Справа № 2-778/10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2010 р. Канівський міськрайонний суд Черкаської області
у складі: головуючого – судді Штих К.М.
за участю секретаря – Десятник О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Каневі, Черкаської області, справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про спонукання відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії потерпілому від наслідків аварії на ЧАЕС інваліду ІІ групи в розмірі встановленому законом.
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про перерахунок раніше призначеної державної та додаткової пенсії, виплату яких передбачено ст.ст. 50, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, яка діяла станом на час звернення із позовом (далі – Закон №796) посилаючись на те, що вона є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, та отримує державну та додаткову пенсії, виплата яких передбачена ст.ст. 50 та 54 Закону № 796. Зазначивши, що розміри призначених і виплачуваних їй пенсій не відповідають розмірам передбаченим цим Законом та на відмову УПФУ м. Канів привести їх у відповідність з вимогами Закону, просить суд зобов’язати відповідача усунути зазначені порушення, здійснивши відповідний перерахунок та виплату за період з 01.05.08 року по 30.04.2010р. в сумі 81532,65 грн.
В судове засідання позивач не з’явилася, подала до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити в її відсутність та про збільшення позовних вимог до 94034,34 грн ., в з’язку з арифметичною помилкою при підрахунку. (а.с. 15).
Представник відповідача за довіреністю, Білан В.А., в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків як інваліду II групи, І категорії, захворювання яке пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС відповідно до ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на теперішній час перебуває на обліку як пенсіонер по інвалідності. Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: «Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України». Постановою КМУ №654 від 16.07.2008 року " Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" потерпілі від наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1990 роках по II групі інвалідності встановлюється в розмірі - 655 грн.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України інвалідам II групи, внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується додаткова пенсія встановлена в розмірі 20 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в розмірі (573 x 20%) = 114,60 грн. В позові просить відмовити.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.
В судовому засіданні з достовірністю встановлено, що ОСОБА_1 1950 року народження віднесена до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_1 (а.с. 4) та є інвалідом 2-ї групи з 26.09.05р., захворювання якого пов’язано з наслідками аварії на ЧАЕС, згідно копії довідки МСЕК від 28.10.05 року серія НОМЕР_2 (а.с. 6).
Статтею 49 Закону України № 796 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54 Закону № 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону інвалідам ІІ групи віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (далі - Закон № 1058-ІV) встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Розрахунок пенсії позивачу відповідач здійснив виходячи із встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету ” розміру, що становить 19 грн. 91коп.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України № 796. Пунктом 2 Постанови від 3 січня 2002 року № 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, всупереч положень статей 50, 54 Закону № 796 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 11--п 2008 неконституційними положень пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів», якими з 01.01.2008р. були внесені зміни, зокрема, до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на які саме зробило посилання Управління ПФУ в м. Каневі при прийнятті рішення щодо відмови Позивачу в перерахунку пенсії, Відповідач повинен був взяти до відома, що з 22 травня 2008 року вищезазначені положення пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів» втративши юридичну силу не можуть мати інших правових наслідків.
Таким чином, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над
законними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Зі змісту положень статей 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний
захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час «визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Так, згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене вважаю, що невзяття до уваги положень частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації Позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ( стаття 58 ) затверджено прожитковий мінімум на одну особу та для осіб, які втратили працездатність з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Відповідно до Закону України "Про державний бюджет на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ( стаття 54 ) розмір прожиткового мінімуму залишено без змін - 498 гривень, а з 01.11.09р. – 573 грн. згідно Закону України "Про внесення змін до Закону України про державний бюджет на 2009 рік".
Відповідно до Закону України "Про державний бюджет на 2010 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ( стаття 52 ) розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня - 734 гривень.
Оскільки Позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок Відповідачем пенсії Позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Крім того, при прийнятті рішення про відшкодування щомісячної доплати до пенсії слід застосовувати поняття аналогії права згідно ст. 46 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” згідно з якою, якщо виплати здійснені неправильно по вині органу, який призначив і виплачує ці виплати, то вони виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Тому вважаю, що Відповідач повинен здійснити перерахунок державної та додаткової пенсії Позивачу за такою формулою: 1) 481 грн. х 8 = 3848 гривень, де 481 грн. - розмір мінімальної пенсії за віком, а 8 - коефіцієнт до розміру мінімальної пенсії за віком; 2) (481 грн. х 75% = 360,75 гривень, де 470 грн. - розмір мінімальної пенсії за віком, а 75% - відсотки до розміру мінімальної пенсії за віком; 3) всього щомісячно державна та додаткова пенсії складають суму 3848 грн. + 360,75 грн. = 4208,75 гривень за період з 01.05.08р. по 30.06.08р . ;
з 01.07.2008р. по 30.09.2008р. (482 х 8) + (482 х 75%) = 3856 + 361,50 = 4217,5 грн.;
з 01.10.2008р. по 31.10.2009р. (498 х 8) + (498 х 75%) = 3984 + 373,50 = 4357,5 грн.;
з 01.11.2009р. по 31.12.2009р. (573 х 8) + (573 х 75%) = 4584 + 429,75 = 5013,75 грн.;
з 01.01.2010р. по 31.03.2010р. (695 х 8) + (695 х 75%) = 5560 + 521,25 = 6081,25 грн.;
з 01.04.2010р. по 30.04.2010р. (706 х 8) + (706 х 75%) = 5648 + 529,50 = 6177,50 грн., оскільки виплати проводилися УПФУ в м. Каневі не в повному обсязі, то з 01.01.2008 року по 30.04.2010 рік недоплата становить (112 166,25 грн. – 18131,91 грн. = 94034,34 грн.) де 112 166,25 грн. сума основної та додаткової пенсії яка повинна бути сплачена, 18131,91 грн. сума яку він фактично отримав, 94034,34 грн. і є недоплатою.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності невиплати позивачу основної та додаткової пенсії, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи».
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись статей 16, 19, 22, 45, 46, 64, 86, 121, 124 Конституції України, ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», ст.ст. 28, 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про прожитковий мінімум», Закону України «Про державний бюджет України на 2008-2010 р.р.», ст.ст. 10, 11, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про спонукання відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії потерпілому від наслідків аварії на ЧАЕС інваліду ІІ групи в розмірі встановленому законом – задовольнити повністю.
Стягнути з Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, заборгованість по доплаті до пенсії непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні посиленого радіологічного контролю, за період з 01.05.08р. по 30.04.10р. в сумі 94034,34 грн. (дев’яносто чотири тисячі тридцять чотири гривні 34 коп.).
Зобов’язати Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі в подальшому проводити ОСОБА_1 виплату пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю з розмірі 75 % мінімальної пенсії , відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі на користь держави витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ – 120,00 грн.
Від сплати судового збору сторони звільнені.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через міськрайонний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Головуючий К.М. Штих