КОПІЯ
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
__________________________________________________________________
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати з цивільних справ
апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого судді Шершуна В.В.
суддів Костенка А.М., Кізюн О.Ю.
при секретарі Товкан І.І.
з участю ОСОБА_1
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-1370 за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на постанову Хмельницького міськрайонного суду від 12 травня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів
в с т а н о в и л а :
17.04.2009 року ОСОБА_1 звернулась в суд. Вона вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дочку ОСОБА_2 і сина ОСОБА_3 (двійнят) і на підставі ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Не дивлячись на це, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Хмельницької міської ради виплачує їй допомогу в розмірі 130 грн. щомісячно, а не в передбаченому законом розмірі. В зв’язку з цим, ОСОБА_1 просить визнати не правомірною бездіяльність Управління, зобов’язати відповідача провести їй виплату 11 541 грн. 79 коп. допомоги за період з листопада 2007 року по 31 грудня 2008 року.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 12 травня 2009 року позов задоволено частково. Постановлено з обов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ними трирічного віку і в подальшому здійснювати виплату допомоги в повному об’ємі, передбаченому ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, тобто у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей до 6 років. З управління на користь ОСОБА_1 стягнути 10 960 грн. допомоги за 2008 рік. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради оскаржило його апеляційному порядку. Апелянт просить рішення скасувати і постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. При цьому апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права.
Апелянт вказує, що положення ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям
_______________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції – Трембач О.Л. Справа № 22ц-1370
Доповідач - Шершун В.В. Категорія № 57
з дітьми” змінені ст.56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”, а згідно п.23 Розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік”, викладені в новій редакції. Крім того, апелянт вказує, що не є розпорядником (а отже належним відповідачем) коштів, а також суб’єктом встановлення, виплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Колегія суддів вважає, що апеляція підлягає частковому задоволенню.
Згідно п. 4 ст.309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення, або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Суд першої інстанції правильно встановив, що позивачка є матір’ю дітей двох двійнят ІНФОРМАЦІЯ_1 народження року народження і згідно ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Названий Закон передбачав вказану допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.
Законом України №489-V від 19.12.2006 року „Про державний бюджет на 2007 рік” дія названої норми зупинена. Однак, це положення визнано неконституційним згідно рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп,2007. В зв’язку з цим, висновок суду першої інстанції про те, що ОСОБА_6 має право на допомогу по догляду за дитиною в розмірі, передбаченому ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” в первісній редакції, в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року є законним і обґрунтованим.
Разом з тим, Закон України „Про державний бюджет України на 2008 рік” (розділ ІІ п.23 п.п.7) виклав ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” в наступній редакції: „Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.”.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61,62,63,66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 104, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” ці положення неконституційними не визнавались.
Колегія суддів також враховує, що ч.3 ст.46 Закону України „Про державний бюджет України на 2009 рік” передбачає: „допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням” призначаються і здійснюються в розмірах і в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що у відповідності з наведеними положеннями закону ОСОБА_1 було нараховано і виплачено допомогу по догляду за дітьми в 2008 році, що підтверджується відповідними довідками.
За таких обставин рішення суду про зобов’язання відповідача нарахувати і виплатити позивачці допомогу по догляду за дітьми за 2008 рік суперечить закону і не може залишитись в силі. Колегія суддів також враховує, що позивачка не надала суду доказів про те, що вона застрахована, а отже вимоги ст.43 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням і похованням” на неї не може бути розповсюджені.
А тому, колегія суддів вважає за необхідне рішення суду в цій частині скасувати і постановити нове рішення, яким в позові в цій частині відмовити.
Керуючись п.4 ст.309 ст.ст. 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради задоволити частково.
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 травня 2009 року скасувати. Постановити нове рішення, яким зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дітьми (двійнятами) дочкою ОСОБА_2 і сином ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 народження до досягнення ними трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ї з дітьми” – у розмірі встановленому Законом (ст.62 Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік”) прожиткового мінімуму для дітей до 6 років за період з листопада по грудень 2007 року включно з урахуванням виплачених сум.
В решті позову відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржене шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили до Верховного Суду України.
Головуючий /підпис/
Судді /підписи/
Копія вірна: суддя апеляційного суду В.В. Шершун