб, які мають право на такі пенсії, працівникам відповідача сплачувались пенсії за віком на пільгових умовах.
У відповідності до п.п.6.1 п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року (надалі Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п.п.6.4 п.6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Відповідно до п.п.6.8 п.6 Інструкції підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не сплачено кошти, призначені на покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списками №№ 1,2 за період з 01.04.2008р. по 31.12.2008р. та з 01.01.2009р. по 01.09.2009р. в сумі 89 620,91 грн., що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та актами звірки між УПФУ в Баглійському районі м.Дніпродзержинська та відповідачем.
Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, який затверджений постановою Кабінету міністрів України № 442 від 01.08.1992 р. визначені умови та особливості проведення атестації робочих місць за умовами праці на підприємствах, установах та організаціях. Зазначеним Порядком передбачено, що атестації робочих місць за умовами праці проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства.
Відповідно до пп. 4.4 п. 4 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 р. , якщо атестація робочих місць за умовами праці вперше була проведена після 21.08.1997 р., у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992 р., 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Відповідно до пояснень відповідача, атестація робочих місць проводилася у 1993р.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає що заперечення відповідача стосовно відсутності атестації робочого місця осіб, яка є необхідною умовою існування обов'язку відшкодування витрат на виплату пільгової пенсії зазначеній особі є необґрунтованим.
Закон № 1788 набрав чинності з 01.01.1992 р. Закон регулює питання матеріального забезпечення непрацездатних громадян. Норми цього Закону застосовуються з 01.01.1992р. до всіх без винятку громадян, якщо вони після вказаної дати досягли визначеного пенсійного віку та мають певний стаж роботи. При цьому обмежень щодо впливу часу набуття як загального, так і пільгового стажу на призначення пенсії не встановлено.
Отже, на думку суду, помилковим є твердження відповідача, що підприємство не зобов'язано відшкодовувати частину пільгової пенсії, що відповідає пільговому стажу до 01.01.1992 р., оскільки Закон № 1788 не має зворотної дії.
Жоден із чинних нормативних актів не звільняє від обов'язку відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгової пенсії лише на тій підставі, що частина пільгового стажу набута пенсіонером до вступу в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" .
Згідно розрахунків наданих Управлінням пенсійного Фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій складає 89 620,91 грн. Станом на 28.09.2009р. заборгованість залишається несплаченою.
Доказів сплати заборгованості відповідачем до суду не надано, тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 89 620,91 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Управління пенсійного Фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська до Державного підприємства Державне дослідно - експериментальне підприємствопро стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства Державне дослідно - експериментальне підприємствона користь Управління пенсійного Фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська заборгованість в сумі 89 620,91 грн. (вісімдесят дев’ять тисяч шістсот двадцять гривень 91 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи .
Повний текст постанови складено 30 грудня 2009 року.
Суддя (підпис) О.В. Врона