Судове рішення #9589817

                                                                         

                                Апеляційний суд Кіровоградської області

____________________________________________________________________

№ 22 –785 2010року                                                                  Головуюча 1інстанції Іванова Л.А.

Категорія  37                                                                                    Доповідач   Чорнобривець О.С.  

     

                                                               

                                                             

                                                                      Ухвала

                                                          іменем України

25 травня 2010 року   колегія суддів судової палати  в цивільних справах  апеляційного суду Кіровоградської області  в складі:  

                                головуючого судді -       Белінської І.М

                                суддів -                            Гайсюка О.В.

                                                                         Чорнобривець О.С.

                                при секретареві               Чернезі М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою  ОСОБА_3 на  рішення  Ленінського районного суду  м.Кіровограда   від 28 січня 2010 року,-

                                               

                                                                  встановила:  

         

         У  липні 2008року ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до  ОСОБА_5 про визнання права власності на  спадкове майно, мотивуючи тим, що її мати  ОСОБА_6 після смерті ОСОБА_7, якій належав жилий будинок, розташований  по АДРЕСА_1, мала право на спадкування за законом  першої черги. Однак,  будь-яких дій щодо прийняття своєї частки у спадковому майні не  вчинила, ІНФОРМАЦІЯ_1  ОСОБА_6 померла.

         Просить визнати право власності в порядку спадкування за законом на 1/3 частку у спадковому майні, що належало ОСОБА_6, з підстав ст.1276 УК України/ ред.2003року/.

         

         До участі у справі залучена в якості відповідача ОСОБА_8, яка є власником спірного будинку  на підставі договору   купівлі-продажу.

         Рішенням  Ленінського районного суду  м. Кіровограда   від 28 січня 2010 року в задоволенні  позову відмовлено.

         В апеляційній скарзі позивачка, посилаючись на порушення судом норм  матеріального і процесуального права, просила скасувати рішення суду та  ухвалити нове рішення, якім   задовольнити вимоги позову.

         Перевіряючи законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів  вважає, що

апеляційна скарга не  підлягає задоволенню на таких підставах.

        Згідно з ч. 1 ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу  і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.  

       

           Стаття 1276 ЦК України в ред. 2003року, яка кореспондується з ст.551 ЦК України в ред. 1963року, чинного на час виниклих правовідносин,  передбачає перехід права на прийняття спадщини у разі, якщо спадкоємець  за законом або за заповітом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, переходить до його спадкоємців ( спадкова трансмісія).

         Судом правильно встановлено і матеріалами справи підтверджується, що жилий  будинок, розташований  по АДРЕСА_1, на праві власності належав ОСОБА_7, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2

         Згідно  нотаріально посвідченому заповіту, складеному ОСОБА_7, спадкоємцями 1/2 частини будинку є ОСОБА_9 та ОСОБА_10,  1/2 частини – ОСОБА_11, ОСОБА_6, ОСОБА_12 і  ОСОБА_13

   Після смерті ОСОБА_7 з заявами про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори  ніхто із спадкоємців не звертався.

   Фактично спадщину прийняли донька спадкодавця ОСОБА_9, яка із чоловіком ОСОБА_10 та дочкою  ОСОБА_11 проживали  разом зі спадкодавцем ОСОБА_7 та залишилися проживати після її смерті. Свідоцтво про право на спадщину  отримано не було.

    В  подальшому, після  померлої ІНФОРМАЦІЯ_3  ОСОБА_9, в будинку залишилася проживати ОСОБА_11, яка з 15 травня  1987року  і  по день смерті була зареєстрована за адресою вказаного будинку та проживала в ньому. Свідоцтво про право на спадщину отримано не було.

   07 травня 2007року ОСОБА_11  склала заповіт, за яким усе належне їй майно, в тому числі  й будинок, заповідала відповідачу ОСОБА_5

   ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_11  померла, відповідач ОСОБА_5  в установленому порядку отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом, здійснив державну реєстрацію  права власності на успадкований будинок  і розпорядився належним йому майном  шляхом укладення з відповідачем  ОСОБА_8  13.08.2008 року  договору купівлі-продажу  будинку.

     Відмовляючи в задоволенні позову суд, виходив з того, що мати позивачки ОСОБА_3 - ОСОБА_6  належала до коло спадкоємців після  смерті спадкодавця ОСОБА_7, проте в установлений строк для прийняття спадщини  із  заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини не зверталася, не вступила в управління та володіння спадковим майном, тому відповідно до ст.548, ст.549 ЦК України в редакції 1963року, яка діяла на час спірних правовідносин,  дійшов правильного висновку, що позивачка ОСОБА_3 не набула права на зазначений будинок в порядку спадкування  після смерті ОСОБА_6, оскільки  останньою  спадщина після спадкодавця ОСОБА_7 не була прийнята.

      Таким чином доводи позивачки є недоведеними та спростовуються повно і всебічно з’ясованими обставинами справи, якім суд  дав належну оцінку.

           Відповідно до наведеного  рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, підстави для  скасування  рішення відсутні.

          Керуючись ст.ст.303, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -

                                                     Ухвалила:

           

         Апеляційну  скаргу ОСОБА_3 відхилити.  

         Рішення Ленінського районного суду  м.Кіровограда   від 28 січня 2010 року залишити без змін.

         Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців                                                  

             

           Головуючий:

           Судді:                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація