АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа 22ц- 1375 2009 р.
Головуючий по 1 інстанції Задорожній В.П.
Категорія: № 2
Доповідач в апеляційній
Інстанції Василенко Л.І.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2009 р. колегія суддів Судової палати в цивільних справа х апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Бородійчука В. Г.
суддів Василенко Л.І. Демченка В.А.
при секретарі Шульзі Я.В.
з участю прокурора
адвокатів
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ФГ «Хуторяни», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_5 на ухвалу судді Драбівського районного суду Черкаської області від 2 червня 2009 року за позовом Фермерського господарства «Хуторяни», членів ФГ «Хуторяни» ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_7 до Драбівської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання недійсним розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 20.02.2009 p., яким внесено зміни до розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 04.04.2006 р. № 145 «Про передачу у власність членам ФГ «Хуторяни» земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю)»,
встановила:
27.05.2009 р. ФГ «Хуторяни». ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_5 звернулись в суд з позовом до Драбівської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання недійсним розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 20.02.2009 p., яким внесено зміни до розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 04.04.2006 р. № 145 «Про передачу у власність членам ФГ «Хуторяни» земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю)».
В обгрунтування заявлених вимог позивачі вказували, що 20.02.2009 р. Драбівською районною державною адміністрацією Черкаської області видане розпорядження за № 51 «Про внесення змін до розпорядження райдержадміністрації від 04.04.2006 р. № 145 «Про передачу у власність членам ФГ «Хуторяни» земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю)», згідно якого вилучили із додатку до розпорядження пункти 3, 4, 5, 6, 7 щодо передачі земельних ділянок ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8
Дании позов стосується інтересів як господарства в цілому, так і позивачів окремо як членів цього господарства - власників земельних ділянок, так як всі земельні ділянки членів господарства об’єднані і можуть використовуватися і використовуються лише ФГ «Хуторяни» для товарного виробництва у відповідності до закону.
Розпорядження № 51 від 20.02.2009 p., видане на виконання протесту прокурора в межах кримінальної справи № НОМЕР_1, який містить невірні відомості щодо порушення головою ФГ «Хуторяни» земельного законодавства та ЗУ «Про фермерське господарство», підлягає скасуванню як винесене передчасно лише за даними протесту по кримінальній справі, якої на момент винесення розпорядження вже не було (скасовано вищестоящим прокурором постанову про порушення кримінальної справи, як незаконну). Вказаний протест прокурор після скасування його постанови про порушення кримінальної справи повинен був відізвати, але цього не зробив.
Позивачі просили суд визнати недійсним розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 20.02.2009 p., яким внесено зміни до розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 04.04.2006 р. за № 145 «Про передачу у власність членам ФГ «Хуторяни» земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю)», згідно якого вилучили із додатку до розпорядження пункти 3, 4, 5, 6, 7 щодо передачі земельних ділянок ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8
Ухвалою судді Драбівського районного суду Черкаської області від 2 червня 2009 року відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ФГ «Хуторяни», членів ФГ «Хуторяни» ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_5 до Драбівської районної державної адміністрації Черкаської області.
В апеляційній скарзі ФГ «Хуторяни», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_5 просять скасувати ухвалу суду, як постановлену з порушенням норм процесуального права, а справу передати до суду першої інстанції для розгляду по суті.
Судова колегія, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення сторін що з’явились, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне їх частково задовольнити.
Постановляючи ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі суддя районного суду виходив з того, що даний спір пов’язаний з господарською діяльністю Фермерського господарства «Хуторяни»і стосується інтересів господарства, в тому числі і його членів, земельні ділянки яких використовуються даним господарством для товарного виробництва. З викладених підстав дійшов висновку, що даний спір за характером є господарським.
Проте, судова колегія вважає, що до такого висновку районний суд прийшов з порушенням норм цивільно - процесуального законодавства України.
Статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство" від 19 червня 2003 року N 973-IV визначений порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства, а саме, що земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.
У разі відмови органів державної влади та органів місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки для ведення фермерського господарства питання вирішується судом. Рішення суду про задоволення позову є підставою для відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості), видачі документа, що посвідчує право власності або укладання договору оренди. Відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться після збирання врожаю на цій ділянці попереднім землекористувачем.
Громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Це положення не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).
Земельні ділянки. розмір яких перевищує розмір, встановлений у частині 5 цієї статті, передаються громадянам у приватну власність для ведення фермерського господарства на підставі цивільно-правових угод.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачі серед яких є юридична особа - ФГ «Хуторяни» та його члени - фізичні особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_5 звернулись в суд з позовом до Драбівської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання недійсним розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 20.02.2009 p., яким внесено зміни до розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 04.04.2006 р. № 145 «Про передачу у власність членам ФГ «Хуторяни» земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю)».
Саме на підставі розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 04.04.2006 р. № 145 позивачам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_5, як фізичним особам, були надані у власність земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та кожному з них видано Державні акти на право власності на земельні ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК, яка регламентує компетенцію судів щодо розгляду цивільних справ, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно до ч. 1 ст. 1 ГПК, яка визначає право звернення до господарського суду, юридичні особи та фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності звертаються за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням, до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ.
Як роз’яснено у п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 p. N 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", земельні спори громадян з органами державної влади та органами місцевого самоврядування з питань надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства у випадках, передбачених законодавством, а також спори з майнових питань, пов’язаних із земельними відносинами, за участю громадян, що є членами фермерського господарства, їхніх спадкоємців тощо підвідомчі загальним судам.
Таким чином, спір між сторонами стосується передачі у приватну власність членам фермерського господарства земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю), а тому має вирішуватись в порядку цивільного судочинства.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 312 ЦПК України розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд скасовує ухвалу і передає питання на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо останній порушив порядок, встановлений для його вирішення.
Враховуючи викладене, беручи до уваги наведені вимоги закону, судова колегія, приходить до висновку, що оскаржувана ухвала, як постановлена з порушенням вимог цивільно-процесуального законодавства підлягає скасуванню з направленням позовної заяви позивачів до районного суду для вирішення питання про відкриття у ній провадження.
Керуючись ст. ст. 304, 307, 312, 313, 314, 315, 319 ЦПК України, колегія суддів,
ухвалила:
Апеляційну скаргу ФГ «Хуторяни», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_5 задовольнити частково.
Ухвалу Драбівського районного суду Черкаської області від 2 червня 2009 року скасувати.
Позовну заяву ФГ «Хуторяни». ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8 до Драбівської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання недійсним розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 20.02.2009 p., яким внесено зміни до розпорядження Драбівської райдержадміністрації від 04.04.2006 р. № 145 «Про передачу у власність членам ФГ «Хуторяни» земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю)» направити до Драбівського районного суду Черкаської області для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Ухвала набирає чинності одразу після проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України в касаційному порядку протягом двох місяців.