Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #96002624


Справа № 737/496/21

Проваждення № 2/737/241/21



Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и


09 серпня 2021 року смт Куликівка




Куликівський районний суд Чернігівської області у складі

головуючого суддіКоренькова А.А.

секретаря судового засіданняЧередниченка С.О.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні за загальними правилами позовного провадження справу № 737/496/21

за позовомОСОБА_1

доОлишівської селищної ради

третя особаГоловне управління Держгеокадастру у Чернігівській області

провизнання права на земельну ділянку

учасники справи та представники:не з`явилися




в с т а н о в и в :


14 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_2 заповіту не залишив. До спадкового майна, що залишилось після померлого, входить право на земельну частку (пай) площею 3,27 га в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Смолянської сільської ради Куликівського району Чернігівської області. Позивач спадщину після ОСОБА_1 прийняв. Коли позивач звернувся до нотаріуса з приводу оформлення права на спадщину на вказаний земельний пай, нотаріус йому відмовив, пославшись на відсутність оригіналу Сертифікату про право на земельну частку.

Просить визнати за ним в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) площею 3,27 га в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Смолянської сільської ради Куликівського району Чернігівської області, яке належало ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0297920.

Ухвалою суду від 15 липня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, підготовче судове засідання призначено на 09 серпня 2021року.

Відповідач Олишівська селищна рада подала заяву, в якій просила справу розглядати за відсутності представника Олишівської селищної ради, позов визнає в повному обсязі.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд за результатами підготовчого судового засідання за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши заяви по суті справи, надані сторонами докази, розглядаючи позов в межах заявлених вимог, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 (а.с. 6).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) із земель КСП «40 річчя Жовтня», яка знаходиться на території Смолянської сільської ради, площею 3,72 га, яка належала ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0297920 зареєстрований за № 920 від 24.11.1997 року в Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) по Смолянській сільській раді (а.с. 7).

За життя ОСОБА_2 заповіту не склав (а.с.35-39).

Позивач є сином померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 виданого 16 червня 1960 року Смолянською сільською радою, Олишівського району Чернігівської області (а.с. 11).

На день смерті ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , один (а.с. 8).

Позивач прийняв спадщину після померлого батька на підставі ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР шляхом фактичного управління та володіння спадковим майном. (а.с. 9).

Крім того, позивач 15 червня 2021 року звернувся до приватного нотаріуса Куликівського районного нотаріального округу Чернігівської області із заявою про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 (а.с. 40).

Відомостей щодо інших осіб, які б мали право на спадщину після померлого ОСОБА_2 , в тому числі на обов`язкову частку в спадщині, сторонами не надано.

Отже, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється єдиним спадкоємцем ОСОБА_2 за законом, який прийняв спадщину.

Постановою приватного нотаріуса Куликівського районного нотаріального округу Чернігівської області Тимощука В.О. від 15.06.2021, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай), оскільки сертифікат на земельну частку (пай) було втрачено (а.с.16).

За інформацією відділу у Куликівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_2 значиться за номером 652 у списках громадян Смолянської сільської ради, що мають право на земельну частку (пай), у додатку до державного акту на право колективної власності на землю серії І-ЧН № 000005 виданого КСП «40 річчя Жовтня» відповідно до рішення Куликівської районної ради від 15.08.1995 року, зареєстрованого в Книзі записів держаних актів на право колективної власності за № 5 від 23.08.1995 року. На ім`я ОСОБА_2 було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0297920, зареєстрований за № 920 від 24.11.1997 року, зареєстрованого в Книзі записів держаних актів на право колективної власності за № 920 від 24.11.1997. Розмір земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах становить 3,27 га (а.с. 7).

Оголошення про втрату сертифікату серії ЧН № 0297920 на ім`я ОСОБА_2 було розміщене в газеті «ГАРТ» № 27(3039) від 01.07.2021 року (а.с. 17).

Надані судом докази суперечностей не містять та оцінюються судом як достовірні.

Згідно зі ст.ст. 55, 124 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Згідно зі ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до п. п. 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України громадянам власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.

Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність», паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Згідно зі ст. ст. 1, 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), право на земельну частку (пай) мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є зокрема, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

За таких умов, враховуючи, що померлому ОСОБА_2 за життя належало право на земельну частку (пай) в КСП «40 річчя Жовтня» села Смолянка, Куликівського району Чернігівської області і ОСОБА_1 прийняв спадщину після його смерті, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити.

На підставі викладеного, Керуючись статтями 4, 12, 13, 19, 81, 141, 200, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України,


вирішив:


1. Позовну заяву задовольнити повністю.

2. Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) право на земельну частку (пай), відповідно до сертифікату на право на земельну часту (пай) серія ЧН №0297920 зареєстрованого за №920 в Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) по КСП «40 річчя Жовтня» Смолянської сільської ради від 24.11.1997 року, розмір якої складає 3,27 га в умовних кадастрових гектарах, в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .

3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Куликівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

5. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

6. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

7. Повний текст рішення складено 09.08.2021 року.




Суддя А.А. Кореньков





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація