Судове рішення #9619885

                                                       Справа № 2-1473

                                                             2010 року

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

26 травня 2010 року         Рівненський районний суд Рівненської області

       

в особі судді                 Остапчук Л.В.

        при секретарі                 Захарук Г.Л.

        за участю: позивачки                                  ОСОБА_1

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в місті Рівному

цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в :

    У зв’язку з тим, що позивачка після смерті чоловіка ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року є спадкоємницею першої черги за законом житлового будинку  АДРЕСА_1 Рівненської області, спадщину фактично прийняла вчасно, так як на момент смерті чоловіка проживала і на даний час проживає в зазначеному будинку та є зареєстрована в ньому, але оформити спадщину на спадкове майно в нотаріальній конторі не може, через втрату оригіналу свідоцтва про право особистої власності на ім’я померлого чоловіка, позивачка звернулася з даним позовом до суду і просить визнати за нею, як спадкоємницею за законом, право власності на вказаний будинок.

               В суді позивачка позов підтримала, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві. Суду пояснила, що вона після смерті чоловіка ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, фактично прийняла спадщину, так як на момент його смерті проживала та на даний час проживає у житловому будинку АДРЕСА_1 Рівненській області, та є зареєстрованою в ньому. Вказаний будинок був зареєстрованим на праві власності за її  померлим чоловіком відповідно до свідоцтва на право власності від 25.08.1989 року, яке на даний час втрачено. Крім неї є й інші спадкоємці, їх діти ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які від прийняття спадщини відмовляються на її користь. Оформити спадщину в нотконторі не може, так як свідоцтво про право власності на вказаний житловий будинок на ім’я померлого чоловіка було втрачено, а видача дубліката такого документу законом не передбачена. Тому вона  вимушена звернутися до суду з даним позовом і просить його задоволити.

                Відповідачки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в судове засідання не з’явилися і не повідомили суд про причини неявки, хоча про дату, місце і час розгляду справи вони були повідомлені своєчасно і належним чином, від них надійшли заяви, в яких вони позов визнають, просять його задоволити у попередньому судовому засіданні, та слухати дану справу за їх відсутності. Суд вважає за можливе справу розглянути у відсутності відповідачок, проти чого позивачка не заперечує.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є спадкоємницею за законом після смерті свого чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 05.11.1998 року.  Спадкове майно, а саме житловий будинок АДРЕСА_1 Рівненської області належав на праві власності померлому чоловіку позивачки на підставі свідоцтва на право власності, виданого Рівненським райвиконкомом 25.08.1989 року, і його право власності на цей будинок зареєстровано в КП РОБТІ, що підтверджується листом № 5159 від 09.11.2004 року. Технічний паспорт на зазначений будинок виготовлено на ім’я ОСОБА_4 Позивачка фактично успадкувала  будинок після смерті свого чоловіка, так як на момент його смерті проживала і на даний час проживає в ньому, та є там зареєстрованою. Крім позивачки є й інші спадкоємці, діти ОСОБА_5 та ОСОБА_6., відповідачі у справі, які від прийняття спадщини відмовляються на її користь. Позивачка не може оформити спадщину в нотаріальній конторі, через втрату оригіналу свідоцтва на право власності на житловий будинок на ім’я померлого чоловіка.

 Стаття 328 Цивільного кодексу України передбачає, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У суду не виникло сумніву, що ОСОБА_4 правомірно належав житловий будинок АДРЕСА_1 Рівненської області. Його право власності на цей житловий будинок ніким не оспорюється, але відсутнє свідоцтво про право власності, тому спадкоємниця позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину в нотконторі.

Оскільки позивачка є єдиною спадкоємницею за законом після смерті чоловіка, то вона має успадковувати цей будинок відповідно до ст.ст.1216, 1217, 1220, 1222, 1223, 1258, 1261, 1268, 1270 ЦК України 2003 року, ст.ст.524, 525, 526, 529, 548, 549 ЦК України 1963 року.

За таких обставин суд вважає, що в наявності порушення права позивачки, за захистом якого спрямоване її звернення до суду, а тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.57, 59, 213-215, 294, 295 ЦПК України, ст.ст.328, 392, 1216, 1217, 1220, 1222, 1223, 1258, 1261, 1268, 1270, 1296  ЦК України 2003 року, ст.ст.524, 525, 526, 529, 548, 549 ЦК України 1963 року, суд, -

в и р і ш и в :

   

    Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання права власності на спадкове майно задоволити повністю.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як спадкоємницею за законом, право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 Рівненської області, який в КП РОБТІ на праві власності зареєстрований за померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

    Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано до Рівненського районного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

   

    Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація