АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Вінницької області у складі:
головуючого: Нагорняка В.А.
суддів: Пащенко Л.В. ,Мартьянової Л.І.
при секретарі: Пшеничній Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Апеляційного суду Вінницької області справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Замостянського районного суду м. Вінниці від 03 липня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Замостянському районі м. Вінниці, Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради про визнання дій незаконними та стягнення допомоги на оздоровлення, -
в с т а н о в и л а :
Позивач звернувся до суду з вище зазначеним позовом. Позовні вимоги мотивовано тим, що позивачу 05.03.2001 року була встановлена ІІІ група інвалідності, захворювання якої пов'язано з виконанням обов'язків воєнної служби по ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС з 13.06.1988 року по 27.10 1988 року.
Згідно з ст. 48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року ( з наступними змінами) інвалідам ІІІ групи виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, розмір якої визначається на момент виплати.
Відповідно до п. 28 розділу ІІ ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007р., щорічна допомога на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно ПКМ України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено розмір щорічної допомоги на оздоровлення інвалідам ІІІ групи 90 грн.
Відповідно до Положення про Головне управління праці і соціального захисту населення міської ради, затвердженого рішенням Вінницької міської ради від 04.07.2006 року № 180 та рішення міської ради від 22.12.2006 року № 737, до повноважень управління відноситься прийом від міських районних управлінь праці і соціального захисту населення зведених розрахунків, перевірка нарахувань та виплата компенсацій, в тому числі на оздоровлення постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В липні 2008 року позивачу було виплачено 90 грн. на оздоровлення.
Відповідно до ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року мінімальна зарплата за липень становить 525 грн. Таким чином, недоплата на щорічне оздоровлення за 2008 рік становить: (525 грн.*4-90 грн.)=2010 грн.
Просив суд винести постанову, якою визнати дії відповідачів по виплаті йому щорічної допомоги на оздоровлення незаконними та стягнути на його користь недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення, як інваліду ІІІ групи за 2008 рік в сумі 2010 грн.
Постановою Замостянського районного суду м. Вінниці від 03 липня 2008 року у позові відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду, ОСОБА_1 оскаржив останню в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі позивач просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити. Вважає постанову суду незаконною та ухваленою з порушенням норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є: порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 05.03.2001 року була встановлена ІІІ група інвалідності, захворювання якої пов'язано з виконанням обов'язків воєнної служби по ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС з 13.06.1988 року по 27.10 1988 року. Позивач має право на пільги, передбачені ст. 48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з ст. 48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року ( з наступними змінами) інвалідам ІІІ групи виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
В липні 2008 року відповідачем було виплачено позивачу 90 грн. щорічної допомоги на оздоровлення.
Відмовляючи у позові, суд І інстанції виходив з того, що відповідачем під час здійснення повноважень з виплати щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 було дотримано вимог чинного законодавства.
З таким висновком суду не можна погодитись з наступних підстав.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Суд не звернув уваги при розгляді справи, що рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року від 22.05.2008 року п. 28 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано таким, що не відповідає Конституції України (є не конституційними) і Управління праці та соціального захисту населення в Замостянському районі м. Вінниці не могло керуватись даним пунктом при виплаті допомоги на оздоровлення.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що право на отримання недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення, відповідно до ст. 48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з розрахунку чотирьох мінімальних заробітних плат у позивача виникло з дня набрання чинності Рішення Конституційного Суду України, тобто з 22.05.2208 року.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст 307, п. 4 ч. 1 ст. 309, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити частково.
Постанову Замостянського районного суду м. Вінниці від 03 липня 2008 року скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Замостянському районі м. Вінниці, Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради про визнання дій незаконними та стягнення допомоги на оздоровлення задоволити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення в Замостянському районі м. Вінниці, Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 в повному обсязі щорічної допомоги на оздоровлення неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення в Замостянському районі м. Вінниці, Головне управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, як інваліду ІІІ групи, щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до вимог ст. 48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням проведеної виплати.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення.
Протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішення може бути оскаржено у касаційному порядку до Верховного Суду України.
Головуючий:
Судді: