Судове рішення #9608178

___________А П Е Л Я Ц І Й Н И Й    С У Д    Х А Р  К І В С Ь К О Ї    О Б Л А С Т І___________

Справа № 1-104 /09                                          

Категорія: ч.1 ст. 366, ч.1 ст. 375 КК України                                      

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

14 вересня 2009 року                                                                                            м. Харків

Суддя апеляційного суду Харківської області Гультай М.М., при секретарі Кобзар Р.С., за участю прокурора Рибачук Г.А., захисника ОСОБА_1, обвинуваченої ОСОБА_2, при попередньому розгляді кримінальної справи за обвинуваченням за ч.1 ст.375, ч.1 ст.366 КК України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Перегінськ, Івано-Франківської області, громадянки України, з вищою освітою, заміжньої, пенсіонерки, жительки с. Великий Перевіз Шишацького району Полтавської області, не судимої,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 обвинувачується в тому, що працюючи на посаді судді Шишацького районного суду Полтавської області згідно постанови Верховної ради України про обрання суддів №809-ІУ від 15.05.03 р., являючись представником державної влади, і згідно ст.129 Конституції України наділена повноваженнями здійснювати правосуддя і виконувати свої обов'язки відповідно до ст.6 Закону України "Про статус суддів" - при здійсненні правосуддя дотримуватися Конституції та законів України, забезпечувати повний, всебічний та об'єктивний розгляд судових справ з дотриманням встановлених законом строків, на професійній основі, грубо порушила вимоги кримінально-процесуального законодавства України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи з прямим умислом, в інтересах третіх осіб, склала та видала дві завідомо неправосудні постанови про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від відбування додаткового покарання у вигляді позбавлення права займати посади пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю за наступних обставин.

Вироком від 17 листопада 2006 року, постановленим суддею ОСОБА_2, засуджено ОСОБА_3 на 3 роки обмеження волі за злочин, передбачений ч.3 ст.191 КК України та на 2 роки обмеження волі за злочин, передбачений ч.1 ст.366 КК України з позбавленням права займати посади пов'язані з організаторсько-розпорядчою діяльністю на 2 роки.

Цим же вироком ОСОБА_4 засуджено на 3 роки обмеження волі за злочин, передбачений ч.3 ст.191 КК України, та за злочин передбачений ч.1 ст.366 КК України до 1 року обмеження волі з позбавленням права займати посади пов'язані з організаторсько-розпорядчою діяльністю на 1 рік.

На підставі ст.70 КК України остаточно ОСОБА_3 та ОСОБА_4 призначено 3 роки обмеження волі з позбавленням права займати посади пов'язані з організаторсько-розпорядчою діяльністю ОСОБА_3 на 2 роки, а ОСОБА_4 на 1 рік.

Відповідно до ст.75 КК України ОСОБА_3 і ОСОБА_4 звільнено від відбування покарання в цілому та призначено іспитовий термін на 1 рік.

Ухвалою апеляційного суду Полтавської області від 24.01.2007 року цей вирок залишено без змін.

Після повернення кримінальної справи до районного суду з апеляційної інстанції, 16.02.07р. вирок направлено для виконання до Шишацького районного підрозділу Диканського міжрайонного відділу КВІ УДДУ ПВП в Полтавській області.

Працівники КВІ почали вживати заходи по виконанню вироку, в тому числі й спрямовані на позбавлення права засуджених займати посади пов'язані з організаторсько-розпорядчою діяльністю. Це спонукало ОСОБА_3 звернутися до судді ОСОБА_2 з проханням допомогти їй залишитись на посаді завідуючої Шафранівським сільським клубом.

23 лютого 2007 року, суддя ОСОБА_2, без попереднього письмового попередження прокуратури, порушуючи ст.87 КПК України, не проводячи судового засідання, у своєму службовому кабінеті, який знаходиться в адміністративному корпусі Шишацького районного суду Полтавської області за адресою Полтавська область, сел. Шишаки, вул. Партизанська, 6, у порушення ст.ст. 409, 411 КПК України, близько 9 години, винесла дві незаконні постанови про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від відбування додаткового виду покарання у вигляді позбавлення права займати посади, пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю у порядку виконання вироку Шишацького районного суду від 17.11.06 р., які мають важливе юридичне значення. У постановах ОСОБА_2 вказала, що у засіданнях приймали участь секретар суду ОСОБА_5. та прокурор ОСОБА_9, хоча вони участі у судовому засіданні не приймали.

Цього ж дня секретар суду ОСОБА_5. та помічник судді ОСОБА_7 за вказівкою судді ОСОБА_2, які знаходилися у службовій залежності від останньої, посилаючись на дані зазначені у вказаних постановах, написали протоколи судових засідань від 23.02.07р., де зазначили, що у відкритому судовому засіданні приймали участь прокурор ОСОБА_9, засуджені ОСОБА_3 та ОСОБА_4, представник Шишацького відділення КВІ УДДУ ПВП в Полтавській області ОСОБА_13, секретар суду ОСОБА_5., головуючий суддя ОСОБА_2 В кінці протоколу ОСОБА_2 своїм підписом підтвердила, що дане судове засідання відбулося, хоча в дійсності воно не проводилося.

Зазначену постанову судді ОСОБА_2 від 23.02.07р. було направлено до Шишацького районного підрозділу Диканського міжрайонного відділу КВІ УДДУ ПВП в Полтавській області для виконання.

Ухвалою Верховного Суду України від 15.05.08р., за касаційним поданням заступника прокурора Полтавської області, постанова судді ОСОБА_2 від 23.02.07р. про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від відбування додаткового виду покарання у вигляді позбавлення права займати посади, пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю в порядку виконання вироку Шишацького районного суду від 17.11.06р. скасовано, як незаконну.

Своїми умисними діями, які виразилися у винесенні завідомо неправосудної постанови, ОСОБА_2 вчинила злочин, передбачений ч. 1 ст. 375 КК України, тобто постановлення суддею неправосудної постанови.

Крім цього, своїми умисними діями, які виразилися у складанні та видачі завідомо неправдивих документів, а саме постанови суду та протоколів судових засідань, ОСОБА_2 вчинила злочин, передбачений ч. 1 ст. 366 КК України тобто службове підроблення, кваліфікуючими ознаками якого є складання та видача завідомо неправдивих документів.

У пред'явленому обвинуваченні ОСОБА_2 своєї вини не визнала, підтвердила свої показання дані нею у якості підозрюваної, але в подальшому від дачі показань  відмовилася.

т. 2 а.с.143-145

Вина ОСОБА_2 підтверджується доказами, зібраними на досудовому слідстві:

-     Даними протоколу допиту ОСОБА_2 у якості підозрюваної, під час якого вона визнала факт написання нею постанов про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від відбування додаткового покарання у вигляді позбавлення права займати посади пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю, а потім на її прохання секретар суду ОСОБА_5. та помічник ОСОБА_7 з наданих нею постанов заповнили бланки протоколів судових засідань. Постанови вона винесла на прохання ОСОБА_3, без ніяких винагород.

т. 2 а.с.136-139

-     Свідки ОСОБА_5 і ОСОБА_7 підтвердили, що 23.02.07р. за вказівкою судді ОСОБА_2 вони, з постанови наданої останньою про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від відбування додаткового покарання у вигляді позбавлення права займати посади пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю заповнили бланки судового засідання від 23.02.07р., якого фактично не було.

                   

т. 1 а.с.76-79, 80-82, 83-86, 87-89

-     Даними протоколу допиту свідка ОСОБА_8 про те, що вона працюючи оператором комп'ютерного набору Шишацького районного суду 23.02.07р. надрукувала постанову про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від відбування додаткового покарання у вигляді позбавлення права займати посади пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю з написаної від руки постанови судді ОСОБА_2

т. 1 а.с.90-91

-     Свідок ОСОБА_9 пояснив, що участі у судовому засіданні 23.02.07р. за поданням Шишацького відділення КВІ УДДУ ПВП в Полтавській області про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від відбування додаткового покарання у вигляді позбавлення права займати посади пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю він не приймав і того дня взагалі у цьому суді не знаходився.

т. 1 а.с.93-95

-     Свідок ОСОБА_3 підтвердила, що 17.11.06р. разом з ОСОБА_4 була засуджена Шишацьким районним судом. Додатковим покарання кожній було позбавлення права обіймати посади пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю. 23.02.07р. її викликав інспектор кримінально-виконавчої інспекції Шишацького району для вирішення питання виконання вироку про звільнення її з посади завідуючої Шафранівським сільським клубом. Вранці цього ж дня вона поїхала до судді ОСОБА_2 і попросила її щось зробити, щоб не звільнили з займаної посади, бо в селі немає іншої роботи. ОСОБА_2 через деякий час дала їй надруковану постанову про звільнення її та ОСОБА_4 від відбування додаткового покарання у вигляді позбавлення права займати посади пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю. Отриману постанову вона віднесла до кримінально-виконавчої інспекції Шишацького району, де віддала інспектору ОСОБА_13                                                 т. 1 а.с.99-103, 104-107

-     Свідок ОСОБА_4 дала такі ж показання щодо свого засудження і пояснила, що пізніше вона дізналася про те, що постановою Шишацького районного суду її було звільнено від додаткового покарання, але вона у судовому засіданні не була.

т. 1 а.с.111-114

-     У своїх показаннях свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_10 пояснили, що 17.11.06р. Шишацьким районним судом ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було засуджено, у тому числі, до позбавлення права обіймати посади пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю. Вирок до КВІ надійшов 16.02.07р. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 були викликані на 23.02.07р. для виконання вироку та постановки їх на облік, як засуджених. У цей день ОСОБА_3 принесла постанову того ж суду від 23.02.07р. за підписом судді ОСОБА_2 про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від відбування вказаного додаткового покарання. Ніякого подання до Шишацького районного суду про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від додаткового покарання вони не подавали і участі у судовому засіданні 23.02.07р. не приймали.

т. 1 а.с.120-124, 125-127, 131-135, 136-138

-     Ухвалою Верховного суду України від 03.09.09 р. постанова судді ОСОБА_2 від 23.02.07 р. про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від додаткового покарання у вигляді позбавлення права займати посади пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю скасована як незаконна.

т. 2 а.с.37-40

- протоколом огляду від 04.09.07р. зафіксовано наступне: 1) у журналі обліку вхідних документів Шишацького РП КВІ інвентарний номер 35 зазначено, що за номерами 396 та 397 від 16.02.07р. з Шишацького районного суду надійшов вирок щодо ОСОБА_3 та ОСОБА_4; 2) у журналі обліку вхідних документів Шишацького РП КВІ інвентарний номер 33 зазначено, що 23.02.07р. з Шишацького райсуду до КВІ надійшла постанова суду відносно ОСОБА_3 та ОСОБА_4; 3) у справах - звітах про чисельність засуджених, плани роботи, довідки перевірок Шишацького РП КВІ є копія запиту з КВІ до Шишацького районного суду про надання копії вироку суду щодо ОСОБА_3 та ОСОБА_4; 4) у журналі обліку осіб, засуджених до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, інвентарний номер 175 в якому під №№ 3 та 4 є записи про поставлення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на облік, як осіб до яких застосовано додатковий вид покарання у вигляді позбавлення права займати посади пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю; 5) у контрольній справі №4/2007 року - запис відносно ОСОБА_4 про позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю; 6) у контрольній справі №3/2007 року є зпис відносно ОСОБА_3 про позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

т. 1 а.с. 141-143

-     оглядом від 03.07.09р. книги вхідної кореспонденції прокуратури Шишацького району Полтавської області за 2007 рік не виявлено надходження повідомлення з Шишацького районного суду про судовий розгляд 23.02.07р. подання про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від відбування додаткового покарання.

т. 2 а.с.3

-     протоколом огляду від 20.07.09р. зафіксовано, що: 1) у кримінальній справі №1-78/08 відносно ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на аркушах 235 та 238 виявлено протоколи судових засідань від 23.02.07р. про розгляд подання начальника Шишацького відділення КВІ про звільнення їх обох від відбування покарання, а на аркушах 236, 239 - написані від руки постанови судді ОСОБА_2 від 23.02.07р. про звільнення цих осіб від відбування додаткового покарання у вигляді позбавлення права займати посади пов'язані з організаційно-розпорядчою діяльністю; 2) у журналі вхідної кореспонденції Шишацького районного суду не виявлено зареєстрованих подань Шишацького відділення КВІ про звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від відбування додаткового покарання; 3) у журналі Шишацького районного суду не виявлено повідомлень Шишацького відділення КВІ та прокуратури Шишацького району про проведення 23.02.07р. судового засідання щодо звільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від відбування додаткового покарання; 4) у особистому журналі судді ОСОБА_2 на аркуші 46 зазначено, що 23.02.07р. відбулося  судове засідання про стягнення аліментів ОСОБА_11 до ОСОБА_12, яке відбулося о 8 годині 30 хвилин.

