Справа № 22ц-2892/10 Головуючий у першій інстанції – Басанець Т.О.
Категорія 23 Доповідач апеляційного суду – Шаманська Н.О .
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
9 червня 2010 р. колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області у складі:
головуючого: Галущенка О.І.,
суддів: Лівінського І.В., Шаманської Н.О. ,
при секретарі : Бобуйок І.Ф.,
за участю : позивачів ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу за апеляційною скаргою
сільськогосподарського закритого акціонерного товариства «Родіна»
на рішення Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 1 березня 2010 р., ухваленого за позовами
ОСОБА_4 ,
ОСОБА_5,
ОСОБА_3
до
сільськогосподарського закритого акціонерного товариства «Родіна»
(далі – СГЗАТ «Родіна»)
про розірвання договорів оренди земельної ділянки ,
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2009 р. ОСОБА_4 звернувся з позовом до СГЗАТ «Родіна» про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Позивач зазначав, що він є власником земельної ділянки площею 3, 79 га, що розташована на території Солончаківської сільської ради Очаківського району. У 2006 р. він уклав з СГЗАТ «Родіна» договір оренди цієї земельної ділянки строком на 5 років, який пройшов державну реєстрацію лише в вересні 2009 р.
Посилаючись на те, що з 2006 р. по 2009 р. відповідач незаконно використовував його земельну ділянку, орендну плату сплачував не в повному обсязі та в порушення п. 13 договору не переглядав розмір орендної плати, позивач просив суд розірвати договір оренди земельної ділянки.
У жовтні 2009 р. ОСОБА_5 звернувся з таким же позовом до СГЗАТ «Родіна».
Позивач зазначав, що він є власником земельної ділянки площею 3, 67 га, що розташована на території Солончаківської сільської ради Очаківського району. У 2006 р. він уклав з СГЗАТ «Родіна» договір оренди цієї земельної ділянки строком на 5 років.
Посилаючись на ті ж самі обставини, позивач просив розірвати договір оренди земельної ділянки, укладеної між ним та відповідачем.
У жовтні 2009 р. ОСОБА_3 звернувся з аналогічним позовом до СГЗАТ «Родіна», в якому зазначав що він є власником земельної ділянки площею 3, 67 га, що розташована на території Солончаківської сільської ради Очаківського району. У 2006 р. він уклав з СГЗАТ «Родіна» договір оренди цієї земельної ділянки строком на 5 років
Посилаючись на ті ж самі обставини, позивач просив розірвати договір оренди земельної ділянки, укладеної між ним та відповідачем.
Ухвалою Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 12 січня 2009 р. позови об’єднані в одне провадження.
Рішенням цього ж суду від 1 березня 2010 р. позови ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_4 задоволені. Постановлено розірвати договори оренди землі укладені 10 травня 2006 р. та зареєстровані в Очаківському реєстраційному окрузі 3 вересня 2009 р. між ОСОБА_4, ОСОБА_5 , ОСОБА_3 та СГЗАТ «Родіна».
В апеляційній скарзі представник відповідача посилаючись на невірну оцінку судом доказів по справі, невідповідність його висновків обставинам спору та положенням матеріального права, просив рішення суду скасувати, ухвалити нове про відмову в задоволені позову.
Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які приймали участь у розгляді справи, перевіривши наведені в скарзі доводи та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позови, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем невиконані умови договору щодо перегляду розмірів орендної плати з урахуванням коефіцієнтів індексації грошової оцінки землі та індексів інфляції, а тому є підстави для розірвання цих договорів.
Між тим, з такими висновками суду колегія суддів погодитися не може, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» (далі – Закон) договір оренди землі може бути розірваний за рішенням суду у випадку невиконання однієї зі сторін обов’язків, передбачених договором.
З матеріалів справи вбачається, що 10 травня 2006 р. позивачі уклали з відповідачем договори оренди належних їм земельних ділянок, які розташовані на території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, строком на п’ять років.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону договір оренди землі підлягає державній реєстрації, а на підставі ч. 1 ст. 210, ч. 3 ст. 640 ЦК України та ч. 2 ст. 125 ЗК України та ст. 18 Закону є укладеним з моменту такої реєстрації.
Судом встановлено, що державна реєстрація підписаного сторонами 10 травня 2006 р. договору оренди земельної ділянки відбулася лише 3 вересня 2009 р.
Отже, всі права та обов’язки сторін, передбачені цими договорами, в тому числі і зобов’язання СГЗАТ «Родіна» щодо сплати орендної плати в розмірі 3% від вартості земельної ділянки, виникли з 3 вересня 2009 р., тобто з моменту укладення договорів.
Відповідач зобов’язання щодо сплати орендної плати за 2009 р. виконав, що не оспорювали позивачі в судовому засіданні. Розмір орендної плати за 2009 р. відповідає Указу Президента України від 19 серпня 2008р. № 725/2008 «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток «паїв». З вимогою про перегляд розмірів орендної плати, в зв’язку з інфляцією позивачі не зверталися. За такого, підстави для розірвання договорів оренди земельних ділянок відсутні.
Посилання позивачів на невиконання відповідачем умов договорів оренди за 2006-2008 р.р. не можуть бути підставою для їх розірвання, оскільки ці договори не були укладені в зазначений період, а правовідносини, які виникли між сторонами в цей період регулюються ст. ст. 1212-1215 ЦК України.
Однак суд першої інстанції не звернув належної уваги на зазначені обставини, та дійшов помилкового висновку про наявність підстав для розірвання договорів оренди земельних ділянок.
Таким чином, рішення суду, яке постановлено з порушенням норм матеріального права, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволені позовів.
Керуючись ст. ст. 303, 309, 316 ЦПК України, колегія суддів
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу сільськогосподарського закритого акціонерного товариства «Родіна» задовольнити.
Рішення Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 1 березня 2010 р. скасувати та ухвалити нове рішення.
В задоволені позовів ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_3 до сільськогосподарського закритого акціонерного товариства «Родіна» про розірвання договорів оренди земельних ділянок відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.
Головуючий:
Судді: