КОПІЯ
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
__________________________________________________________________
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати з цивільних справ
апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого судді Шершуна В.В.
суддів Костенка А.М., Кізюн О.Ю.
при секретарі Товкан І.І.
з участю ОСОБА_1
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-1560 за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка Хмельницької області на постанову Шепетівського міськрайонного суду від 25 грудня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управляння Пенсійного фонду України в м. Шепетівка про перерахунок пенсії.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів
в с т а н о в и л а :
03.12.2009 року ОСОБА_1 звернувся в суд. Він вказував, що у 2005 році досяг пенсійного віку. Після призначення йому пенсії за віком, він продовжував працювати, а в червні 2009 року звернувся до управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії. Його заява була частково задоволена – пенсія перерахована з розрахунку середньої заробітної плати за 2007 рік. Такий розрахунок позивач вважає незаконним і просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка щодо перерахунку його пенсії з 01.06.2009 року із застосуванням під час цього показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний 2007 рік. Зобов’язати управління з 01.01.2009 року провести перерахунок призначеної йому пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний 2008 рік.
Постановою Шепетівського міськрайонного суду від 25 грудня 2009 року позов задоволено частково. Постановлено визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати працівників у середньому на одну застраховано особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік протиправними. Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2009 року із застосуванням показника заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, в розмірі 1 573 грн. 99 коп..
_______________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції – Березова І.О. Справа № 22ц-1560
Доповідач - Шершун В.В. Категорія № 57
Не погоджуючись з постановою, управління Пенсійного фонду в м. Хмельницькому оскаржило її в апеляційному порядку. Воно просить скасувати постанову і постановити нову, якою в позові відмовити. При цьому апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Апелянт вказує, що після визнання Конституційним Судом України 22.05.2008 року неконституційними змін, внесених до ст.ст.40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення та застосування показника заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії та порядку проведення перерахунку пенсій, застосування даного показника законом не передбачено, оскільки визнання змін неконституційними, на його думку, не повертає силу раніше діючої норми.
В зв’язку з цим, перерахунок пенсії проводився, на думку апелянта, лише на підставі положень п.11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. Апелянт посилається при цьому на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039 і №4096/02-01 „Щодо застосування показників заробітної плати (доходу)в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначення пенсії та їх перерахунку у 2009 році з урахуванням стану та заробітку, набутого після призначення пенсії”. Крім того, як вказує апелянт, позивач мажє право на перерахунок пенсії не з 01.09.2009 року, а з 01.06.2009 року, про що просить і сам позивач.
Колегія суддів вважає, що апеляція підлягає частковому задоволенню.
У відповідності з ч.1 ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Разом з тим, згідно п.4 ст.309 ЦПК України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Судом вірно встановлено фактичні обставини справи, дана їм правильна оцінка, а його висновки узгоджуються з матеріалами справи і відповідають закону.
Судом встановлено, що відповідно до ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.
Зміни до цього Закону внесені Законом України „Про бюджет України на 2008 рік” визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року у справі за поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народного депутата України щодо відповідності до Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України та внесення змін до деяких законодавчих актів України.
Відповідно до ст.152 Конституції України Закон та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Внаслідок цього, після вказаного рішення Конституційного Суду, ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” залишена в попередній редакції, а тому посилання апелянта на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду, як на підставу застосування при перерахунку пенсії показника заробітної плати працівників в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачені страхові внески за 2007 рік є протиправними з огляду на переваги Закону перед підзаконними актами.
Відповідно до пп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч. 1 ст. 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч.1 ст. 40 Закону.
Роком, що передує року перерахунку пенсії позивачеві є 2008 рік.
За таких обставин, застосування управлінням Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за календарний 2007 рік при перерахунку пенсії позивачеві є неправомірним.
Доводи скарги на спростовують висновків суду першої інстанції.
Постанова суду відповідає матеріалам справи, нормам процесуального і матеріального права та підстав для її скасування в межах доводів скарги та заявлених вимог не вбачається.
Разом з тим, суд помилково зобов’язав відповідача провести перерахунок пенсії з 01 січня 2009 року, оскільки право на перерахунок ОСОБА_1 отримав лише 01.06.2009 року. в зв’язку з цим, колегія суддів вважає за необхідне внести відповідні зміни в рішення суду.
Керуючись п.4 ч.1 ст.309 ст.ст. 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка задоволити частково.
Постанову Шепетівського міськрайонного суду від 25 грудня 2009 року змінити.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України і м. Шепетівка провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні для призначення пенсії за 2008 рік в розмірі 1573 грн. 99 коп.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржене шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили до Верховного Суду України.
Головуючий /підпис/
Судді /підписи/
Копія вірна: суддя апеляційного суду В.В. Шершун