т. 2 а.с.13-16

 

Окрім наведеного вина ОСОБА_2 підтверджується речовими доказами у справі:

-     кримінальною справою №1-78/08;

-     журналом вхідної кореспонденції Шишацького районного суду 26.10.06р.-06.03.07р.;

-     журналом реєстрації вихідної кореспонденції Шишацького районного суду 08.08.06р. - 07.05.07р.;

-     журналом судових засідань судді ОСОБА_2 27.07.06р.-07.04.08р.;

-     журналом обліку вхідних документів інвентарний номер 35;

-     журналом обліку вихідних документів інвентаризаційний номер 33;

-     справою - звіти про чисельність засуджених, плани роботи, довідки перевірок;

-     журналом обліку осіб, засуджених до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю, інвентаризаційний номер 175;

-     контрольною справою №4/2007р. відносно ОСОБА_4;

-     контрольною справою №3/2007р. відносно ОСОБА_3

Отже, вина колишньої судді ОСОБА_2 у вчиненні вказаних злочинів повністю  підтверджується зібраними доказами в їх сукупності.

При попередньому розгляді справи прокурор заявив, що до ОСОБА_2 необхідно застосувати акт амністії і тому просив звільнити її від кримінальної відповідальності, а справу відносно неї закрити.

Обвинувачена ОСОБА_2 подала суду письмове клопотання, в якому просить звільнити її від кримінальної відповідальності за вказаним обвинуваченням на підставі п. ”г” ч.1 ст.1 Закону України “Про амністію” від 19 квітня 2007 року.

Захисник ОСОБА_1 підтримав це клопотання і заявив, що не бачить перешкод для застосування до обвинуваченої акту амністії, незважаючи на те, що вона не визнає себе винною в інкримінованих злочинах.

Вислухавши учасників процесу та перевіривши матеріали справи, суд уважає, що заява прокурора і клопотання обвинуваченої підлягають задоволенню у зв’язку з наступним.

Інкриміновані ОСОБА_2 злочини не є тяжкими. За ці злочини законом передбачено покарання менш суворе, ніж позбавлення волі на строк не більше п’яти років. Сама ОСОБА_2 раніше не засуджувалася та амністія до неї не застосовувалася. Станом на лютий 2007 року їй виповнилося 59 років, тобто вона досягла пенсійного віку.

Вказані злочини ОСОБА_2 вчинила до 9 червня 2007 року, тобто до набрання чинності Закону України “Про амністію” від 19 квітня 2007 року і тому вона підпадає під дію пункту “г” частини 1 статті 1 цього закону.

З огляду на те, що чинне законодавство не передбачає визнання обвинуваченим своєї вини обов'язковою умовою для застосування амністії, клопотання ОСОБА_2 про звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі Закону України "Про амністію" від 19 квітня 2007 року та аналогічна заява прокурора підлягають задоволенню, а кримінальна справа на підставі п. 4 ст. 6 КПК України – закриттю.

Керуючись ст.44 КК України, ст.ст.237, 240, 248 КПК України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання обвинуваченої ОСОБА_2 про звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі Закону України "Про амністію" від 19 квітня 2007 року і закриття відносно неї справи за ч.1 ст.375 і ч.1 ст.366 КК України та заяву, що містить таке ж саме прохання прокурора, який приймає участь у справі, задовольнити.

Застосувати до ОСОБА_2 п. "г" ч.1 ст.1 Закону України "Про амністію" від 19 квітня 2007 року і звільнити її від кримінальної відповідальності.

На підставі п.4 ст.6 КПК України кримінальну справу відносно ОСОБА_2 закрити.

Запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд, обраний щодо ОСОБА_2, скасувати.

Речові докази, перелік яких наведено в обвинувальному висновку, зберігати при справі.

Копію постанови протягом трьох діб після її винесення направити сторонам.

На постанову протягом семи діб від дня її винесення сторони можуть подати касаційні подання або скарги у Верховний Суд України через апеляційний суд Харківської області.

 

Суддя апеляційного суду

Харківської області                                                                          М.М.Гультай

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація